Blog

30.05.2018

Plac budowy a wody gruntowe

W artykule znajdziesz:

Plac budowy a wody gruntowe


Plac budowy a wody gruntowe

 

Opady deszczu zasilają wody gruntowe, ponieważ przenikają przez warstwy przepuszczalne gleby. Powodują one duże trudności podczas prowadzenia robót budowlanych, natomiast po ich zakończeniu mogą stanowić realne zagrożenie dla konstrukcji budynku. Z tego właśnie względu należy zawsze zabezpieczyć nowy obiekt przed szkodliwym działaniem wód gruntowych.


Pierwszych oględzin związanych z wodami gruntowymi można dokonać samemu. W tym celu trzeba przyjrzeć się roślinności, która znajduje się na działce. W przypadku, gdy jest ona porośnięta gatunkami bagiennymi, takimi jak trzciny czy pałki wodne, można mieć pewność, że ziemia jest podmokła. W takim wypadku wykonywanie podpiwniczenia nie ma większego sensu, ponieważ woda będzie zawsze zalewać piwnicę. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy na działce, na której ma być posadowiony dom, rosną drzewa sosnowe. Dojrzewają one głównie na glebach piaszczystych, w których wody gruntowe są bardzo głęboko. Na takim podłożu można z powodzeniem zbudować dom podpiwniczony. Aby dokładnie rozpoznać rodzaj podłoża oraz głębokość zalegania wód gruntowych należy wykonać badania geotechniczne terenu.


W przypadku budynku niepodpiwniczonych głębokie osadzenie nie jest konieczne. Wystarczy, aby wykop pod fundamenty był głębszy niż głębokość przemarzania gruntu dla danej szerokości geograficznej. W celu dodatkowego zabezpieczenia budynku wykop od razu po wykonaniu powinien być zalany betonem. Ponadto na ściany oraz powierzchnie fundamentów należy nałożyć warstwy izolacyjne. W ekstremalnych przypadkach zalecane jest podniesienie posadowienia całego budynku, jednak metoda taka jest bardzo droga. Jeśli jednak są na to finanse, to warto z niej skorzystać, ponieważ problem wysokiego poziomu wód gruntowych zostanie całkowicie wyeliminowany.


Przy budynkach niepodpiwniczonych konieczne jest wykonanie drenażu opaskowego. Najlepiej zrobić go jeszcze przed wzniesieniem domu, ponieważ wtedy zapewni fundamentom dodatkową ochronę. Na ściany fundamentowe należy natomiast nałożyć izolację przeciwwilgociową.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami