Blog

15.11.2022

Pasma częstotliwości

W artykule znajdziesz:

Pasma częstotliwości

W pierwszym przybliżeniu obliczenia można wykonywać opierając się na wartościach poziomu ciśnienia akustycznego. Przy obliczeniach dokładniejszych opieramy się na wartościach poziomu ciśnienia akustycznego w tych pasmach częstotliwości, które są większe od wartości przyjętych za dopuszczalne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po zrealizowaniu projektu należy przeprowadzić pomiary w celu sprawdzenia zgodności przyjętych założeń z rzeczywistością. Pomiary takie powinny wykazać, jakie jest zmniejszenie poziomu ciśnienia akustycznego D0 w punkcie P przed zastosowaniem obudowy i po jej zastosowaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomiary takie sprowadzają się więc do określenia w tym samym punkcie P wartości poziomu ciśnienia akustycznego, a przy pomiarach, dokładniejszych poziomów tego ciśnienia w poszczególnych pasmach częstotliwości przed, a następnie po zastosowaniu obudowy. Często jednak zdarza się, że pomiary akustyczne przed wykonaniem obudowy nie były robione i w związku z tym trudno jest odtworzyć pierwotną sytuację już po wykonaniu obudowy (zwłaszcza jeśli jest to obudowa duża) (uprawnienia budowlane).

W pomieszczeniach kompresorowni (i w innych podobnych obiektach) przeszkodę w wykonaniu takich pomiarów stanowi hałas sąsiednich pracujących urządzeń, których przeważnie nie można nawet okresowo wyłączyć. W takim przypadku pomiary izolacyjności D0 można wykonać następująco: badaną obudowę ustawiamy obok maszyny, dla której jest ona przeznaczona, a pomiary wykonujemy na zewnątrz obudowy (w ten sposób rejestrujemy poziom dźwięku maszyny bez obudowy) oraz wewnątrz pustej obudowy (w ten sposób rejestrujemy poziom dźwięku, który przedostał się do jej wnętrza) (program egzamin ustny). Różnica poziomów wskazuje jaka część energii akustycznej została przez daną obudowę zatrzymana, przy czym zakładamy, że przenoszenie dźwięku poprzez ścianki obudowy jest w obydwu kierunkach jednakowe, a więc, że drgania akustyczne przenoszą się tylko drogą powietrzną oraz pomijamy pewną zmianę własności pola akustycznego związaną z wprowadzeniem maszyny pod obudowę.

W czasie oceny wielkości udziału drgań materiałowych można postąpić w sposób następujący: hałas źródła, które ma być umieszczone pod obudową nagrywamy na taśmę magnetofonową ustawiając mikrofon bezpośrednio przy tym źródle, następnie odtwarzamy go z głośnika umieszczonego wewnątrz pod obudową (opinie o programie).

Pomiary poziomu hałasu

Pomiary poziomu hałasu (Lzi) wykonu- jemy bezpośrednio przy źródle, w miejscu, w którym znajduje’ się stanowisko robocze, a następnie w tym parnym miejscu (L22) po założeniu obudowy; uzyskana z takich pomiarów wartość całkowitej izolacyjności akustycznej obudowy D0 - Lzi~Lz2 dB wskazuje, w jakim stopniu zabezpiecza ona przed przenikaniem drgań zarówno powietrznych, jak i materiałowych (segregator aktów prawnych).

Podobne pomiary wykonujemy w tych samych miejscach, zastępując źródło głośnikiem. Z głośnika tego odtwarzamy hałas nagrany na taśmę magnetofonową w sytuacji, gdy głośnik znajduje się w miejscu ustawienia źródła (Lgi), a następnie po umieszczeniu głośnika pod obudową (Lg2); uzyskana z takich pomiarów wartość izolacyjności akustycznej częściowej obudowy Dg = Lqi~Lq2 dB wskazuje, w jakim stopniu zabezpiecza ona przed przenikaniem dźwięków powietrznych. Poziom dźwięków rozprzestrzeniających się na zewnątrz obudowy w postaci drgań powietrznych wyniesie więc w omawianym przypadku Lp = Lzi-Dg (promocja 3 w 1).

Uważając drgania powietrzne i materiałowe docierające do stanowiska roboczego na zewnątrz obudowy za dwa odrębne źródła, można obliczyć w przybliżeniu wartość poziomu drgań materiałowych, przyjmując ją jako składową sumy (Lz2) poziomu drgań powietrznych Lp i poziomu drgań materiałowych. Jednym ze sposobów zabezpieczenia robotników przed szkodliwym oddziaływaniem hałasu są kabiny dźwiękoszczelne. Zwłaszcza wtedy, gdy w hali pracuje stosunkowo niewielka liczba robotników, a ich praca polega na kontroli maszyn lub urządzeń znajdujących się w tej hali, stosowanie tzw. kabin sterowniczych jest najprostszym i najtańszym ze sposobów zmniejszenia szkodliwego oddziaływania hałasu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami