Blog

Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 2
15.05.2021

Piaskowiec szydłowiecki

W artykule znajdziesz:

Piaskowiec szydłowiecki

Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 3
Piaskowiec szydłowiecki

Klasycznym przykładem jest powszechnie znany piaskowiec szydłowiecki. Jest on zazwyczaj drobnoziarnisty, daje się doskonale obrabiać zarówno ręcznie, jak i mechanicznie oraz łatwo piłować na płyty. Po wydobyciu jest miękki i dopiero z czasem twardnieje. Dzięki tym zaletom i ładnej, białej a raczej jasnokremowej barwie stanowi piaskowiec szydłowiecki wyśmienity materiał ciosowy, powszechnie używany do wyrobu płyt, kolumn, a także na różne roboty ornamentacyjne i rzeźbiarskie. Piaskowiec szydłowiecki używany jest od kilku stuleci do różnych robót budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podobne do szydłowieckiego są piaskowce, eksploatowane zresztą na mniejszą skalę w Kunowie, Rogowie, Starachowicach, Gromadzicach, Dołach Biskupich itd. Pod względem wieku odpowiadają one ściśle, bądź też są zbliżone do piaskowca szydłowieckiego. Łącznie tworzą one niewyczerpalne zasoby, istnieją więc możliwości wielokrotnego zwiększenia ich wydobycia. Omawiane piaskowce są już obecnie na wielką skalę eksploatowane, co ma miejsce zwłaszcza w Szydłowcu i najbliższej jego okolicy, gdzie w porównaniu do okresu przedwojennego produkcja znacznie została zwiększona (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zaspokajają one w znacznym stopniu potrzeby naszego budownictwa, co szczególnie można zaobserwować w budującej się Warszawie. Są one też używane do wyrobu materiałów ściernych dla celów przemysłowych i gospodarczych. Odmienny charakter mają piaskowce dolnotriasowe, występujące w północnej części Gór Świętokrzyskich. Są one zazwyczaj czerwone, ciemnowiśniowe lub różowe, albo brunatne, zazwyczaj gruboziarniste, dają się dobrze obrabiać i stosowane są powszechnie do różnych kamieniarskich robót budowlanych (uprawnienia budowlane).

Niektóre odmiany są poza tym używane na wykładki do pieców hutniczych, na wanny kwasoodporne, jako kamienie młyńskie itd. Dolnotriasowe piaskowce czerwone wydobywane są głównie w okolicy Tumlina, Zagnańska, Suchedniowa, Wąchocka i Wierzbnika (program egzamin ustny).
Kilka słów jeszcze należy poświęcić piaskowcom krajowym znajdującym się już po prawej stronie Wisły. Są to skały kwarcytowe, bardzo twarde i zwięzłe, barwy białej. Przez dłuższy czas były one wydobywane w Nowej Wsi koło Rachowa dla celów drogowych oraz regulacji brzegów Wisły.

Formacja perska

Na obszarze Śląska piaskowce występują również w różnych formacjach geologicznych, ale najważniejsze z nich - to piaskowce górnokredowe (opinie o programie). Odgrywają one bardzo dużą rolę w przemyśle kamieniarskim. Stosowane są głównie jako kamień ciosowy i do różnych celów budowlanych. Piaskowców górnokredowych używano nie tylko na terenie dawnych Niemiec, ale również w wielu innych krajach Europy i Ameryki. Nadają się one do różnych robót ciosowych gładkich i profilowych, a także na okładziny. Niektóre odmiany znalazły zastosowanie do celów ornamentacyjnych (segregator aktów prawnych).

Używane są również do produkcji kształtowanych materiałów ściernych. Górnokredowe piaskowce ciosowe występują w dwóch rejonach, a mianowicie w okolicy Bolesławca, Lwówka i Złotoryi oraz w okolicy Kłodzka w Górach Stołowych.
Na Dolnym Śląsku podobnie jak w Górach Świętokrzyskich występują piaskowce czerwone, lecz formacji permskiej. Odznaczają się one dużą zwięzłością i nadają się do różnych robót konstrukcyjnych oraz budowlanych. Zastosowano je przy budowie niektórych mostów i tuneli, a także w wielu innych budowlach na terenie Dolnego Śląska.

Eksploatuje się je np. w kamieniołomie w Słupsku koło Nowej Rudy.
Oprócz wymienionych piaskowców kredowych i permskich istnieją jeszcze inne możliwości eksploatacji piaskowców na obszarze Śląska. Piaskowce karbońskie, towarzyszące pokładom węgla kamiennego zarówno w górnośląskim, jak i dolnośląskim zagłębiu węglowym, nie odgrywają dziś już żadnej roli (promocja 3 w 1).

Z powyższego zestawienia możemy wyciągnąć jeden zasadniczy wniosek. Na terenie Polski znajdują się potężne zasoby piaskowców o znaczeniu budowlanym, które mogą zaspokoić wszelkie zapotrzebowanie krajowe, a nawet w pewnych przypadkach stać się przedmiotem naszego eksportu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 8 Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 9 Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 10
Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 11
Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 12 Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 13 Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 14
Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zbrojenie podłużne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami