Blog

22.11.2021

Piękne kryształy

W artykule znajdziesz:

Piękne kryształy

Piękne kryształy

Piękne kryształy pochodzą ze szczelin skalnych w Alpach, z Kornwalii, z Kongsberg (Norwegia), z wielu miejsc w Ameryce Północnej i in. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku w Kletnie koło Kłodzka; w granicie strzegomskim zdarzają się rzadkie postacie fluorytu: ośmiościan piramidalny i czterdziesto-ośmiościan (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pospolitym minerałem występującym w skałach osadowych jest gips, będący uwodnionym siarczanem wapnia CaS04-2H20. Pięknie wykształcone jednoskośne kryształy gipsu nazywane są selenitem. Bardzo niska twardość (2 w skali Mohsa) ogranicza zastosowanie gipsu jako kamienia ozdobnego. Zbite odmiany dają się dobrze polerować. Do celów dekoracyjnych używa się odmian drobnokrystalicznych, zwanych alabastrem i włóknistych o połysku jedwabistym; z tej ostatniej odmiany wyrabia się najczęściej okrągławe paciorki lub większe przedmioty ozdobne. Wskutek małej twardości gipsu przedmioty z niego wykonane tracą szybko nadany im przez polerowanie połysk. Gips o jedwabistym połysku, z którego wykonane są sprzedawane turystom przy wodospadach Niagary naszyjniki i inne drobiazgi, nazywany jest lokalnie spatem Niagary (Niagara spar lub Falls spar). Nazwa ta jest związana z dobrą łupliwością kryształów gipsu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Boran berylu hambergit jest rzadkim minerałem, występującym w południowej Norwegii, w Indiach i na Madagaskarze, skąd pochodzą bezbarwne rombowe kryształy nadające się do użycia w zdobnictwie. Minerał ten jest bezbarwny lub szarawy. Twardość jego wynosi 7,5 w skali Mohsa. Z wyglądu przypomina kwarc (kryształ górski).
Nazwa tego minerału pochodzi od nazwiska sławnego francuskiego mineraloga R. J. Haiiny’ego. Jest to glinokrzemian sodowo- wapniowy zawierający siarkę. Krystalizuje w regularnych kryształach barwy niebieskiej (uprawnienia budowlane). Twardość jego wynosi 6 w skali Mohsa, gęstość 2,5 g/cms, współczynnik załamania światła około 1,502.

Tlenek żelazowy

Pospolitym minerałem jest tlenek żelazowy Fe203, zwany hematytem, stanowiący jedną z najważniejszych rud żelaza. Hematyt ma barwę żelazistoczarną do ciemnoczerwonej, rysę brunatno- czerwoną. Jest nieprzezroczysty, połysk ma metaliczny, nieraz jest matowy. Twardość hematytu wynosi 6,5 w skali Mohsa, gęstość 5,2-5,3 g/cm3.
Do celów zdobniczych używane są zbite, włókniste odmiany (program egzamin ustny). Mają one nieraz nazwę krwawników, ponieważ w postaci roztartej barwa ich jest czerwonawa co ułatwia rozpoznanie tego minerału i odróżnienie od innych o podobnym wyglądzie. Stosuje się do wyrobu sygnetów, ponieważ doskonale nadaje się do grawerowania.

Wyrabia się z niego różne drobne przedmioty ozdobne, jak spinki do mankietów, naszyjniki, biżuterię żałobną itd. Ostatnio niektórych odmian używano do naśladowania czarnych pereł; można je jednak łatwo odróżnić po znacznie większej gęstości i twardości. Na powierzchni okrągławych kamieni wykonanych z hematytu o budowie włóknistej występują charakterystyczne zjawiska świetlne w postaci przesuwającej się smugi świetlnej. Hematyt wydobywany jest w wielu miejscach min. w Anglii, Turyngii, na Elbie, w Skandynawii, Indiach, Nowej Zelandii, Brazylii i Ameryce Północnej (opinie o programie).

Jest to zasadowy krzemian cynku o twardości 5 w skali Mofisa. Jest bezbarwny, niebieski, białawy, zielonawy, brunatny. Występuje w Algierii, Włoszech, Grecji, Meksyku i Afryce Południowej (segregator aktów prawnych).
Jest to odmiana tlenku tytanu i żelaza ilmenitu. Barwę ma czarną lub ciemnobrunatną, twardość 5-6 w skali Mohsa. Magnetyczny. Znany z Polany Izerskiej w Karkonoszach, na południe od Świeradowa oraz z piasków i żwirów Izery, od której pochodzi
jego nazwa. Po wypolerowaniu ma silny połysk i z tego względu był stosowany do celów zdobniczych (promocja 3 w 1).

Jasnego nefelinu i ciemnego zawiera czerwony eudialdt, będący krzemianem zawierającym pierwiastek cyrkon. Skała ta występuje w dużych ilościach w południowej Grenlandii, gdzie jest eksploatowana dla uzyskania cyrkonu. Z wybranych okazów wyrabia się drobne przedmioty ozdobne, a także kaboszony do wyrobów jubilerskich.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami