Blog
Pełne zabezpieczenie instalacji
W artykule znajdziesz:
Na powierzchni ocynkowanej tworzą się warstwy ochronne (wodorotlenki, tlenki i sole zasadowe o bardzo małej rozpuszczalności w wodzie) zapobiegające w zwykłych warunkach dalszej korozji (program uprawnienia budowlane na komputer). Okazuje się jednak, że w temperaturze ponad 55°C warstwy te tracą przyczepność do powierzchni metalowej, stają się ziarniste i luźne. Działanie ochronne zmniejsza się, wzrasta natomiast szybkość korozji i osiąga wartość maksymalną w temperaturze ok. 7(rC. Przy dalszym zwiększaniu temperatury występują dodatkowo skomplikowane procesy korozyjne, w wyniku których może nastąpić skorodowanie przewodów na wylot. W literaturze technicznej mówi się nawet o zjawisku przewrotu potencjału cynku przy temperaturze od 60 do 70°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pełne zabezpieczenie instalacji ciepłej wody użytkowej przed korozją może być uzyskane przez zastosowanie ochrony za pomocą anod galwanicznych, a w niektórych przypadkach i za pomocą prądu z zewnętrznego źródła(uprawnienia budowlane).
Teoretycznie największą wydajność prądową mają anody aluminiowe, jednak przy ich zastosowaniu w wodzie następuje szybka pasywacja powierzchni anody. Również anody cynkowe są łatwo pasywowane, stąd używane są rzadko, np. do zabezpieczania zbiorników wody zmiękczonej w instalacjach przemysłowych oraz do ochrony przed działaniem wód bardzo agresywnych (solanek, wody morskiej itp.)(program egzamin ustny).
Do ochrony instalacji ciepłej wody użytkowej najczęściej są stosowane anody magnezowe, ze stopów z dodatkiem aluminium, cynku i manganu, charakteryzujące się potencjałem spoczynkowym rzędu -1,6 V względem siarczano-miedziowej elektrody odniesienia oraz praktyczną wydajnością prądową 1200 Ah/kg, co stanowi 55% wartości teoretycznej (opinie o programie).
Anoda pozioma
Gęstość potrzebnego prądu ochrony dla blachy stalowej w wodzie ciepłej zależy od twardości tej wody (segregator aktów prawnych). Dla ochrony zbiornika ciepłej wody potrzeba rocznie 1 kg; masy anod magnezowych na 1 m2 powierzchni zbiornika. Optymalna odległość anody od powierzchni chronionego zbiornika wynosi 10 cm dla wody o konduktancji 350-750 S/cm. Trwałość anod zależy od zawartości soli w wodzie, tj. również od konduktancji. Dla zwiększenia trwałości należy zwiększyć średnicę anod; zwykle stosuje się anody o średnicy 26 i 33 mm.
Trwałość anod magnezowych zależy od rodzaju metalu powierzchni chronionej, a zwłaszcza od stanu powłoki Wywiązywanie wodoru rośnie ze zwiększeniem gęstości prądu ochrony; ogólnie biorąc, ilość wodoru jest bardzo mała, np. w emaliowanym podgrzewaczu o pojemności 200 1 dziennie powstaje max. 0,1 1 wodoru. Jest więc bardzo mało prawdopodobne powstanie eksplozywnej mieszanki gazowej. Rozmieszczenie anod dla ochrony stalowych zasobników ciepłej wody użytkowej.
Najczęściej anody (produkowane o długości do 3,5 m) są umieszczane w odległości 10 cm wzdłuż ścianki zbiornika i są przyspawane lub przyśrubowane do czołowej ścianki zbiornika. Domowy podgrzewacz wody, chroniony pojedynczą anodą umieszczoną pionowo w środku. Anoda pozioma, ma mniej korzystny rozpływ prądu ochronnego niż w przypadkach, ale anoda taka ma większą masę od prętowej, a wobec tego i większą trwałość, ponadto konstrukcja ta umożliwia zastosowanie ochrony katodowej prądem z zewnętrznego źródła, przez co można uzyskać znacznie większe prądy ochrony (promocja 3 w 1).
Anody pracują z samoregulacją prąd jest określany przez polaryzację i powstawanie ochronnych warstw węglanowych na powierzchni metalu. Zwykle wartość prądu ochrony zmniejsza się powoli z początkowej wartości 300H-500 mA^m2 do wartości 70-1-100 mA/m2.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32