Blog

10.02.2020

Płaszczyzna prawa sklejki uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Płaszczyzna prawa sklejki uprawnienia budowlane

Płaszczyzna prawa sklejki uprawnienia budowlane

Płaszczyzna prawa sklejki jest to płaszczyzna jakościowo lepsza, tj. utworzona z lepszego gatunku drewna. Płaszczyznę prawą sklejki powinna tworzyć prawa strona arkusza forniru, tj. strona przeciwrdzeniowa drewna.

Do klejenia stosowane są kleje albuminowe, kazeinowe, mocznikowe bakelitowe. Klej rozpościera się na arkuszach ręcznie szczotkami lub maszynowo na klejarkach, po czym arkusze są ściskane w prasach zimnych lub gorących i szlifowane jednostronnie lub dwustronnie (program uprawnienia budowlane na komputer).

tzw. mokrym klejeniu skleja się niewysuszone arkusze fornirów klejem albuminowym, natomiast przy tzw. suchym klejeniu, skleja się uprzednio wysuszone arkusze fornirów.

W budownictwie stosuje się zasadniczo sklejki sucho klejone.
Według PN/D-97002 produkowane są trzy typy sklejek w zależności od wodoodporności.
a) Suchotrwała przeznaczona do pomieszczeń zamkniętych zimą ogrzewanych z wilgotnością względną do 75% (na kleju albuminowym i kazeinowym). .
b) Półwodoodporna przeznaczona do pomieszczeń nie ogrzewanych, wilgotnych z wilgotnością względną do 90% (na kleju mocznikowym).
c) Wodoodporna przeznaczona do warunków zmiennych wpływów atmosferycznych i do obiektów w wodzie (na kleju bakelitowym) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Produkowane są również na zamówienie sklejki do deskowań, pokryte na swych płaszczyznach powłoką bakelitową. Typy sklejek w zależności od przeznaczenia podano w normie PN-57/ D-02003. Wymiary sklejek stolarskich wg PN-57/D-97003 wahają się w granicach 120 X 204 do 225 X 155 cm. Oprócz tego produkowane są formaty szafowe o wymiarach 165 X 149 cm, a także formaty drzwiowe o wymiarach 204 X 90, 204 X 85, 204 X 75, 204 X 65 i 204 X 55 cm oraz formaty zbliżone o wymiarach mniejszych, stopniowanych co 5 cm. Na sklejki stosuje się drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe, olchowe, brzo- zowe, bukowe, dębowe i jesionowe. Odchyłki w wymiarach długości lub szerokości nie są większe niż ±5 mm (uprawnienia budowlane).

PN-57/D-97003, istnieją 4 klasy jakości sklejki: I4-IV. W stolarce budowlanej stosuje się do płycin i do oklejania drzwi gładkich sklejkę klasy nie gorszej od III, na dekoracyjne okładziny wnętrz - sklejkę klasy II lub I, to samo dla drzwi polerowanych w reprezentacyjnych wnętrzach.

Płyty klejone

Płyty klejone powstają przez oklejanie tzw. środka z obydwu stron jedną lub dwiema warstwami fornirów (program egzamin ustny). Obłogi, tj. warstwy wierzchnie, wykonywa się z fornirów sosnowych, świerkowych, olchowych, bukowych, jesionowych itp. W zależności od sposobu wykonania środka rozróżnia się
płyty:
- deszczułkowe zwykłe, gdy środek utworzony jest z deszczułek obok ułożonych o jednakowej grubości i szerokości 75-100 mm, układanych raz prawą raz lewą stroną;
- deszczułkowe nacinane, gdy środek utworzony jest z deszczułek jw., lecz z obustronnymi nacięciami naprzemianległymi w odległości 15- 25 mm na głębokość równą 3/4 grubości deszczułki (opinie o programie). Deszczułki nacinane mniej się paczą aniżeli zwykłe;
- listewkowe, gdy środek utworzony jest z listewek;
- blokowe z fornirów, powstałe z bloków przez naklejenie fornirów jeden na drugim, na przemian prawymi i lewymi stronami, następnie przepiłowanych prostopadle do płaszczyzn arkuszy;
- blokowe z desek, powstałe przez naklejenie desek jedna nad drugą i o grub. 19-25 mm układane na przemian prawymi i lewymi stronami, utworzony blok zostaje następnie przepiłowany prostopadle do płaszczyzn desek na środek stosuje się zwykle deski klasy IV, V lub VI raz deski hubiaste.

Płyty klejone mają zastosowanie w stolarce budowlanej (obecnie rzadko) i w meblarstwie (segregator aktów prawnych). Płyty blokowe, w których odkształcenia wilgotnościowe są najwięcej wyeliminowane, ze względu na pionowy przebieg włókien w stosunku do lica płyty, są droższe i trudniejsze w wyrobie. Mają one zastosowanie do lepszych gatunków mebli i do wyrobów specjalnych.
Zależnie od rysunku słojów drzewnych na płaszczyźnie licowej rozróżnia się deszczułki:
a) prostosłoiste, tj. o promieniowym rysunku słojów bez błyszczu lub z błyszczem,
b) wzorzyste (fladrowe) o stycznym rysunku słojów.

Wymiary deszczułek według PN-57/D-94002 wahają się w znacznych granicach, a mianowicie: długość 18-50 cm; szerokość 3-10 cm; grubość deszczułek grubych 22 mm, normalnych - 19 mm, cienkich - 16 mm, Wymiary deszczułek eksportowych typu Pu mają szerokość od 6 do 12 cm, zaś długość od 55 do 95 cm (promocja 3 w 1).

Kształt deszczułek w przekroju poprzecznym i podłużnym zależy od sposobów umocowywania ich do podłoża i między sobą.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami