Blog

05.09.2022

Płynie szerokim korytem

W artykule znajdziesz:

Płynie szerokim korytem

Do rzek kraju jest uchodzący do Morza Czarnego- Dunaj, który płynie przez lugosławię na długości 55′) km. Jego dorzecze pokrywa prawice pow. kraju (gł. dopływy to: Morawa, Zachodnia Morawa, Drina, Sawa, Timok, Cisa). Do innych akwenów odprowadzają swoje wody jedynie rzeki: Biały Drin (do Morza Adriatyckiego) i Moraca (do Jeziora Szkoderskiego). Dunaj stanowi rzekę graniczną, oddzielającą Jugosławię od Chorwacji (na zach.) i Rumunii (na wsch.). Charakteryzuje się małym spadkiem (5 cm na I km biegu) i małymi wahaniami stanu weki (maksymalnie w miesiącach wiosennych i w’ czerwcu) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Płynie szerokim korytem (do I 200 m), a poniżej miasta Golubac zwęża się tworząc odcinek przełomowy (dł. 80 km, minimalna szer. 142 m) zwany Żelazną Bramą, który wykorzystano do budowy zbiornika zaporowego Djerdap (254 km- - największy zbiornik sztuczny Jugosławii) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Największe jezioro kraju, leżące na granic y z Albanią - Jezioro Szkoderskie (pow. 470 km1, z tego w Albanii 148 km’) - jest pochodzenia krasowego. Zajmuje dno wielkiego poi ja krasowego, które w następstwie ruchów tektonicznych znalazło się poniżej poziomu morza. Zasilane jest przez dwie rzeki: Moracę i Zetę. Reszta jezior naturalnych jest mała - ich pow. nie przekracza w większości 6 km (uprawnienia budowlane).

Urozmaicona rzeźba terenu i zróżnicowane podłoże przyczyniło się do wykształcenia różnych typów pokryw glebowych. Nizinę Panońską pokrywają żyzne czarnoziemy, gleby brunatne i bielicowe oraz gleby aluwialne (w dolinach rzecznych), środk. i pd. część kraju - gleby brunatne, czarnoziemne oraz aluwialne, a na obszarach o podłożu wapnistym, gdzie zachodzą zjawiska krasowe, wytworzyły się czerwonoziemy (program egzamin ustny).

Sieć parków narodowych

Lasy zajmują 24% pow. kraju i rosną przede wszystkim w górach. Są to przeważnie lasy bukowe z domieszką dębu (w piętrze podgórskim) oraz bukowo-świerkowe i bukowo- jodłowo (w piętrze górskim). Powyżej granicy lasu, w piętrze subalpejskim, występują zarośla kosodrzewiny i olchy kosej, a wyżej formacje krzewinkowe i ziołorośla (opinie o programie). Pas wybrzeża porasta makia śródziemnomorska, w której spotyka się: mirtę, dziką pistację, oliwkę, rozmaryn, jałowiec, sosnę śródziemnomorską, a na obszarach Niziny Panońskiej formacje stepowe, podobne do roślinności puszty węgierskiej (zwane pusztarami), obecnie w większości przekształcone przez człowieka. Świat zwierzęcy reprezentują m.in.: kozice, niedźwiedzie, rysie, żbiki, wilki, lisy oraz liczne gatunki gadów (jaszczurki, żmije zygzakowate, wąż Eskulapa) i płazów (salamandry). Ochroną przyrody objęte jest 2,5% pow. kraju. Sieć parków narodowych tworzy 9 obszarów, m.in.: Djerdap (64 tys. ha, największy park narodowy Jugosławii), Fruśka Góra, Kopaonik, Tara, Dur- miior, Biogradska Góra, Kotor.

Jugosławia jest państwem niejednolitym etnicznie. Wg spisu ludności z roku 1991 na obszarze obecnej Jugosławii zamieszkiwało 6,5 min Serbów (62,6% ogółu mieszkańców kraju). Wśród innych grup wyznaniowych należy wy mienić: katolików (ok. 4%) oraz protestantów, językiem urzędowym jest język serbskochorwacki pisany cyrylic.}. Na pd. kraju powszechnie używa się języka albańskiego, a w Wojwodinie węgierskiego (segregator aktów prawnych).

Popular ja Jugosławii wynosi prawie I I 2(H> tys. osób, z czego na obszarze Serbii Centralnej mieszka 55,5%, w Kosowie- 19,5%, Wojwodinic 19%, .i w Czarnogórze 6%. Wyższy gęstości zaludnienia niż średnia dla kraju (109,7 osoby/km) odznacza się tylko Kosowo, gdzie na I km przypada ponad 180 osób. Najsłabiej zaludniona jest Czarnogóra - ok. 45 osob/km Ludność miejska stanowi ponad 52%, a większe miasta kraju to: Belgrad (stolica Jugosławii, a zarazem stoik a Serbii, 1,2 min mieszk.), Nowy Sad (stolica Wojwodiny, 180 tys.), Nisz ’175 tys.), Prisztina (stolica Kosowa; 155 tys.), Kragujcvac (147 tys.), Podgorica (stolica Czarnogóry, I I 8 tys.), Subotica (100 tys.), Zrenjanin (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami