Blog

Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 2
26.02.2020

Pielęgnacja betonu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Pielęgnacja betonu uprawnienia budowlane

 

Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 3
Pielęgnacja betonu uprawnienia budowlane

Dalsza pielęgnacja betonu, który uzyskał już pełną mrozoodporność, polega na pozostawieniu go w deskowaniu do czasu, aż osiągnie on wytrzymało wymaganą dla rozdeskowania konstrukcji. Metodę zachowania ciepła przy wykonywaniu konstrukcji monolitycznych można stosować przy temperaturach od +5°C do - 5°C (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy użyciu cementów szybkosprawnych wysokie marek temperatura ta może być obniżona do - 10°C.

Przy temperaturach niższych od -5°C (przy cementach portlandzkich zwykłych) i od - 10°C (przy cementach portlandzkich szybkosprawnych marki 10, 45 i 35 SP) zaleca się stosować metodę podgrzewania betonu.
Metoda ta polega na osłonięciu zabetonowanych elementów konstrukcji betonowych lub żelbetowych plandekami (lub folią odporną na temperaturę do +80°C) i dmuchaniu pod osłonę ciepłego powietrza z agregatów grzewczych (agregaty mieszankowe lub przeponowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku gdy strop został zabetonowany nad pomieszczeniem nie ogrzewanym, lecz zaopatrzonym już w okna i drzwi, można agregaty grzewcze ustawić wewnątrz pomieszczenia i podgrzewać beton od spodu, osłaniając go od góry za pomocą mat słomianych lub z tworzyw spienionych. Betony i zaprawy z dodatkami przeciwmrozowymi można stosować w robotach remontowych i modernizacyjnych należących do grupy I robót zimowych i to w tych przypadkach, gdy występują stosunkowo nieduże ilości betonu i nie opłaca się instalować kosztownych urządzeń grzejnych (uprawnienia budowlane).

Z tych względów betony i zaprawy z dodatkami przeciwmrozowymi, stosowane są najczęściej do wypełnienia wieńców oraz złączy i styków między prefabrykowanymi elementami ścian, stropów i dachów.
Dodatków chemicznych w postaci węglanów można użyć osobno (węglanu potasowego lub sodowego) albo też łącznie w postaci mieszaniny obu tych preparatów (program egzamin ustny).

Dodatek węglanów przyspiesza znacznie wiązanie i twardnienie betonów i zapraw, zwłaszcza w temperaturach od +5 do-5°C. Z tych względów powstaje potrzeba równoczesnego stosowania środków opóźniających wiązanie betonu lub zaprawy do co najmniej 40 minut. Czas ten potrzebny jest na wykonanie czynności technologicznych związanych z przygotowaniem, transportem i ułożeniem betonu lub zaprawy w złączu lub na murze. Takim środkiem opóźniającym wiązanie i jednocześnie uplastyczniającym beton i zaprawę jest Klutan (opinie o programie). Jednoczesne stosowanie węglanów i Klutanu polega na takim wzajemnym dobraniu ich składu, aby można było uzyskać odpowiednie szybkie wiązanie zaprawy i narastanie jej wytrzymałości w temperaturze ujemnej, a jednocześnie by początek wiązania nie następował przed czasem wymaganym ze względu na wspomniane warunki techniczne wykonania robót.

Przygotowanie mieszanki betonowej

Ścisłe ustalenie czasu uzyskania założonej wytrzymałości betonu lub zaprawy zależy od wielu czynników, jak temperatura zewnętrzna, rodzaj i marka cementu, ilość dodatków chemicznych itp. Z tych względów opracowanie receptury zaprawy lub betonu dla założonych warunków, panujących aktualnie na budowie, wymaga udziału pracownika laboratorium budowlanego (segregator aktów prawnych).

Środka przeciwmrozowego Antigel dodaje się w ilości 3% w stosunku do masy cementu przy konsystencji betonu od ciekłej do gęstoplastycznej i przy temperaturze otoczenia od +5 do - 5°C. Spadek wytrzymałości betonu przy stosowaniu tego dodatku wynosi około 1,5%.
Środka przyspieszającego twardnienie betonu Rapidbet S-2 dodaje się w ilości od 3 do 3,5% w stosunku do masy cementu. Dodatek ten stosuje się w temperaturze +5 do 0°C.

W tych temperaturach nie powoduje on spadku wytrzymałości betonu lub zaprawy.
Uziarnienie kruszywa, szczególnie stosowanego do betonowania wieńców i połączeń między elementami prefabrykowanymi, powinno być tak dobrane, aby można było uzyskać możliwie szczelny beton. Największa średnica ziaren kruszywa nie powinna być większa, niż to wynika z wymiarów przekroju poprzecznego betonowanego złącza lub węzła (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 8 Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 9 Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 10
Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 11
Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 12 Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 13 Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 14
Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gaz - środek bezpośredniego ogrzewania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami