Blog
Zasady projektowania i obliczania złączy
W artykule znajdziesz:
Zasady projektowania i obliczania złączy
Obliczenia złączy przeprowadza się według ogólnych zasad statyki z uwzględnieniem mimośrodów wywołanych odchyłkami wykonawstwa (np. przy obliczaniu złączy w słupach przenoszących tylko siłę podłużną) oraz z uwzględnieniem trudności wykonawstwa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Trudności wykonawstwa uwzględnia się przez obniżenie naprężeń dopuszczalnych (np. w złączach sztywnych spawanych przyjmuje się naprężenia dopuszczalne w spawach jak dla spawów pachwinowych) lub przez wprowadzenie odpowiednich współczynników zmniejszających (dla naprężeń dopuszczalnych) lub zwiększających (dla występujących w złączach sił). Przy rozpatrywaniu pracy ścian z elementów wielkowymiarowych, uważa się ścianę w zasadzie za ustrój monolityczny. W związku z tym złącza w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych powinny być szczelne i przenosić w pełni siły przekazywane przez elementy prefabrykowane. Ponadto złącza w ścianach wewnętrznych powinny być szczelne na dźwięki powietrzne i przenikanie zapachów, a w ścianach zewnętrznych również szczelne na przenikanie wody deszczowej i na przenikanie wiatru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Złącza w ścianach zewnętrznych nie mogą ponadto tworzyć mostków termicznych. Złącza betonowe przenoszą w zasadzie tylko działające w ich płaszczyźnie siły ściskające normalne oraz siły styczne. Złącza żelbetowe i stalowe przenoszą ponadto również i siły normalne rozciągające. Złącza poziome powinny przenosić obciążenie z wyższych kondygnacji i obciążenie ze stropu w złączu na całą powierzchnię wsporną łączonych prefabrykatów. Do wykonania złączy poziomych stosuje się z zasady zaprawę cementową o wytrzymałości mniejszej niż wytrzymałość łączonych prefabrykatów i o dobrej urabialności. Grubość spoiny wspornej w złączu poziomym nie może być większa niż 2 cm.
W poziomie stropu ściany konstrukcyjne powinny być połączone za pomocą wieńca żelbetowego, zwłaszcza w budynkach wielkoblokowych. Wieniec żelbetowy wpływa korzystnie również i na pracę przestrzenną budynku oraz na pracę złączy pionowych, przejmując część pionowej siły stycznej występującej w złączu. Złącza pionowe w budynkach wielkoblokowych wykonywane są najczęściej z zaprawy, w budynkach wielkopłytowych zaś z betonu, z żelbetu lub przy użyciu łączników stalowych. W budynkach wielkopłytowych i w jednorzędowych budynkach wielkoblokowych przechodzą one zasadniczo przez całą kondygnację. Złącza pionowe przenoszą pionowe siły styczne występujące w płaszczyźnie ściany pod działaniem sił poziomych, następnie pionowe siły styczne wywołane nierównomiernym obciążeniem złączonych ze sobą prefabrykatów, c) oraz poziome siły rozciągające i styczne wywołane ugięciem sąsiadujących ze sobą elementów. Poniżej podano zasady projektowania i obliczania oraz ogólne wytyczne wykonywania złączy pionowych i poziomych w ścianach budynków mieszkalnych z elementów wielkowymiarowych (uprawnienia budowlane).
Złącza betonowe, żelbetowe i stalowe
Złącza poziome. Spoina w złączu powinna być dokładnie wypełniona zaprawą cementową o marce nie mniejszej niż 30. Zwykle dla zwiększenia urabialności zaprawy dodaje się do zaprawy cementowej nieco wapna (program egzamin ustny).
Grubość spoiny wspornej powinna wynosić średnio 1,5 cm z odchyleniem + 0,5 cm. Większa grubość spoiny poziomej wpływa na obniżenie nośności ściany. Gdy zajdzie konieczność wykonania grubszych spoin poziomych, np. przy przekroczeniu tolerancji wymiarowych prefabrykatów, należy złącze uzbroić siatką z prętów 0 4,5 mm. Zbrojenie podłużne w należycie wykonanej spoinie nie wpływa na zwiększenie nośności ściany. Nie zaleca się stosowania połączeń żelbetowych lub spawanych w złączach poziomych, gdyż wskutek odkształceń Teologicznych świeżej zaprawy w złączu prawie cały ciężar ściany może się skupić w miejscu zbrojenia lub połączenia (np. spawanego) i spowodować pęknięcie w spoinie. Prefabrykaty ustawia się na uprzednio rozścielonej warstwie zaprawy, w której dla zachowania wymaganej grubości złącza ułożone są kliny (opinie o programie).
Kliny te, po związaniu zaprawy, wyciąga się, a pozostałe po nich otwory wypełnia się dodatkowo zaprawą. Ten sposób wykonania może wpłynąć na pewne obniżenie nośności ściany. W przypadku pozostawienia klinów (drewnianych) w spoinie nośność ściany obniża się o około 20%. Złącza pionowe. Nośność złącza betonowego zależy od wytrzymałości betonu w spoinie oraz od stopnia złączenia tego betonu z betonem prefabrykatów (segregator aktów prawnych).
Ta część złącza pionowego, która ma przenieść siły styczne, powinna 238 mieć szerokość co najmniej 5 cm oraz przekrój co najmniej 100 cm2, a przy grubości ściany h mniejszej niż 20 cm przekrój o powierzchni najmniej 5 h (cm2). Nie należy wykonywać w złączach betonowych spoiny cieńszej niż 5 cm, gdyż mogą wtedy powstać w złączu rysy wywołane odciągnięciem dużej części wody zarobowej przez beton prefabrykatów łączonych. Ponadto w spoinach wąskich zachodzi niebezpieczeństwo niecałkowitego wypełnienia ich betonem.
W spoinach łączących prefabrykaty o gładkich powierzchniach bocznych trudno jest uzyskać pełne zespolenie betonu złącza z betonem prefabrykatów, na skutek skurczu betonu świeżego, chyba, że wykonano go z cementu ekspansywnego. Dla uzyskania złącza przystosowanego do przeniesienia pionowych sił stycznych, powierzchnie boczne łączonych prefabrykatów powinny mieć kształt klockowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32