Blog

Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 2
04.05.2022

Piony zabytkowe

W artykule znajdziesz:

Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 3
Piony zabytkowe

Śmiałe dźwignięcie wieżowca PKN do wysokości 227 m nie tylko wprowadziło go w panoramy Warszawy od strony rzeki, lecz uczyniło bezsporną dominantą tych panoram mimo usytuowania go w odległości ponad 2 km od brzegu, około 1,4 km od Skarpy i około 1 km od ciągu budowli i pionów zabytkowych. Istnienie tych właśnie odstępów przestrzennych ułatwiło zharmonizowanie sylwety wieżowca i innych akcentów sylwetowych, które towarzyszyć muszą pionowi PKN, z układem przyskarpowych pionów zabytkowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozpatrując sylwetę lewobrzeżnego śródmieścia Warszawy i analizując współistnienie w niej układów zabytkowych z pionem PKN należy pamiętać, że zmienia się ona w zależności od kierunku i dystansu obserwacji. Można jednak wyodrębnić dwie zasadnicze, najbardziej typowe grupy percepcji wyczerpujące większość możliwych widoków, a więc grupy, których analiza pozwala na wyciągnięcie wniosków uogólniających. Pierwsza grupa - to widoki z dalekich niezabudowanych terenów Wielkiej Warszawy, z odległości nie mniejszej niż 5-6 km od centrum śródmieścia (np. z Anina i Wawra, z Bródna, z Żerania) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po zbliżeniu się do centrum na odległość 3-4 km wjeżdżamy w zwarcie zabudowane tereny miasta, z których panorama śródmieścia jako całości na ogół nie jest widoczna. Pojawia się ona znów w całej swej krasie po wyjściu na dolinę Wisły i rozwija się przy zbliżaniu się do Skarpy na odległość od 0,5 do 2,5 km od niej (tj. 3-1,5 km do PKN). Jest to druga, jakościowo inna grupa percepcji sylwety Warszawy (uprawnienia budowlane).

Skały historyczne

W pierwszej grupie panoram dystans obserwacji jest tak wielki, że efekt widokowy, praktycznie rzecz biorąc, pokrywa się całkowicie z ortogonalnym ujęciem sylwety miasta. Wraz z powstaniem wielokondygnacjowej zabudowy centrum, a zwłaszcza centralnego odcinka ulicy Marszałkowskiej od MDM do ulicy Królewskiej oraz placu Dzierżyńskiego i ulicy Nowotki, sylweta zabytkowa „utonie" w takiej panoramie w ogólnym podwyższonym gabarycie stolicy (program egzamin ustny). Nie będzie więc można jej zestawiać z sylwetą PKN ujawniającą w takich widokach cały swój rzeczywisty ogrom w stosunku do zabudowy szeregowej ; będą ją mogły poprzeć jedynie znaczniejsze akcenty rzędu co najmniej gmachu hotelu „Warszawa". Podobnie ułożą się widoki panoramiczne śródmieścia przy wjeździe do Warszawy z zachodniej połowy widnokręgu (opinie o programie).

W drugiej grupie widoków ujmowanych z odległości poniżej 3 km od centrum interesować nas będą przede wszystkim ujęcia perspektywiczne ze wschodniej połowy widnokręgu. W widokach z zachodu bowiem zwarta zabudowa terenów między Marszałkowską a ciągiem królewskim uniemożliwi jednoczesną percepcję PKN i zabytkowych układów przyskarpowych. Jest to okoliczność bardzo korzystna, gdyż wyłącza powstanie perspektyw, w których wieżowiec rysowałby się na pierwszym planie, a zabytki na dalszym. Natomiast sytuacja odwrotna staje się regułą dla perspektyw ze wschodniej połowy widnokręgu, z obszarów doliny Wisły, a więc dla najważniejszych, najczęściej i najpowszechniej oglądanych panoram stolicy (segregator aktów prawnych).

Należy podkreślić, że w’ konkretnych warunkach urbanistycznych Warszawy powstają w ten sposób jak najpomyślniejsze warunki współistnienia przyskarpowej kulisy sylwetowej z sylwetą PKN. Ich jednoczesna obserwacja możliwa jest prawdę wyłącznie z punktów’, z których układ zabytkowy rysuje się na planie pierwszym, podczas gdy pion PKN i ewentualne piony towarzyszące schodzą na plan drugi. Podobnie jak w Moskwie, sytuacja taka sprzyja harmonijnemu zestawieniu dwu skał historycznych (promocja 3 w 1). W warunkach topograficznych Warszawy efekt ten uzyskany zostaje odmiennymi środkami niż w Moskwie (tam - poprzez wytworzenie dokoła trójkąta kremlowskiego obszernych wolnych przestrzeni i rozrzucenie wieżowców szerokim wieńcem o dużym promieniu; tu - przez usytuowanie wieżowej dominanty miasta za kulisą pionów zabytkowych).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 8 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 9 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 10
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 11
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 12 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 13 Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 14
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaokrąglenie liczby robotników zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami