Blog
Zbiór elementów
W artykule znajdziesz:
Zbiór elementów
Spośród tych określeń pojęcia organizacji, najczęściej spotykane jest pojęcie organizacji w znaczeniu czynnościowym.
To znaczenie organizacji celnie określone jest definicją prof, dr T. Kotarbińskiego: „Przez organizowanie rozumie się świadome i celowe doprowadzenie określonego zbioru elementów do takiego stanu, w którym stanowią one scaloną całość, a wszystkie jej składniki współprzyczyniają się do realizacji celu, jakiemu ma służyć ta całość” (program uprawnienia budowlane na komputer).
Organizacją nazywa się również nieraz określony zespół ludzi wyposażony w odpowiednie środki, którego zadaniem jest wykonanie ustalonych działań bądź też ustalonego procesu produkcyjnego.
W rozumieniu formalnym organizowaniem można nazwać stosowanie teorii organizacji do działalności lub procesów produkcyjnych, odbywających się w określonych konkretnych warunkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cechą charakterystyczną organizowania w aktualnym stanie rzeczy jest nienadążanie form i poziomu organizacji za rozwojem techniki i technologii procesów
produkcyjnych. Dlatego też przezwyciężenie tego stanu rzeczy stanowi podstawowe zadanie rozwoju zarówno teorii organizacji, jak i metod stosowania jej w praktyce.
Teoria organizacji, żeby spełnić swe zadanie, zajmuje się badaniem przebiegu i wyników działalności w różnych warunkach i wykrywaniem prawidłowości w postaci zasad i wskazówek, w wyniku których można by osiągnąć optymalny rezultat w określonych warunkach, przy optymalnym nakładzie pracy ludzkiej i środków.
Jako elementy tak rozumianej organizacji występują jako podmiot działania człowiek, a jako przedmiot środki działania (uprawnienia budowlane).
Wreszcie każda czynność organizacyjna, a także organizacja w rozumieniu strukturalnym oraz instytucjonalnym, musi mieć treść społeczną.
Zadaniem organizacji w rozumieniu czynnościowym jest taki dobór, uszeregowanie i zsynchronizowanie czynności realizowanych w określonej strukturze organizacyjnej, aby cel (zadanie) mógł być osiągnięty w stopniu optymalnym lub do niego zbliżonym. Aby jednak to osiągnąć, konieczne jest przede wszystkim stworzenie warunków, w których cel mógłby być w pełni osiągnięty (program egzamin ustny).
Podnoszenie wydajności w przemyśle
Cechą charakterystyczną zagadnień organizacyjnych, związanych z działalnością gospodarczą, przemysłową, budowlaną jest ich kompleksowość. Rozwiązywanie czy doskonalenie poszczególnych fragmentów organizacyjnych może w rezultacie nie przynieść oczekiwanych wyników. Dlatego usprawnienie organizacji określonej produkcji przemysłowej czy budowlanej może dać rezultaty tylko przy wszechstronnym, kompleksowym ujęciu tej organizacji (zarządzanie, normowanie techniczne, organizacja pracy, organizacja produkcji poszczególnych działów itp.) (opinie o programie).
Również nie można planować rozwoju jakichkolwiek zamierzeń technicznych czy gospodarczych bez rozwoju zasad organizacji i stosowania ich do tych zamierzeń.
Jest bezsporne, że stosowanie zasad organizacji jest znacznie łatwiejsze w przemyśle fabrycznym, gdzie produkcja odbywa się zazwyczaj w zamkniętych pomieszczeniach na stałych stanowiskach roboczych niż w budownictwie na rozproszonych budowach, dlatego też wysiłek organizacyjny w budownictwie powinien być odpowiednio większy i uwzględniający specyficzne cechy produkcji budowlanej.
Celem teorii organizacji jest nie tylko podnoszenie wydajności w przemyśle, budownictwie itp., lecz również wytworzenie nawyku dobrej organizacji. W tych dopiero warunkach mówić będzie można o kulturze organizacyjnej (segregator aktów prawnych).
Wreszcie należy wszelką działalność, a więc i organizacyjną, łączyć z ogólną działalnością gospodarczą i polityką społeczną. W tych warunkach każdy zakład pracy stanowi część składową ogólnego organizmu zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym.
Dlatego też cechą charakterystyczną nowoczesnej gospodarki uspołecznionej jest zharmonizowanie i skoordynowanie wszelkich poczynań na polu gospodarczym z ogólną polityką gospodarczą i społeczną. Można to samo wyrazić jeszcze inaczej, a mianowicie, że każda cząstkowa działalność gospodarcza powinna być włączona do ogólnej gospodarki narodowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32