Blog

Kamienie narzutowe zdjęcie nr 2
07.12.2021

Płynna konsystencja

W artykule znajdziesz:

Płynna konsystencja

Kamienie narzutowe zdjęcie nr 3
Płynna konsystencja

Lepik używa się po podgrzaniu do konsystencji płynnej (temperatura nie wyższa niż 180°C). Płynny lepik rozprowadza się na uprzednio zagruntowanym roztworem asfaltowym, suchym i czystym podłożu betonowym za pomocą szczotki dekarskiej lub pędzla (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy stosowaniu lepików asfaltowych bez wypełniaczy stosowanych na gorąco należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych oraz zabezpieczyć pracujących przed możliwościami oparzeń.
Lepik asfaltowy z wypełniaczami stosowany na gorąco jest to masa składająca się z asfaltu lub mieszaniny asfaltów ponaftowych oraz wypełniaczy pyłowo-włóknistych. Może zawierać dodatki substancji uplastyczniających i zwiększających przyczepność lepiku (oleje mineralne, żywice, paki tłuszczowe itp.).

Lepik asfaltowy nie powinien zawierać dodatku smoły i paku z drewna i węgla kamiennego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Lepik asfaltowy z wypełniaczami stosowany na gorąco jest w temperaturze ok. 20°C masą stałą, jednorodną, o barwie czarnej, bez widocznych obcych ciał i cząstek wypełniacza nie pokrytych asfaltem.
Lepik asfaltowy z wypełniaczami stosowany na gorąco służy do przyklejania papy asfaltowej do podłoża betonowego (zagruntowanego uprzednio roztworem asfaltowym), do sklejania warstw papy między sobą w izolacjach wielowarstwowych, do konserwacji pokryć papowych oraz jako samodzielna powłoka przeciwwilgociowa.
Lepik asfaltowy z wypełniaczami stosowany na gorąco może być użyty do izolacji chemoodpornych w środowiskach alkalicznych (uprawnienia budowlane).

W środowiskach kwaśnych nie należy stosować go z uwagi na niekwasoodporne wypełniacze.
Asfalt porąbany na kawałki, podgrzany do konsystencji płynnej (temperatura nie wyższa niż 180°C) oraz dobrze wymieszany nanosi się na powierzchnie sklejane za pomocą szczotki do asfaltu lub szpachli w warstwie o grubości 1-2 mm. Klejenie należy wykonywać możliwie szybko, nie dopuszczając do zbytniego ochłodzenia się lepiku (program egzamin ustny).

Lepik asfaltowy

Przy stosowaniu lepiku asfaltowego z wypełniaczami na gorąco należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych oraz zabezpieczyć pracujących przed możliwościami oparzeń (opinie o programie).
Lepik asfaltowy stosowany na zimno stanowi mieszaninę odpowiednio dobranych asfaltów ponaftowych z wypełniaczami mineralnymi pyłowo-włóknistymi, olejami plastyfikującymi i rozpuszczalnikami organicznymi. Lepik może zawierać dodatki uszlachetniające (paki tłuszczowe, kalafonię itp.) i składniki konserwujące zapobiegające zagrzybieniu izolacji.

Materiał ten występuje pod różnymi nazwami handlowymi, jak: Bitizol P, Bitizol G, Abi- zol G, Abizol D.
Lepik asfaltowy na zimno w temperaturze 20°C jest jednorodną masą o konsystencji półpłynnej lub pasty, barwy czarnej, o charakterystycznym zapachu rozpuszczalnika.
Lepik asfaltowy na zimno służy do sklejania izolacji wielowarstwowych wodoszczelnych. Jest używany do przyklejania papy asfaltowej do podłoża betonowego, jak również do sklejania papy i juty między sobą (segregator aktów prawnych). Może być stosowany do konserwacji pokryć z pap asfaltowych, a także jako samodzielna powłoka przeciwwilgociowa. Lepiki asfaltowe na zimno do izolacji chemoodpomych można stosować w środowiskach alkalicznych, natomiast nic należy ich stosować w środowiskach kwaśnych ze względu na niekwasoodporne wypełniacze.

Lepik asfaltowy na zimno nanosi się cienką warstwą na oczyszczone suche i zagruntowane roztworem asfaltowym podłoża, smarując gęstą szczotką i rozprowadzając szpachlą drewnianą albo stalową. W temperaturze 18°C nakładanie lepiku jest łatwe. Stosuje się go na zimno. W okresie chłodów zgęstniały lepik można doprowadzić do właściwej konsystencji roboczej ogrzewając go przez wstawienie beczki do ciepłego pomieszczenia lub do koleby z gorącą wodą (promocja 3 w 1).

Lepiki asfaltowe na zimno zawierają lotne i palne rozpuszczalniki, w związku z czym w miejscach wykonania robót i przechowywania należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych. Lepików asfaltowych na zimno nie można podgrzewać na otwartym ogniu. Pary rozpuszczalników w większych stężeniach są szkodliwe dla zdrowia i wybuchowe. Przy stosowaniu lepiku asfaltowego na zimno pomieszczenia zamknięte należy dokładnie wentylować.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Kamienie narzutowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Kamienie narzutowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Kamienie narzutowe zdjęcie nr 8 Kamienie narzutowe zdjęcie nr 9 Kamienie narzutowe zdjęcie nr 10
Kamienie narzutowe zdjęcie nr 11
Kamienie narzutowe zdjęcie nr 12 Kamienie narzutowe zdjęcie nr 13 Kamienie narzutowe zdjęcie nr 14
Kamienie narzutowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kamienie narzutowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kamienie narzutowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami