Blog

17.11.2022

Pionowe przegrody budowli

W artykule znajdziesz:

Pionowe przegrody budowli

Ściany to pionowe przegrody budowli bezpiecznie przenoszące wszystkie obciążenia, oddzielające pomieszczenia od przestrzeni zewnętrznej, zabezpieczające wnętrza przed wpływami atmosferycznymi, hałasem, ogniem itp. W zależności od konstrukcji i jej przeznaczenia rozróżniamy ściany:

  1. konstrukcyjne (nośne wewnętrzne) - przekazują bezpośrednio na fundament obciążenia od ścian wszystkich kondygnacji, stropów, dachu, wiatru, gruntu. Muszą posiadać odpowiednią wytrzymałość, a ponieważ są usytuowane wewnątrz powinny spełniać wymagania dodatkowe, tak jak ściany działowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Grubość ścian zależy od wartości obciążeń na nie działających,
  2. konstrukcyjno-osłonowe (nośne zewnętrzne) - pełnią rolę elementów nośnych i jednocześnie ogradzających (osłonowych). Oprócz odpowiedniej nośności muszą zabezpieczać budynek przed utratą ciepła w zimie (odpowiednia izolacyjność termiczna) i przegrzaniem w okresach letnich. Dodatkowo powinny izolować wnętrze budynku przed hałasem (izolacja akustyczna) (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  3. osłonowe - stanowią wypełnienie od zewnątrz szkieletu konstrukcji budynku. Przenoszą one ciężar własny oraz obciążenie parciem wiatru. Ich najważniejszym zadaniem jest stworzenie przegrody między przestrzenią wewnętrzną a zewnętrzną oraz ochrona przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, hałasem, ogniem, temperaturą, światłem i kondensacją pary wodnej,
  4. działowe - przenoszą tylko obciążenia własne na konstrukcję podpierającą (np. strop). Oddzielają pomieszczenia wewnątrz budynku, zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną (uprawnienia budowlane).

Wybór odpowiedniego typu ściennego, przyjęcie rozwiązań materiałowych i technologii wykonania są ściśle związane z umiejscowieniem przegrody w budynku i funkcją, jaką będzie ona pełnić.

Z drobnowymiarowych elementów ściennych (cegły, pustaki) mogą być konstruowane różnorodne ściany, które pod względem budowy można podzielić na jednowarstwowe i wielowarstwowe (program egzamin ustny).

Ściany dwuwarstwowe

Ściany jednowarstwowe charakteryzują się tym. że wykonywane są z jednego rodzaju materiału i na ogół z jednego rodzaju wyrobu. Najczęściej spotykany rodzaj ściany jednowarstwowej to ściana, której grubość jest równa szerokości (lub długości) wyrobu. Mogą być wykonywane jako wewnętrzne i zewnętrzne (opinie o programie).

Ściany dwuwarstwowe - ich budowa polega na połączeniu dwóch warstw wykonanych z wyrobów o różnych właściwościach. W ścianie tego typu będzie to przeważnie mur nośny ocieplony warstwą materiału termoizolacyjnego. Materiał termoizolacyjny od strony zimnej musi być zabezpieczony specjalnym tynkiem przed zawilgoceniem i uszkodzeniem.

Ściana trój warstwowa składa się z muru wewnętrznego nośnego, szczeliny wypełnionej warstwą materiału termoizolacyjnego oraz muru zewnętrznego osłonowego. Obydwa mury (zewnętrzny i wewnętrzny) wykonuje się jak mury jednowarstwowe, ale wszystkie warstwy muszą być trwale ze sobą połączone. a materiał termoizolacyjny powinien przylegać do muru wewnętrznego. Ściany te charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (segregator aktów prawnych).

Ściana czterowarstwowa to mur wewnętrzny, warstwa materiału termoizolacyjnego, szczelina wypełniona warstwą powietrza oraz mur zewnętrzny - osłonowy. Szczeliny powietrzne podwyższają izolacyjność cieplną ściany, służą do odprowadzenia kondensatu (wykropiona para wodna). Mur zewnętrzny powinien posiadać otwory do cyrkulacji powietrza i odprowadzenia wykropionej pary wodnej. Są one stosowane głównie wtedy, gdy warstwa zewnętrzna ściany wykonana jest z materiału o nieznacznej paroprzepuszczalności (promocja 3 w 1).

Zawierają w swoim wnętrzu pionowe szczeliny powietrzne. podnoszące zarówno izolacyjność cieplną, jak i akustyczną przegrody. Szczelinę tę tworzą dwie niezależne ściany oddalone od siebie o 5-15 cm, w całości lub w części wypełnione materiałami do izolacji termicznej (cieplnej). Ścianki łączy się ze sobą specjalnymi antykorozyjnymi, metalowymi kotwami. Ściana wewnętrzna pełni funkcję nośną (przenoszącą obciążenia od stropów, ścian wyższych kondygnacji), a ścianka zewnętrzna funkcję elewacyjną.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami