Blog
Pas izolacji
W artykule znajdziesz:
Jastrych pływający i wykładzina (płytki, parkiet) muszą być oddzielone od wszystkich ścian i przechodzących przez nie elementów budynku, jak słupy, rury itp., ciągłymi spoinami, wypełnionymi całkowicie ustawionymi na węższym boku paskami materiału izolacyjnego, przykrytymi szczelnie odpowiednimi elementami kryjącymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na warstwy izolacyjne przy brzegach podłóg nadają się pasy dostatecznie podatnego materiału o grubości ponad 0,5 cm, np. pianki polistyrenowej. Pas izolacji i przykrycie należy najpierw wyprowadzić ponad poziom powierzchni gotowej podłogi, a później obciąć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy jastrych układa się na stropie z ogrzewaniem podłogowym, to dylatacja na jego brzegu musi być zwymiarowana stosownie do spodziewanych zmian długości i odpowiednio wykonana. Jej szerokość nie może być mniejsza niż 1 cm. Ściany z porowatych betonów lub z pustymi spoinami należy przed ułożeniem jastrychu otynkować aż do krawędzi ich połączenia z konstrukcją stropu (uprawnienia budowlane).
W pomieszczeniach mokrych i wilgotnych warstwę izolacji należy wyprowadzić na wszystkie elementy pionowe, np. ściany, ponad powierzchnię wykładziny z płytek i przymocować. Pionowy odcinek izolacji powinien sięgać na wysokość ok. 5 cm ponad podłogę w pomieszczeniach wilgotnych i ok. 15 cm w pomieszczeniach mokrych (program egzamin ustny).
Elementy przechodzące przez izolację, np. rury, należy jeśli to możliwe prowadzić w tulejach wystających co najmniej 5 cm ponad powierzchnię wykładziny. Połączenie tu- lei z izolacją powinno być wodoszczelne.
Wykładzina podłogi
Wykładzina podłogi powinna być oddylatowana od powierzchni ściany. Dylatacja ta powinna leżeć, o ile to możliwe, poza powierzchnią bezpośredniego działania wody; należy ją wypełnić trwale elastyczną masą uszczelniającą (kitem spoinowym) (opinie o programie).
Przy progach drzwi i okien wbudowanych na całą wysokość ściany, wychodzących na balkon lub taras, izolację należy wyprowadzić na wysokość ok. 15 cm ponad powierzchnię wykładziny tarasu. Jeżeli można wykonać uskok w konstrukcji stropu, to wejście z tarasu powinno być ukształtowane jako stopień. Jeżeli nie jest to możliwe, to należy wykonać próg o odpowiedniej wysokości.
Ze stopnia lub progu można zrezygnować tylko wtedy, gdy drzwi są chronione przed bezpośrednim działaniem wody, np. cofnięte poza lico elewacji, a wykładzina tarasu czy balkonu ma spadek od drzwi.
Izolacja powierzchniowa płyt podłogowych stykających się z gruntem musi być szczelnie połączona z poziomą izolacją ścian na całej długości ścian zewnętrznych i wewnętrznych (segregator aktów prawnych).
Przy zagrożeniu podłogi przez wodę pod ciśnieniem (podłoga piwnicy) izolacja i jej połączenia muszą być wodoszczelne (rys. 153); w przypadku zagrożenia przez wilgoć gruntową lub wodę rozpryskową (podłoga parteru) izolacja musi zabezpieczać podłogę przed kapilarnym podciąganiem wody.
Spękania i rysy jastrychów pływających i wykładzin płytkowych, a także fałdy cienkich wykładzin były często skutkiem braku lub wadliwego wykonania szczelin dylatacyjnych. Rysy pojawiały się zwykle bezpośrednio po ułożeniu jastrychu, niekiedy po pewnym czasie, np. po uruchomieniu ogrzewania podłogowego. Rysy rozpoczynały się od występów ścian lub ościeżnic drzwi albo dzieliły duże powierzchnie podłóg na części (promocja 3 w 1).
W jastrychach ułożonych bezpośrednio na stropie rysy obserwowano nad spoinami montażowymi konstrukcji nośnej stropu. Gdy jastrych leżał na warstwie oddzielającej go od stropu lub nie wykazywał dostatecznej przyczepności do podłoża, to obserwowano rysy o przebiegu opisanym w rozdziale poświęconym jastrychom pływającym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32