Blog

Zagraniczne placówki zdjęcie nr 2
28.04.2022

Piony zabytkowe

W artykule znajdziesz:

Zagraniczne placówki zdjęcie nr 3
Piony zabytkowe

W latach powojennych wobec dalszego podniesienia zabudowy do 8-10 kondygnacji problem wzbogacenia sylwety Moskwy, plastycznego zorganizowania kilkusettysięcznych kubatur nowej zabudowy stał się szczególnie ostry (program uprawnienia budowlane na komputer). W tym stanie rzeczy znaczenie sylwetowe pionów zabytkowych, jak również lokalnych akcentów powstałych w latach poprzednich uległo dalszej redukcji. W tym etapie coraz większa zwartość stolicy, jej rozrastające się terytorium, coraz bardziej wyrównana wysoka zabudowa i rosnąca skala wymagały kardynalnego rozwiązania problemu sylwety miasta, wyposażonego już w wyrazisty układ planistyczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jest to jednocześnie okres burzliwego rozwoju przemysłu i jego techniki budowlanej. Przygotowywane już wówczas uprzemysłowione budownictwo wielokondygnacjowych domów mieszkalnych wymagało podniesienia przemysłu budowlanego na nowy, wyższy poziom, uruchomienia potężnej bazy produkcji seryjnej elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych o doskonałej precyzji wykonania i wysokim poziomie komfortu. budowa wysokościowców dając dzięki zastosowaniu nowych metod technicznych duży i szybki efekt budowlany miała sprzyjać tak potrzebnemu powiększeniu kubatury mieszkaniowej i użyteczności publicznej (uprawnienia budowlane). Miała spowodować powstanie i rozwój całych gałęzi przemysłu budowlanego, stworzyć bazę dla masowej wielopiętrowej zabudowy mieszkaniowej. Te dwie grupy potrzeb stały się podstawą samej koncepcji wieżowców. W lutym 1947 r. rząd radziecki powziął uchwałę „O budowie gmachów wysokościowych w Moskwie", zrealizowaną w latach 1948-1954 (program egzamin ustny).

Urbanistyczna konieczność

Jest rzeczą zrozumiałą, że w budowlach tego typu na skutek wysokiego udziału procentowego kubatury konstrukcyjnej, sanitarno-technicznej i komunikacyjnej, koszt jednostkowy metra kwadratowego powierzchni bezpośrednio użytkowej znacznie przekracza odpowiedni wskaźnik dla budynków o „normalnej" wysokości. Dlatego też wieżowiec może być traktowany jako nader unikalny typ budowli stosowany wyłącznie w najważniejszych węzłach wielkich układów stołecznych, tam, gdzie jego wysoki koszt znajduje uzasadnienie w bezspornej urbanistycznej konieczności funkcjonalnej i kompozycyjnej zlokalizowania znacznych kubatur na stosunkowo małej przestrzeni (opinie o programie).

W praktyce projektowej lat ostatnich nic zawsze liczono się z tymi względami. Wielu wybitnych architektów stołecznych - znajdując się pod urokiem niezmiernie sugestywnych efektów sylwetowych budujących się olbrzymów - projektowało niemal w każdym powierzonym sobie zespole nowe wieżowce lub co najmniej wielkie kompozycje sylwetowe. Niektórzy autorzy realizowanych wieżowców, zwłaszcza zaś budowanych w 2-gim rzucie wieżowych hoteli nic zawsze potrafili zachować umiar w kształtowaniu ich bogactwa sylwetowego, jak również w wyposażeniu architektonicznym wnętrz. W ten sposób doprowadzono do dalszego podrożenia tych budowli a zarazem do zdobniczego przeładowania ich wystroju, który w wypadku wieżowego hotelu Leningradzkiego (arch. L. Polakow) staje się wręcz eklektycznym (segregator aktów prawnych).

Nadużywanie samego motywu wieżowca w koncepcjach urbanistyczno-architektonicznych moskiewskich magistral, nadużywanie pewnej swobody ekonomicznej, którą przy projektowaniu unikalnych tych gmachów otrzymali ich autorzy, wreszcie bezmyślne naśladownictwo architektury wieżowców przenoszonych za wszelką cenę nieraz w miniaturze do budownictwa pozastołecznego - wszystko to spotkało się z czasem z ostrą krytyką społeczeństwa. Na naradzie budowlanych na Kremlu w końcu 1954. r. podkreślono szkodliwość „umasowienia“ tego typu nieekonomicznego budownictwa (promocja 3 w 1). „Budynki wysokościowe - mówił w swym referacie naczelny architekt Moskwy A. Własow - należy rozpatrywać jako jeden z możliwych, ale absolutnie nic jedyny sposób formowania zespołów. Celowość budynków wysokościowych w poszczególnych wypadkach określa się tymi samymi zasadami, co i każdego innego domu: wymaganiami zabudowy miasta, uzasadnieniem funkcjonalnym, oszczędności…“

Najnowsze wpisy

03.10.2024
Zagraniczne placówki zdjęcie nr 4
Praktyka zawodowa uprawnienia budowlane

Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…

23.07.2024
Zagraniczne placówki zdjęcie nr 5
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

Zagraniczne placówki zdjęcie nr 8 Zagraniczne placówki zdjęcie nr 9 Zagraniczne placówki zdjęcie nr 10
Zagraniczne placówki zdjęcie nr 11
Zagraniczne placówki zdjęcie nr 12 Zagraniczne placówki zdjęcie nr 13 Zagraniczne placówki zdjęcie nr 14
Zagraniczne placówki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zagraniczne placówki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zagraniczne placówki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami