Blog

23.03.2020

Pianobeton

W artykule znajdziesz:

Pianobeton

 

Pianobeton

Pianobeton jest lekkim, porowatym betonem; porowatość uzyskuje się przez wprowadzenie do zaczynu cementowego lub do zaprawy cementowej spienionej emulsji pianotwórczej. Pianobeton jest materiałem termoizolacyjnym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najlżejszy pianobeton otrzymuje się z zaczynu cementowego. W miarę dodawania piasku zwiększa się ciężar objętościowy.
Ze względu na ciężar objętościowy rozróżnia się pianobeton izolacyjny o ciężarze 400-750 kG/m3, pianobeton konstrukcyjny o ciężarze 760-f-ll00 kG/m3.
Zakres zastosowania. Płyty pianobetonowe są stosowane do ocieplania stropodachów, dachów i ścian szczelinowych. Zbrojone płyty pianobetonowe stosuje się do przekrycia dachów i stropodachów.
Pianobeton jako izolacja cieplna może być również wylewany na mokro bezpośrednio na płaszczyznach poziomych lub o małych spadkach, np. na stropodachach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Emulsja pianotwórcza. Emulsja pianotwórcza jest płynnym mydłem otrzymywany przez zmydlenic kalafonii ługiem sodowym i zmieszanie z klejem kostnym rozpuszczonym w wodzie.
Przeciętna ilość składników emulsji na l m3 pianobetonu:
- kleju kostnego suchego 120-150 g
- ługu sodowego suchego 15- 20 g
- kalafonii 60- 90 g
Przeciętna ilość składników na 100 l emulsji pianotwórczej wynosi:
- kleju kostnego - 1,75 kg
- ługu sodowego - 0,25 kg
- kalafonii - 1.00 kg
Sposób przygotowania emulsji pianotwórczej jest następujący pokruszony na miałko ług sodowy należy zalać wodą. biorąc na każde 100 gramów ługu 3 1 wody, rozgnieść i ogrzać do 50°C. Następnie w tak przygotowanym roztworze rozpuścić kalafonię. Klej kostny również rozpuścić w wodzie, biorąc na 1 kg kleju 2,5 1 wody i podgrzać do takiej samej temperatury (uprawnienia budowlane). Oba roztwory zmieszać, zlewając powoli. Zakładając, że rozpuszczono i zmieszano ilość składników odpowiadającą 1001 emulsji, do otrzymanej mieszaniny należy dolać wody w takiej ilości, aby otrzymać razem pełne 100 1 emulsji pianotwórczej.

Emulsja pianotwórcza

Emulsja pianotwórcza dobrze spieniona powinna zachować pianę w ciągu 3 godzin i pod tym względem należy przeprowadzić próby (program egzamin ustny).
Emulsję pianotwórczą należy przechowywać w temperaturze nie niższej niż +5ŁC. Do wytwarzania pianobetonów należy stosować cementy marki 350 lub 400, piasek kopalniany czysty, o bardzo drobnym uziamieniu możliwie ostry.
Orientacyjny stosunek składników, w zależności od wymaganej wytrzymałości pianobetonu (opinie o programie). Mieszanie składników pianobetonu. Najczęściej są stosowane mieszarki dwumieszalnikowe. z których mniejszy, w postaci walca, służy do wytwarzania piany z emulsji pianotwórczej. W mieszalniku dużym, najczęściej kielichowym, przygotowuje się zaczyn cementowy względnie zaprawę. Po dostatecznym spienieniu emulsji, pod ciśnieniem, wprowadza się ją do dużego mieszalnika. Czas mieszania mieszanki powinien trwać ok. 3 minut.
Konsystencja i barwa. Konsystencja mieszanki pianobetonowej powinna być podobna do gęstej śmietany, barwy jednolitej, szarej.
Grubość warstw. Grubość warstw układanej mieszanki pianobetonowej jest zależna od czasu, po upływie którego cement zaczyna wiązać. Po wylaniu mieszanki na jej powierzchni nie powinny tworzyć się bańki ani ukazywać woda. Czas dojrzewania pianobetonu (segregator aktów prawnych).

Czas dojrzewania pianobetonu jest ściśle zależny od temperatury otoczenia. Nie zaleca się wykonywać pianobetonów w temperaturze poniżej + 10°C.
Transport. Transport mieszanki pianobetonowej nie powinien trwać dłużej niż 20 mi- aaL W czasie transportu należy unikać wstrząsów.
neięgnicja. Pianobeton po upływie 24 godz. od ułożenia powinien być polewany sła- strumieniem wody w okresie od 2 do 4 tygodni, powinien także być zabezpieczony JC mechanicznych uszkodzeń. W miejscach koniecznych przejść należy układać deski. Osiadanie mieszanki pianobetonowej w ciągu 24 godz. nie powinno się większe niż 5 mm (promocja 3 w 1).
Kontrolę wytrzymałości i ciężaru pianobetonu należy przeprowadzać dla każdej 3»rxu 50 m3 pianobetonu. pobierając po 3 próbki walcowe o 0 16 cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami