Blog

Odpór graniczny zdjęcie nr 2
27.03.2020

Planowanie operatywne

W artykule znajdziesz:

Planowanie operatywne

Odpór graniczny zdjęcie nr 3
Planowanie operatywne

Specjalne urządzenia grzewcze stosuje się do podgrzewania wody wytwarzania pary, ogrzewania stanowisk roboczych na wolnym powietrzu, a także do podgrzewania silników maszyn budowlanych i środków transportowych dla przyspieszenia ich rozruchu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W ciągu całego okresu zimowego powinna być prowadzona stała obserwacja temperatury powietrza. Należy ją odczytywać co najmniej 3 razy dziennie, a w przypadku pracy wielozmianowej 2 razy na każdą zmianę o stale wyznaczonych porach i odnotowywać te dane w dzienniku budowy.

Liczba prób betonów i zapraw wykonywanych na budowie powinna być zwiększona, wykonywać je należy według odpowiednich instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej.

Do ważniejszych obowiązków majstra w okresie zimowym należy stały nadzór nad systematycznym i dokładnym uprzątaniem ze wszystkich rusztowań, schodów i schodni śniegu i lodu i posypywaniem ich piaskiem lub popiołem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Również wszystkie drogi i przejścia powinny być odśnieżane i posypywane. Główną zasadą przy wykonywaniu robót w okresie zimowym jest przestrzeganie obranych metod ich wykonywania i stale podtrzymywanie założonej temperatury wewnątrz pomieszczeń, w cieplakach, wody, materiałów itp. Planowanie operatywne i kontrola przebiegu robót.

Plany miesięczne opracowywane są na podstawie rocznego harmonogramu budowy z uwzględnieniem rzeczywistego stanu zaawansowania budowy i realnych możliwości zaopatrzenia jej w środki produkcji oraz odpowiednią załogę (uprawnienia budowlane).

Plany miesięczne obejmują zadania produkcyjne oraz zapotrzebowanie na materiały, ciężkie środki transportowe oraz zadania dla warsztatów i wytwórni współpracujących z obudową. Plany miesięczne sporządzają wszyscy wykonawcy prowadzący roboty na danym placu budowy, tj. generalni wykonawcy i wszyscy podwykonawcy oraz wszystkie jednostki współdziałające. Plany miesięczne koordynuje i zatwierdza generalny wykonawca. Plany tygodniowo-dobowe są dalszym rozwinięciem i urealnieniem planów miesięcznych. Wypływają one z planów miesięcznych i są sporządzane na ich podstawie (program egzamin ustny).

W planach tygodniowo-dobowych należy ustalać zadania w sposób łatwo wymierny np. w pewnych typowych powtarzających się elementach obiektu, jak również uwidaczniać imiennie wykonawców tych zadań (brygady, robotników). We wszystkich planach tygodniowo-dobowych należy również wskazywać imiennie osoby odpowiedzialne za ich realizację (kierowników robót, majstrów, mechaników, zaopatrzeniowców itp.).
Plany tygodniowo-dobowe opracowywane są i zatwierdzane na budowie; do poszczególnych służb przedsiębiorstwa przesyłane są wyciągi dotyczące zadań tych służb Planowanie tygodniowo-dobowe tylko tam może zdać egzamin, gdzie zorganizowana zostanie bieżąca kontrola realizacji postawionych zadań (opinie o programie).

Dyspozytorski system zarządzania budową

Na dużych budowach zaleca się stosować dyspozytorski system zarządzania polegający na tym, że do organizacji kierownictwa budowy wprowadza się dodatkowe komórki noszące nazwę służby dyspozytorskiej. Służba ta przejmuje na siebie wszystkie czynności związane z operatywnym zarządzaniem budową, zwalniając od nich kierownictwo budowy. Podstawowym celem systemu dyspozytorskiego jest stała kontrola i regulowanie przebiegu produkcji, zapewniające systematyczne wykonywanie planów operatywnych. Organizacja służby dyspozytorskiej może być jednoszczeblowa lub wieloszczeblowa w zależności od wielkości budowy. Przeważa organizacja jednoszczeblowa (segregator aktów prawnych).

Na czele służby stoi główny dyspozytor działający w imieniu dyrektora przedsiębiorstwa lub jego zastępcy do spraw technicznych. Podlegają mu dyspozytorzy zmianowi i operatorzy. Służba dyspozytorska ma do swej wyłącznej dyspozycji specjalne środki łączności.

Podstawowym środkiem łączności dyspozytorskiej jest przewodowa sieć telefoniczna z łącznicą dyspozytorską, do której podłączeni są wszyscy pracownicy budowy związani z kierowaniem przebiegiem robót, a więc kierownicy budowy i robót, majstrowie, kierownicy służb: mechanicznej, energetycznej, transportowej, materiałowej: oraz kierownicy zakładów produkcji pomocniczej i usługowych. Do łącznicy dyspozytorskiej podłączeni są również dyrektorzy przedsiębiorstwa i kierownicy niektórych działów funkcjonalnych oraz radiowęzeł budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Odpór graniczny zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Odpór graniczny zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Odpór graniczny zdjęcie nr 8 Odpór graniczny zdjęcie nr 9 Odpór graniczny zdjęcie nr 10
Odpór graniczny zdjęcie nr 11
Odpór graniczny zdjęcie nr 12 Odpór graniczny zdjęcie nr 13 Odpór graniczny zdjęcie nr 14
Odpór graniczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odpór graniczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odpór graniczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami