Blog
Plan BIOZ – kto i kiedy musi go przygotować?
W artykule znajdziesz:
Plan BIOZ – kto i kiedy musi go przygotować?
BIOZ czyli plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia to dokument, w którym znajdują się najbardziej istotne ustalenia związane z bezpiecznym prowadzeniem prac na budowie (program na komputer). Obowiązek sporządzenia tego planu pojawia się wtedy, gdy:
• planowany czas trwania robót wynosi powyżej 30 dni roboczych,
• na budowie będzie pracować powyżej 20 pracowników,
• pracochłonność robót przekroczy 500 osobodni,
• wykonywane będą prace wymienione w prawie budowlanym art. 21a, ust. 1, pkt. 2 (program na telefon).
Obowiązek opracowania planu
Plan BIOZ musi być opracowany w przypadku konieczności wykonywania prac obarczonych wysokim ryzykiem, np. prac na wysokości, pod ziemią, w wykopach czy w tunelach, a także wymagających stosowania czynników biologicznych lub środków chemicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia (program na egzamin ustny).
Ponadto plan BIOZ należy przygotować także wtedy, gdy na budowie będą wykonywane prace, podczas których pojawia się promieniowanie jonizujące lub konieczne jest zastosowanie materiałów wybuchowych (promocja 3 w 1). Obowiązek opracowania planu pojawia się również w sytuacji, gdy prace polegają na demontażu lub montażu ciężkich prefabrykatów lub wykonywane są w przez kierujących pojazdami zasilanymi z linii napowietrznych. Prace, które są prowadzone w bezpośrednich okolicach czynnych linii komunikacyjnych lub linii wysokiego napięcia także wymagają opracowanie planu BIOZ (segregator).
Opracowanie planu BIOZ jest obowiązkiem kierownika budowy, jednak może on to zadanie zlecić innemu specjaliście. Przy sporządzaniu planu BIOZ konieczne jest wzięcie pod uwagę dostarczonych przez projektanta danych dotyczących bezpieczeństwa. Pełną odpowiedzialność za przygotowanie planu BIOZ przed rozpoczęciem prac budowlanych ponosi kierownik budowy (opinie). W zależności do zmieniającej się sytuacji na budowie, plan BIOZ może być modyfikowany, przy czym zawsze zmiany muszą być dokonywane przez kierownika budowy, a adnotację o nich oraz o ich przyczynach należy umieścić w planie oraz dzienniku budowy. Brak planu może spowodować wstrzymanie budowy i mandat karny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32