Blog

Wartości ograniczające zdjęcie nr 10
30.05.2018

Plac budowy a wody gruntowe

W artykule znajdziesz:

Plac budowy a wody gruntowe


Plac budowy a wody gruntowe

 

Opady deszczu zasilają wody gruntowe, ponieważ przenikają przez warstwy przepuszczalne gleby. Powodują one duże trudności podczas prowadzenia robót budowlanych, natomiast po ich zakończeniu mogą stanowić realne zagrożenie dla konstrukcji budynku. Z tego właśnie względu należy zawsze zabezpieczyć nowy obiekt przed szkodliwym działaniem wód gruntowych.


Pierwszych oględzin związanych z wodami gruntowymi można dokonać samemu. W tym celu trzeba przyjrzeć się roślinności, która znajduje się na działce. W przypadku, gdy jest ona porośnięta gatunkami bagiennymi, takimi jak trzciny czy pałki wodne, można mieć pewność, że ziemia jest podmokła. W takim wypadku wykonywanie podpiwniczenia nie ma większego sensu, ponieważ woda będzie zawsze zalewać piwnicę. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy na działce, na której ma być posadowiony dom, rosną drzewa sosnowe. Dojrzewają one głównie na glebach piaszczystych, w których wody gruntowe są bardzo głęboko. Na takim podłożu można z powodzeniem zbudować dom podpiwniczony. Aby dokładnie rozpoznać rodzaj podłoża oraz głębokość zalegania wód gruntowych należy wykonać badania geotechniczne terenu.


W przypadku budynku niepodpiwniczonych głębokie osadzenie nie jest konieczne. Wystarczy, aby wykop pod fundamenty był głębszy niż głębokość przemarzania gruntu dla danej szerokości geograficznej. W celu dodatkowego zabezpieczenia budynku wykop od razu po wykonaniu powinien być zalany betonem. Ponadto na ściany oraz powierzchnie fundamentów należy nałożyć warstwy izolacyjne. W ekstremalnych przypadkach zalecane jest podniesienie posadowienia całego budynku, jednak metoda taka jest bardzo droga. Jeśli jednak są na to finanse, to warto z niej skorzystać, ponieważ problem wysokiego poziomu wód gruntowych zostanie całkowicie wyeliminowany.


Przy budynkach niepodpiwniczonych konieczne jest wykonanie drenażu opaskowego. Najlepiej zrobić go jeszcze przed wzniesieniem domu, ponieważ wtedy zapewni fundamentom dodatkową ochronę. Na ściany fundamentowe należy natomiast nałożyć izolację przeciwwilgociową.

Najnowsze wpisy

21.06.2024
Wartości ograniczające zdjęcie nr 11
Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów budownictwa

Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów, zwane także obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej), jest wymagane w wielu krajach w…

21.06.2024
Wartości ograniczające zdjęcie nr 12
Utrata uprawnień budowlanych

Utrata uprawnień budowlanych w Polsce jest regulowana przez przepisy prawa, a proces ten może mieć miejsce w określonych sytuacjach. Przyczyny…

Wartości ograniczające zdjęcie nr 15 Wartości ograniczające zdjęcie nr 16 Wartości ograniczające zdjęcie nr 17
Wartości ograniczające zdjęcie nr 18
Wartości ograniczające zdjęcie nr 19 Wartości ograniczające zdjęcie nr 20 Wartości ograniczające zdjęcie nr 21
Wartości ograniczające zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wartości ograniczające zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wartości ograniczające zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Wartości ograniczające zdjęcie nr 31 Wartości ograniczające zdjęcie nr 32 Wartości ograniczające zdjęcie nr 33
Wartości ograniczające zdjęcie nr 34
Wartości ograniczające zdjęcie nr 35 Wartości ograniczające zdjęcie nr 36 Wartości ograniczające zdjęcie nr 37
Wartości ograniczające zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wartości ograniczające zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wartości ograniczające zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami