Blog
Pleochroizm
W artykule znajdziesz:
Pleochroizm
Nefryt jest nieprzezroczysty, w cienkich okruchach lub płytkach przeświecający. Połysk ma matowy, na płaszczyznach wypolerowanych tłusty. Zwykle ma barwę zielonawą o różnych odcieniach zależnie od domieszek żelaza; zdarzają się i odmiany mlecznobiałe, żółtawe, a nawet czerwonawe (program uprawnienia budowlane na komputer). Nefryty bywają jednolicie zabarwione lub smugowane w różnych odcieniach barwy zielonej. Nierzadko występują odmiany plamiste, żyłkowane i o rysunku marmurkowym. Nefryt o intensywnej barwie zielonej nosi nazwę zadu szpinakowego (ang. spinach jadę).
Wielkość współczynnika załamania światła nefrytu zależy od zawartości żelaza. Główne współczynniki załamania światła wynoszą 1,600-1,614 i 1,627-1,641, podwójne załamanie światła 0,027. Pleochroizm jest wyraźny.
Występowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nefryt jest minerałem rzadko występującym w przyrodzie. Najbardziej znane są złoża nefrytu w Azji, na terenie Rosji, a mianowicie w Górach Kwen-Luń we wschodnim Turkiestanie i w Sajanach nad Bajkałem. Na obszarze Gór Kweń-Luń nefryty tworzą złoża typu kontaktowego między skałami granitowymi a serpentynitami, które powstały z przeobrażenia skał piroksenowych.
We wschodnim Turkiestanie nefryty eksploatuje się nie tylko ze złóż pierwotnych, lecz i ze żwirów rzecznych większości rzek Kotliny Kaszgarskiej spływających z Gór Kweń-Luń (uprawnienia budowlane). Na podstawie badań rozmieszczenia otoczaków w żwirach rzecznych, gdzie były one wybierane przez miejscową ludność, udało się znaleźć w Sajanach pierwotne złoża nefrytu, leżące bardzo wysoko, w strefie wiecznego śniegu. Na obszarze tym pochodzenie nefrytu jest również związane ze skałami piroksenowymi i powstałymi z nich serpentynitami (program egzamin ustny). Występuje także na Uralu oraz w Ameryce Północnej, w US/ Meksyku i na Alasce. Na Nowej Zelandii, gdzie od dawien dawna miejscowa ludność używała nefrytu do wyrobu siekierek i innych narzędzi, znane są otoczaki nefrytowe, występujące w piaskach nadmorskich głównie na zachodnim wybrzeżu wyspy południowe.
Zastosowanie
Przez długi czas nie znano w Europie żadnych złóż. Na podstawie licznych znalezisk siekierek i innych wyrobów nefrytowych, zwłaszcza w osiedlach na palach nad Jeziorem Bodefskim w Szwajcarii, gdzie znaleziono 30 000 siekierek o masi 6000 kg, przypuszczano, że surowiec nefrytowy sprowadzany bj z dalekiej Azji. Dopiero w 1884 r. stwierdzono występowanie nefrytu na Dolnym Śląsku, w Jordanowie na południe od Wrocławia (opinie o programie).
Nefryt w Jordanowie występuje wśród serpentynitów, który powstały z pierwotnych skał piroksenowych i oliwinowych. W dwa lata później znaleziono niewielką żyłę nefrytu złotonośnych kruszców arsenu w Złotym Stoku. Odkrycie nefry tu na Dolnym Śląsku zwróciło uwagę prehistoryków, geologów i petrografów, którzy rozpoczęli poszukiwania w różnych częściach Europy. Rezultatem tych poszukiwań było znalezienie nefryt najpierw w złożach wtórnych w żwirach rzecznych i młodych osa dach powierzchniowych wieku plejstoceńskiego, a następni w złożach pierwotnych w Alpach, Turyngii, Bawarii (Finlandii i w Apeninach we Włoszech. Odkrycia te obaliły dawniej powszechnie przyjmowany pogląd o imporcie nefrytu d Europy z krajów azjatyckich. Największymi złożami nefryt’ w Europie są złoża w północnych Włoszech, a następnie złoża n Dolnym Śląsku, gdzie nefryt występuje w okolicach Jordanów i Nasłowic, w Złotym Stoku i w Górach Izerskich
Dzięki wyjątkowej spoistości i zwięzłości, przy niezbyt wielkiej twardości nefryt był używany już w czasach prehistorycznych do wyrobu siekierek i innych narzędzi domowego użytku. Szczególnie w Chinach nefryt był bardzo cenionym ka mieniem od paru tysięcy lat. Używano go przede wszystkim di wyrobu przedmiotów kultu religijnego i insygniów cesarskiej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32