Blog

05.07.2021

Pielęgnowanie i magazynowanie

W artykule znajdziesz:

Pielęgnowanie i magazynowanie

Pielęgnowanie i magazynowanie

Pręt wyjmuje się po ubiciu masy bezpośrednio przed rozebraniem formy. Otrzymany w ten sposób otwór służy do przepuszczenia pręta o 0 6 mm ze spodniej spoiny pionowej, ponieważ poszczególne elementy w rzędach poziomych układane są względem siebie mijankowo z przesunięciem o pół długości bloku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyroby z tworzywa cementowo-glinianego, jak każdy wyrób na spoiwie cementowym, wymagają w okresie wiązania i twardnienia pozostawienia ich w zupełnym spokoju oraz należytej pielęgnacji, która w dużym stopniu przyczynia się do uzyskania odpowiedniej wytrzymałości i trwałości wyrobu.

Sposób pielęgnacji gotowych wyrobów w okresie wiązania omówiono już częściowo w poprzednich rozdziałach przy opisie produkcji poszczególnych asortymentów z tworzywa cementowo-glinianego. Ponieważ jednak świeży wyrób pozostawiony bez właściwej pielęgnacji staje się materiałem mniej wartościowym nawet przy użyciu wysokojakościowych składników, jak cement, glina i piasek, zagadnieniu pielęgnacji i magazynowania należy poświęcić jeszcze osobne miejsce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przede wszystkim więc po rozformowaniu nie wolno gotowego- wyrobu przez pierwszych kilka dni (2-F3 i więcej w zależności od temperatury otoczenia) poruszać, obciążać, ani narażać na drobne nawet wstrząsy. Jeżeli przy rozformowaniu zostanie uszkodzony jakiś narożnik lub krawędź wyrobu, należy uszkodzenie to niezwłocznie naprawić, używając tłuściejszej zaprawy cementowo- glinianej niż ta, z której został wykonany element.

Tworzywa cementowo-gliniane wymagają na ogół w normalnych warunkach nie tak częstego polewania jak wyroby betonowe, ponieważ w początkowej fazie twardnienia wyrobu duża ilość wilgoci jest kondensowana przez produkty procesu fizyko-chemicznego zachodzącego między gliną a cementem. W okresie jesiennym i wiosennym, w dni pochmurne i wilgotne wyrobów z tworzywa cementowo-glinianego można nie polewać (uprawnienia budowlane).

Magazynowanie świeżych wyrobów

Z chwilą, gdy spostrzeżemy, że wyrób już nieco stwardniał praktycznie po 2-3 godzinach od wyjęcia z formy), rozpoczynamy polewanie go wodą (program egzamin ustny). Polewanie to w pierwszej fazie należy wykonywać bardzo ostrożnie z niewielkiej wysokości i przy użyciu konewki z drobnym sitkiem. Przy instalacji wodociągowej można używać do polewania węża gumowego zaopatrzonego w końcówkę do rozpylania wody na cienkie strugi. Świeże wyroby należy polewać tak często, aby powierzchnia ich była stale wilgotna. Należy tego przestrzegać szczególnie w upalne dni.
Wyroby drobne, a zwłaszcza takie, które wymagają dużej wytrzymałości i szczelności (np. dachówka), należy w szczególności chronić od zbyt szybkiego wysychania.

Dlatego też należy trzymać je w okresie dojrzewania i twardnienia pod dachem (opinie o programie).
Magazynowanie świeżych wyrobów na placu wytwórni odbywa się w różny sposób w zależności od kształtu i wymiarów elementów. Ciężkie i duże wyroby, jak np. kręgi studzienne, układa się na placu w jednej warstwie przeważnie otworami do góry. Inne wyroby drobne, jak pustaki, bloki, płyty itp., należy w celu zaoszczędzenia miejsca magazynować w kilku warstwach (segregator aktów prawnych).

Pustaki i bloki powinny być układane w stosy na wysokość kilku rzędów, przy czym objętość każdego stosu nie powinna przekraczać 2 do 3 m3. Odległości pomiędzy poszczególnymi stosami powinny być takie, aby zapewniony by} swobodny przejazd stosowanych w wytwórni środków transportowych oraz aby nie był utrudniony dostęp dla robotników zatrudnionych przy wyładunku i układaniu bloków lub pustaków. Przy układaniu w stosy należy obchodzić się z wyrobami ostrożnie, unikając uderzeń jednego bloku o drugi (promocja 3 w 1)..

Pustaki stropowe DMS i pustaki wentylacyjne układa się również w stosy po 4 do 5 warstw otworami do góry, płyty zaś do ścianek działowych ustawia się na rąb (pionowo), a nie na płask. Pomiędzy poszczególnymi warstwami płyt należy stosować przekładki z łat drewnianych. 

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami