Blog

Przekrój tunelu zdjęcie nr 2
10.01.2023

Piec konwejerowy

W artykule znajdziesz:

Przekrój tunelu zdjęcie nr 3
Piec konwejerowy

Piec konwejerowy POK-1. W piecu POK-1 do szybkościowego wypalania porcelany stołowej gazem kanał roboczy ma długość 15 m, szerokość 0,6 m i wysokość 0,275 m. Ogólna długość pieca ze stanowiskami do ustawiania i wyładunku wyrobów wynosi 18,3 in, szerokość 1,41 i wysokość 2,40 m. Wydajność pieca wynosi w ciągu 1 godziny 1100 szt. spodków lub 2700 szt. filiżanek (Kleiner i Kowielman, GIKI) (program uprawnienia budowlane na komputer). Stojaki, na których zamocowane są płyty przenoszące wyroby, przechodzą przez dwie podłużne szczeliny nieruchomego ogniotrwałego trzonu w taki sposób, że wyroby rozmieszczają się na płytach środkowej części kanału piecowego, a łańcuchy napędowe znajdują się na zewnątrz pieca, pod jego trzonem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy posuwaniu się płyty wykonują zamknięty cykl w płaszczyźnie pionowej wychodząc z pieca i powracając do niego z drugiej strony. Liczba płyt w piecu wynosi 70. Cykl wypalania trwa 15-r20 min. Zużycie jednostkowe ciepła w piecu POK-1 (przy opalaniu gazem ziemnym o wartości opałowej 35615 kJ/m3 (8500 kcal/m3)) wynosi 2725-2930 kJ/kg (050 :-700 kcal/kg). Zużycie żarowytrzymałej stali ehromoniklowej 180 kg. Moc zainstalowana silników 0,1 kW. Piec zajmuje powierzchnię 20 m2, masa jego wynosi 15 t (uprawnienia budowlane).

Piec konwejerowy na poduszce gazowej. Ten typ pieca do szybkościowego wypalania wyrobów ceramicznych ma dwa warianty amerykański i angielski, przy czym angielski został zastosowany w przemyśle w konstrukcji pieca firmy ,,Shelly”. W kanale piecowym rozmieszczone są dwa pasma cienkich podstawek 1 podtrzymywanych w stanie zawieszonym za pomocą gorącego gazu wdmuchiwanego przez perforowany trzon 2. Na tych podstawkach znajdują się wypalane wyroby 3 (program egzamin ustny). Grzejniki 4 oddają swe ciepło powietrzu przedmuchiwanemu przez boczne kanały za pomocą wentylatora 5. Oba pasma podstawek posuwają się w przeciwległych kierunkach. Piec taki do wypalania dekoracyjnego w temperaturze 800°C osiągnął wydajność 1500 szt. filiżanek i 050 szt. spodków w ciągu 1 h przy zużyciu energii 0,57 kW na 12 filiżanek lub 1,3 kW na 12 spodków.

Farby na szkliwne

Główna część składowa farb pigmenty to naturalnie zabarwione tlenki (Fe203, Cr203, NiO, CaO, MnO, Y203 i in.) lub zabarwione związki mieszane spinele, granaty, tytaniany, cyrkoniany i in. Oprócz wymienionych związków, do zdobienia wyrobów ceramicznych stosuje się preparaty złota, platyny, srebra. Preparat 12-procentowego płynnego złota opisano w GOST 5.718-71 (opinie o programie).

W technologii malarstwa artystycznego rozróżnia się dwie grupy farb podszkliwne i naszkliwne. Farby podszkliwne wytrzymują temperaturę ostrego wypalania. Są one w czasie wypalania narażone na działanie ognia i częściowo rozpuszczają się w szkliwie. Dlatego stosowanie takich farb jest ograniczone. Są to przeważnie tlenki kobaltu, chromu, żelaza i pigmenty grupy spineli, granatu i cyrkonu (segregator aktów prawnych).

Przygotowuje się je przez łączne mielenie odpowiednich związków w młynie kulowym z wodą, mieszanie w celu uzyskania właściwego odcienia, prażenie w temperaturze 900-1400°C, rozcieranie otrzymanego pigmentu w młynku do rozcierania farb (bęben lub walce) z wodą i jako ostatnie stadium rozcieranie pigmentu w moździerzu do rozcierania farb i rozprowadzenie go w roztworze gliceryny lub dekstryny na matowym szkle. Analogiczne jest przygotowywanie farb naszkliwnych „rozciera się " je z terpentyną lub roztworem kalafonii w terpentynie w moździerzu do rozcierania farb (promocja 3 w 1).

Farby na szkliwne nanosi się na powierzchnię wyrobu po ostrym wypalaniu ze szkliwem i utrwala stapiając je ze szkliwem przy trzecim dekoracyjnym niskotemperaturowym (770-850°C) wypalaniu w środowisku utleniającym. Paleta tych farb jest znacznie szersza od palety farb podszkliwmych, a farby wyglądają jaskrawiej i bardziej soczyście. Dla lepszego przytapiania farb naszkliwnych do szkliwa miesza się je zawczasu z topnikami, które również nadają farbom połysk. Skład topnika wpływa na odcień farby. Zasadowe barwniki należy mieszać z zasadowymi topnikami, kwaśne z topnikami kwaśnymi.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Przekrój tunelu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Przekrój tunelu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Przekrój tunelu zdjęcie nr 8 Przekrój tunelu zdjęcie nr 9 Przekrój tunelu zdjęcie nr 10
Przekrój tunelu zdjęcie nr 11
Przekrój tunelu zdjęcie nr 12 Przekrój tunelu zdjęcie nr 13 Przekrój tunelu zdjęcie nr 14
Przekrój tunelu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przekrój tunelu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przekrój tunelu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami