Blog

Elementy pełne zdjęcie nr 2
05.09.2022

Płynie szerokim korytem

W artykule znajdziesz:

Elementy pełne zdjęcie nr 3
Płynie szerokim korytem

Do rzek kraju jest uchodzący do Morza Czarnego- Dunaj, który płynie przez lugosławię na długości 55′) km. Jego dorzecze pokrywa prawice pow. kraju (gł. dopływy to: Morawa, Zachodnia Morawa, Drina, Sawa, Timok, Cisa). Do innych akwenów odprowadzają swoje wody jedynie rzeki: Biały Drin (do Morza Adriatyckiego) i Moraca (do Jeziora Szkoderskiego). Dunaj stanowi rzekę graniczną, oddzielającą Jugosławię od Chorwacji (na zach.) i Rumunii (na wsch.). Charakteryzuje się małym spadkiem (5 cm na I km biegu) i małymi wahaniami stanu weki (maksymalnie w miesiącach wiosennych i w’ czerwcu) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Płynie szerokim korytem (do I 200 m), a poniżej miasta Golubac zwęża się tworząc odcinek przełomowy (dł. 80 km, minimalna szer. 142 m) zwany Żelazną Bramą, który wykorzystano do budowy zbiornika zaporowego Djerdap (254 km- - największy zbiornik sztuczny Jugosławii) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Największe jezioro kraju, leżące na granic y z Albanią - Jezioro Szkoderskie (pow. 470 km1, z tego w Albanii 148 km’) - jest pochodzenia krasowego. Zajmuje dno wielkiego poi ja krasowego, które w następstwie ruchów tektonicznych znalazło się poniżej poziomu morza. Zasilane jest przez dwie rzeki: Moracę i Zetę. Reszta jezior naturalnych jest mała - ich pow. nie przekracza w większości 6 km (uprawnienia budowlane).

Urozmaicona rzeźba terenu i zróżnicowane podłoże przyczyniło się do wykształcenia różnych typów pokryw glebowych. Nizinę Panońską pokrywają żyzne czarnoziemy, gleby brunatne i bielicowe oraz gleby aluwialne (w dolinach rzecznych), środk. i pd. część kraju - gleby brunatne, czarnoziemne oraz aluwialne, a na obszarach o podłożu wapnistym, gdzie zachodzą zjawiska krasowe, wytworzyły się czerwonoziemy (program egzamin ustny).

Sieć parków narodowych

Lasy zajmują 24% pow. kraju i rosną przede wszystkim w górach. Są to przeważnie lasy bukowe z domieszką dębu (w piętrze podgórskim) oraz bukowo-świerkowe i bukowo- jodłowo (w piętrze górskim). Powyżej granicy lasu, w piętrze subalpejskim, występują zarośla kosodrzewiny i olchy kosej, a wyżej formacje krzewinkowe i ziołorośla (opinie o programie). Pas wybrzeża porasta makia śródziemnomorska, w której spotyka się: mirtę, dziką pistację, oliwkę, rozmaryn, jałowiec, sosnę śródziemnomorską, a na obszarach Niziny Panońskiej formacje stepowe, podobne do roślinności puszty węgierskiej (zwane pusztarami), obecnie w większości przekształcone przez człowieka. Świat zwierzęcy reprezentują m.in.: kozice, niedźwiedzie, rysie, żbiki, wilki, lisy oraz liczne gatunki gadów (jaszczurki, żmije zygzakowate, wąż Eskulapa) i płazów (salamandry). Ochroną przyrody objęte jest 2,5% pow. kraju. Sieć parków narodowych tworzy 9 obszarów, m.in.: Djerdap (64 tys. ha, największy park narodowy Jugosławii), Fruśka Góra, Kopaonik, Tara, Dur- miior, Biogradska Góra, Kotor.

Jugosławia jest państwem niejednolitym etnicznie. Wg spisu ludności z roku 1991 na obszarze obecnej Jugosławii zamieszkiwało 6,5 min Serbów (62,6% ogółu mieszkańców kraju). Wśród innych grup wyznaniowych należy wy mienić: katolików (ok. 4%) oraz protestantów, językiem urzędowym jest język serbskochorwacki pisany cyrylic.}. Na pd. kraju powszechnie używa się języka albańskiego, a w Wojwodinie węgierskiego (segregator aktów prawnych).

Popular ja Jugosławii wynosi prawie I I 2(H> tys. osób, z czego na obszarze Serbii Centralnej mieszka 55,5%, w Kosowie- 19,5%, Wojwodinic 19%, .i w Czarnogórze 6%. Wyższy gęstości zaludnienia niż średnia dla kraju (109,7 osoby/km) odznacza się tylko Kosowo, gdzie na I km przypada ponad 180 osób. Najsłabiej zaludniona jest Czarnogóra - ok. 45 osob/km Ludność miejska stanowi ponad 52%, a większe miasta kraju to: Belgrad (stolica Jugosławii, a zarazem stoik a Serbii, 1,2 min mieszk.), Nowy Sad (stolica Wojwodiny, 180 tys.), Nisz ’175 tys.), Prisztina (stolica Kosowa; 155 tys.), Kragujcvac (147 tys.), Podgorica (stolica Czarnogóry, I I 8 tys.), Subotica (100 tys.), Zrenjanin (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Elementy pełne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Elementy pełne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Elementy pełne zdjęcie nr 8 Elementy pełne zdjęcie nr 9 Elementy pełne zdjęcie nr 10
Elementy pełne zdjęcie nr 11
Elementy pełne zdjęcie nr 12 Elementy pełne zdjęcie nr 13 Elementy pełne zdjęcie nr 14
Elementy pełne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy pełne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy pełne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami