Blog

Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 2
18.05.2023

Szybkość korozji magnezu

W artykule znajdziesz:

Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 3
Szybkość korozji magnezu

Najlepszym materiałem do ochrony żelaza jest magnez, wykazujący bardzo niewielką polaryzację anodową, co zapewnia równomierność prądu ochrony. Ma on jednak najmniejszą sprawność tylko 50%, ulega bowiem silnemu rozpuszczaniu. Szczególnie agresywnie działa na magnez dwutlenek węgla, mniej silnie rozpuszczony tlen. Wskazuje to na zależność korozji magnezu od wartości pH. Odporność na roztwory alkaliczne zmniejsza się ze wzrostem temperatury. Szybkość korozji magnezu jest silnie zwiększana przez zanieczyszczenia metalami takimi, jak: Fe, Ni i Cu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W praktyce stosuje się anody galwaniczne nie z czystego cynku, aluminium lub magnezu, lecz z ich stopów o różnym składzie, często z małymi dodatkami innych metali dla zwiększenia praktycznej wydajności prądowej i zmniejszenia pasywacji powierzchni anody, co utrudniałoby przepływ prądu ochronnego. Podstawowe własności najczęściej stosowanych anod galwanicznych, anod stosowanych obecnie w Polsce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Katodową polaryzację chronionej konstrukcji metalowej można uzyskać za pomocą zewnętrznego źródła prądu. Prąd do konstrukcji jest doprowadzany za pomocą specjalnej anody umieszczonej we wspólnym z konstrukcją chronioną środowisku i połączonej z dodatnim biegunem źródła prądu stałego. Jako źródło prądu wykorzystuje się zespoły prostowników zasilane prądem przemiennym z sieci lub specjalne prądnice prądu stałego napędzane np. silnikiem spalinowym (uprawnienia budowlane).

Anody są wykonywane z materiałów ulegających rozpuszczaniu elektrolitycznemu, najczęściej stosuje się złom żeliwny lub stalowy, żeliwo o dużej zawartości krzemu (15%) oraz grafit.

Anody ze złomu żelaznego (np. stare szyny, rury itp.) są stosowane przy ochronie długich konstrukcji podziemnych, np. rurociągów lub kabli, najbardziej rozpowszechnione są anody z żeliwa krzemowego, natomiast anody grafitowe są stosowane głównie w agresywnych gruntach i wodzie. Wadą ich jest duża kruchość. Zużycie materiału anod zależy od ich obciążenia prądowego i w przybliżeniu wzrasta dwukrotnie przy dwukrotnym wzroście prądu ochrony (program egzamin ustny).

Konstrukcja metalowa

Dla zmniejszenia zużycia anod umieszcza się je w ziemi w otoczeniu wypełniacza, głównie koksu, stanowiącego aktywator. Dzięki jego dużej konduktywności zmniejsza się rezystancja przejścia między anodą a środowiskiem korozyjnym. Stosowane są także anody odporne, tj. anody praktycznie nie ulegające rozpuszczaniu. Są one wykonywane z platyny lub palladu i w formie cienkiej warstwy są nanoszone na metalowy rdzeń przewodzący anody (opinie o programie).

Jeżeli konstrukcja metalowa jest narażona na korozyjne oddziaływanie prądów błądzących, to można ją spolaryzować katodowo przez odprowadzenie prądów błądzących przewodem izolowanym do źródła ich powstania jest to tzw. drenaż elektryczny. Ta metoda ochrony jest możliwa tylko wtedy, gdy zabezpieczana konstrukcja znajduje się w niewielkiej odległości od urządzeń będących źródłem prądów błądzących. Drenaż elektryczny musi być spolaryzowany, tzn. wyposażony w elementy polaryzujące przepływ prądu tylko w jednym kierunku, tj. do źródła. Może być również stosowany drenaż wzmocniony, wyposażony w dodatkowe źródło prądu stałego (segregator aktów prawnych).

Dla ochrony przed korozją powodowaną prądami błądzącymi mogą być także stosowane stacje katodowe, natomiast ochrona za pomocą anod galwanicznych na ogół nie będzie skuteczna, a ponadto jest zbyt droga. O wyborze systemu ochrony o właściwych parametrach, zapewniających uzyskanie całkowitej ochrony zabezpieczanej konstrukcji, powinny decydować względy techniczne w oparciu o przeprowadzone szczegółowe badania zagrożenia korozyjnego i badania skuteczności systemu ochrony w konkretnych warunkach lokalnych (promocja 3 w 1). Zagadnienia te są przedmiotem obszernych publikacji fachowych o charakterze ogólnym lub specjalistycznych dotyczących problemów ochrony pewnej grupy konstrukcji metalowych. Dane techniczne urządzeń ochrony katodowej produkowanych w Polsce (ZTUS „Bester” Bielawa).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 8 Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 9 Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 10
Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 11
Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 12 Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 13 Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 14
Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wypadkowa sił ścinających zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami