Blog

Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 2
19.03.2020

Równiarki

W artykule znajdziesz:

Równiarki

 

Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 3
Równiarki

Maszyny te służą do profilowania robót ziemnych oraz do wykonywania niektórych robót pomocniczych przy robotach ziemnych, np. do poprzecznego transportu urobku, profilowania jezdni dróg gruntowych itp.

Podstawowymi częściami składowymi równiarki są: podwozie kołowe, elementy robocze w postaci lemiesza i zrywaka, urządzenia sterujące oraz silnik napędowy przy równiarkach samobieżnych lub ciągnik przy równiarkach przyczepnych.

Zadaniem lemiesza jest odspojenie warstwy gruntu i w tym stanie przemieszczenie go na dowolną stronę równiarki lub na niewielką odległość do przodu, równiarka bowiem jest przede wszystkim przystosowana do poprzecznego transportu urobku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zależnie od kategorii gruntu i rodzaju wykonywanych robot można dokonywać zmian położenia lemiesza względem trzech osi równiarki, tj. zmieniać kąt przesuwu lemiesza. kąt skrawania i kąt zgarniania.
Zastosowanie równiarek w robotach ziemnych jest następujące:

a) wyrównywanie skarp wykopów i nasypów oraz korony torowiska ziemnego,

b) usuwanie humusu i zachwaszczenia.
a) wyrównywanie i rozgarnianie gruntu.
b) wykonywanie koryta w gotowym korpusie ziemnym przy robotach drogowych.
c) wykonywanie rowów.
Roboty ziemne i wydobywania gruntu oraz do ładowania go na środki transportowe lub na odkład. Koparki stosuje się do wykonywania wszelkiego rodzaju wykopów, szerokoprzestrzennych i wąskoprzestrzennych. do formowania skarp, do robót odkrywkowych w kopalniach piasku i żwiru oraz do wydobywania tych materiałów. Istnieje wiele rodzajów i typów koparek, które można różnie klasyfikować.
Najbardziej ogólnie, w zależności od ciągłości pracy tych maszyn, możemy podzielić je na:
a) koparki o pracy cyklicznej - jednoczerpakowe,
b) koparki o pracy ciągłej - wieloczerpakowe.

Koparki jednoczerpakowe

Koparki jednoczerpakowe dzielą się w zależności od rodzaju czerpaka na łyżkowe, zbierakowe oraz chwytakowe, a pod względem sposobu pobierania urobku - na przedsiębierne i podsiębierne.
Każda koparka jednoczerpakowa składa się z następujących podstawowych części bądź zespołów: podwozia, służącego do przemieszczania koparki w czasie pracy nadwozia. osprzętu roboczego z wysięgnikiem, za pomocą którego odbywa się kopanie gruntu i przenoszenie go na miejsce wyładunku, silnika i urządzeń, służących do napędu zespołu roboczego i jezdnego koparki, oraz urządzeń sterowniczych, jak również - ewentualnie - dodatkowych wyposażeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od rodzaju podwozia koparki mogą być gąsienicowe, kołowe, samochodowe. ciągnikowe i kroczące; w zależności zaś od stopnia obrotu nadwozia - pełno-obrotowe, czyli obracające się w płaszczyźnie poziomej o 360 , oraz nie pełno-obrotowe (z ograniczoną możliwością obrotu, np. do 270°).
Koparka łyżkowa przedsiębierna jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem koparki przy wykonywaniu wykopów w robotach ziemnych (uprawnienia budowlane). Może ona odspajać (wydobywać) i ładować na środki transportowe grunt o różnych kategoriach - od I do IV. Na pełny cykl jej pracy, składa się:
a) odspojenie gruntu z równoczesnym nagarnięciem go do łyżki,
b) obrót nadwozia wraz z wysięgnikiem i łyżką o pewien kąt i ustawienie łyżki nad podstawionym środkiem transportowym,
c) rozładunek łyżki,
d) obrót nadwozia do poprzedniego położenia i opuszczenie łyżki do ponownego napełnienia (program egzamin ustny).
Koparki tego typu są produkowane w rozmaitych wielkościach - o pojemności łyżki od 0,25 do 3,0 m3 i długości wysięgnika dochodzącej do 10 m. Mogą one odspajać grunt tylko ..na ścianie”, tj. powyżej poziomu, na którym stoją. Praca poniżej tego poziomu jest możliwa tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Ściana, przy której praca koparki jest ekonomiczna, powinna być nie niższa niż 1,5 m. Wydajność koparek łyżkowych przedsiębiernych wynosić może w zależności od wymiarów koparki od kilkudziesięciu do kilkuset m3/h (opinie o programie).
Koparka łyżkowa podsiębierna znajduje zastosowanie przy wykonywaniu wykopów o słabej nośności gruntu podłoża w dnie wykopu, uniemożliwiającej pracę koparki na dole, przy wykonywaniu wąskich wykopów fundamentowych, przy kopaniu rowów melioracyjnych, kanalizacyjnych itp.
Koparki tego typu są produkowane jako małe jednostki o pojemności łyżki 0.254-2,0 m3. a głębokość wydobywania gruntu może dochodzić do 10 m (segregator aktów prawnych).
Koparka zbierakowa może pracować powyżej i poniżej poziomu wykonywanego wykopu. Znajduje ona zastosowanie przy wykonywaniu wykopów szeroko-przestrzennych i wąsko-przestrzennych. przy kopaniu rowów i dołów fundamentowych oraz przy profilowaniu skarp wykopów (promocja 3 w 1).
Koparka chwytakowa może być używana do lekkich i średnich gruntów, do prac w płytkiej wodzie i na torfowiskach, do robót załadunkowych i wyładunkowych materiałów sypkich oraz do wykonywania głębokich wykopów o ścianach pionowych, np. wykopów pod fundamenty.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 8 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 9 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 10
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 11
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 12 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 13 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 14
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami