Blog

Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 2
05.07.2021

Placki masy

W artykule znajdziesz:

Placki masy

Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 3
Placki masy

Placki masy, otrzymywane najlepiej z prasy pasmowej, nakłada się na spody form i, gdy każda z nich znajduje się w czasie
obrotu bębna w położeniu poziomym pod tłokiem, opuszcza się wierzch formy poruszany za pomocą ruchomego tłoka i wytłacza
dachówkę. Wytłoczone dachówki zdejmowane są z bębna i zabierane na ramkach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do maszynowej produkcji dachówek i gąsiorów na mniejszą skalę służy prasa sankowa. Spody form w ilości 2 sztuk umieszczone są tu na płycie, jeden zaś wierzch formy przykręcony jest do ruchomego tłoka. Formowanie odbywa się w ten sposób, że gdy napełniony masą tworzywa cementowo-glinianego jeden spód formy znajduje się pod tłokiem. Prasy sankowe mogą być z powodzeniem zastosowane nawet w mniejszych wytwórniach wyrobów cementowo-glinianych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Płyty do ścian wewnętrznych z tworzywa cementowo-glinianego wykonuje się najczęściej jako prefabrykaty o wymiarach 50 x 25 x 6,5 cm.

Produkcja może się odbywać dwoma sposobami: z ubijaniem ręcznym lub z wibrowaniem na stołach wibracyjnych. Sposób pierwszy stosowany w małych wytwórniach lub na placu budowy polega na tym, że na gładkiej i równej posadzce betonowej lub podkładzie z desek układa się papier gazetowy lub z worków po cemencie. Zamiast wykładania papierem można posadzkę betonową posypać cienką warstwą suchego i ostrego piasku, co ułatwia zdejmowanie płyt po stwardnieniu (uprawnienia budowlane).

Na papier lub posypaną piaskiem podłogę kładzie się formę drewnianą lub metalową w kształcie ramki otwieranej z dwóch boków i napełnia ją masą cementowo-glinianą w 2 warstwach, ubijając dokładnie masę stalowym ubijakiem rodzaju. Po dokładnym ubiciu, gdy wierzch masy zacznie się „pocić“, wygładza się go strychulcem, a następnie odejmuje boki formy i przenosi je na miejsce, gdzie wykonuje się następne
płyty.

Płyty masywne

Na stołach wibracyjnych wykonuje się płyty w formach o podobnych kształtach, z tą różnicą, że ramka spoczywa na podkładce drewnianej lub stalowej. Po zwibrowaniu formę zdejmuje się ze stołu razem z podkładką, ramkę rozbiera się, a podkładkę z płytką pozostawia przez okres 1 do 2 dni (program egzamin ustny).
Podkładki mogą być zastosowane również i przy ręcznym zagęszczaniu masy. Wymaga to wprawdzie dodatkowych nakładów finansowych na wykonanie podkładek, pozwala jednak na układanie gotowych płyt razem z podkładkami wzwyż, co daje znaczną oszczędność na powierzchni hali w porównaniu z potrzebną powierzchnią hali przy produkcji płyt bez użycia podkładek, układanych bezpośrednio na podłodze.

Niezależnie od produkcji płyt w formach poziomych można stosować również formy pionowe jedno- lub kilkogniazdowe (opinie o programie). Produkcja płyt w formach pionowych ma wiele zalet w porównaniu z produkcją płyt w formach poziomych, ponieważ płyty mają od razu równe powierzchnie licowe, a poza tym uzyskuje się płyty prawie jednakowej grubości. Płyty do ścian działowych odchyleniami. Wada z otworami i forma drewniana do ich produkcji form pionowych jest to, że przy zagęszczaniu masy na stole wibracyjnym trudno jest uzyskać równomierne zagęszczenie tworzywa (segregator aktów prawnych).
Z tworzywa cementowo-glinianego można produkować również płyty do ścian działowych o wymiarach 50x25x10 cm z otworami podłużnymi biegnącymi równolegle do dłuższego boku płyty.

Forma do produkcji takich płyt różni się od formy do płyt masywnych tylko tym, że w dwóch przeciwległych krótszych bokach ramki wycięte są otwory, przez które przepuszcza się rurki gazowe o średnicy zewnętrznej 40 do 50 mm (promocja 3 w 1). Forma może być pozioma lub pionowa, przy czym forma pionowa może być wielogniazdowa. Formowanie ręczne płyt z otworami w formach poziomych odbywa się w ten sposób, że najpierw ubija się pierwszą warstwę masy o grubości 2 do 2,5 cm, następnie zakłada się w otwory rurki gazowe i ubija się drugą warstwę do wierzchu rurek, a potem nakłada się i ubija trzecią warstwę.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 8 Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 9 Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 10
Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 11
Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 12 Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 13 Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 14
Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki bezpieczeństwa pracy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami