Blog

Rygle poziome zdjęcie nr 2
22.07.2022

Saletra strzelnicza

W artykule znajdziesz:

Rygle poziome zdjęcie nr 3
Saletra strzelnicza

Z różnych podobnych w działaniu do prochu strzelniczego materiałów największe zastosowanie w kamieniołomach znalazła saletra strzelnicza. Motywem pobudzającym do szukania odmiennych od prochu materiałów wybuchowych były: chęć potanienia produktu, znalezienie materiału łagodniej jeszcze działającego niż prochu, ułatwienie i zwiększenie bezpieczeństwa fabrykacji oraz inne uboczne względy. Głównymi składnikami saletry strzelniczej są: saletra sodowa, siarka i węgiel brunatny, trudniej zapalny, aniżeli węgiel drzewny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wreszcie 4-tą klasę stanowią dynamity wytrzymałe na zamarzanie. Zwyczajne dynamity okrzemkowe i żelatynowe, jak również żelatyna wybuchowa, oparte są na łatwo zamarzającej trójnitroglicerynie. Zamarznięte dynamity są bardzo niepewne i niebezpieczne w użyciu i dlatego używanie ich w stanie zamarzniętym jest niedozwolone, gdyż wybuchają od uderzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odmrażanie zaś zamarzniętych nabojów jest bardzo kłopotliwe i niezawsze prowadzi do celu, gdyż odmrażany dynamit się rozkłada. Z tych względów czyniono wysiłki, które doprowadziły do fabrykacji t. zw. trudnozamarzających dynamitów. Uzyskuje się je albo obniżeniem punktu zamarzania trójnitro- gliceryny przez dodanie odpowiednich domieszek, jak: nitroben- zolu, dinitrotoluolu itp. lub przez zamianę trójnitrogliceryny na trudnozamarzające estry gliceryny, jak dwunitroglicerynę i inne (uprawnienia budowlane).

Bawełna strzelnicza, pyroksylina - wyższe estry celulozy i kwasu azotowego, otrzymuje się z bawełny (lnu, włókien drzewnych, pozbawionych ligniny) i mieszaniny stężonych kwasów: azotowego i siarkowego. Konsystencję ma stałą, rozpuszczalna w acetonie, o ciężarze właściwym 1,3. Wilgotna, o zawartości ok. 12% wody, niewrażliwa na uderzenie, wybucha od detonatora; w stanie suchym bywa bardziej wrażliwa (program egzamin ustny).

Kwas pikrynowy

Kwas pikrynowy, trójnitrofenol, otrzymuje się z fenolu i mieszaniny stężonych kwasów azotowego i siarkowego. Konsystencji stałej, barwy żółtej, o ciężarze właściwym 1,7, rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, w wodzie - trudno. Niezbyt wrażliwy na uderzenie, skrobanie, tarcie i ogrzewanie, odznacza się dużą siłą wybuchową. Używany we Francji pod nazwą „melinitu“, w Anglii jako „liddyt“, we Włoszech jako „pertyt“. Ekrazyt jest mieszaniną kwasu pikrynowego z nitro- naftalenem. Kwas pikrynowy jest trujący (opinie o programie).

Trójnitrotoluen (trójnitrotoluol), trotyl, otrzymuje się z toluenu i mieszaniny stężonych kwasów azotowego i siarkowego. rozpusaczalny w rozpuszczalnikach organicznych, w wodzie słabo, nie trujący. Mało wrażliwy na uderzenie, piłowanie, toczenie. Wymaga silnego detonatora do wybuchu.

Są to materiały wybuchowe, których głównym składnikiem jest saletra amonowa (azotan amonowy). W Polsce wyrabiane są pod nazwą amonitów (od Nr 1 do 8) z różnymi dodatkami zmieniającymi nieco ich właściwości wybuchowe. Przez władze polskie dopuszczone są do powszechnego użytku w kamieniołomach dla dużego bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z nimi. Łącznie z tym dopuszczone zostały przez władze kolejowe do przewozu w ładunkach drobnicowych i przesyłkach pośpiesznych (segregator aktów prawnych). Inne pośrednio działające materiały wolno przewozić kolejami tylko w ładunkach wagonowych, co praktycznie ogranicza możność ich użycia przez kamieniołomy, które zużywają ich po kilkaset lub maximum kilkanaście tysięcy kg rocznie. W stosunku do materiałów wybuchowych nitroglicerynowych posiadają jednak materiały wybuchowe trzy główne wady, o których w użyciu należy pamiętać.

Saletra amonowa, stanowiąca ich główny składnik jest Wilnie wodochłonna (hygroskopijna). Przez zawilgocenie więc znacznie maleje zdolność detonacyjna amonitu, a nawet jej ładunek może całkowicie zawieść (promocja 3 w 1). Przez zawilgocenie nabojów zawartość ich zbija się i naboje takie przed załadowaniem do otworu trzeba ostrożnie przez odpowiednie wałkowanie w dłoniach i ugniatanie palcami przywracać do ich pierwotnego luźnego stanu, przez co odzyskują swoją dobrą zdolność detonacyjną. Z tych samych względów naboje nie mogą być w otworze wiertniczym ubijane stęporem.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rygle poziome zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rygle poziome zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rygle poziome zdjęcie nr 8 Rygle poziome zdjęcie nr 9 Rygle poziome zdjęcie nr 10
Rygle poziome zdjęcie nr 11
Rygle poziome zdjęcie nr 12 Rygle poziome zdjęcie nr 13 Rygle poziome zdjęcie nr 14
Rygle poziome zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rygle poziome zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rygle poziome zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami