Blog
Płytka ogniskowa
W artykule znajdziesz:
Płytka ogniskowa - płytka płasko-równoległa mająca na jednej powierzchni podziałkę lub inny wskaźnik, która jest umieszczona w ognisku przedmiotowym okularu, lub obiektywu i służąca do nastawienia przyrządu na dany obiekt i do pomiaru różnych wielkości liniowych i kątowych stosowana we wszystkich urządzeniach lunetowych, pomiarowych i celowniczych, jak również w mikroskopach pomiarowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Płytka płasko-równoległa - płytka z przezroczystego materiału ograniczona dwiema płaszczyznami równoległymi względem siebie; promień po przejściu przez p.p.-r. nie zmienia swego kierunku, a ulega jedynie równoległemu przesunięciu; p.p.-r. stosuje się jako szkła ochronne przed lunetami, jako płytki ogniskowe, filtry, płytki interferencyjne, szkła matowe płytka Savarta - płytka utworzona z dwu płytek jednakowej grubości, wyciętych z kryształu kalcytu pod kątem 45″ do jego osi optycznej i sklejonych bokami w ten sposób, aby ich przecięcia główne były do siebie prostopadłe; p.S. jest stosowana do pomiarów małych kątów skręcania płaszczyzny polaryzacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Płytka strefowa - optyczny przyrząd interferencyjny o symetrii osiowej, który rozdziela falę padającą na strefy pierścieniowe o równych powierzchniach oraz zmienia amplitudy i fazy fali; p.s. nie znalazły praktycznego zastosowania w optyce na skutek trudności technologicznych płytka sygnałowa - TV w ikonoskopie elektroda w postaci cienkiej warstwy metalowej nałożonej na podłoże z miki po przeciwnej stronie mozaiki, na którą pada wiązka wybierająca płytka wyważająca - odginana część krawędzi spływu steru, stanowiąca z nim jedną całość, ustawiana pod odpowiednim kątem (na ziemi) i spełniająca podobną rolę jak klapka wyważająca (uprawnienia budowlane).
Płytka zaciskowa
Płytka zaciskowa - wspornik z materiału izolacyjnego, na którym są umieszczone wszystkie zaciski przyrządu lub ich części płytki Brewstera - optyczny przyrząd interferencyjny, składający się z dwóch równoległych płytek szklanych o jednakowej grubości, tworzących ze sobą mały kąt; po przejściu światła przez płytki powstają prążki interferencyjne płytki Johanssona - płytki wzorcowe płytki kamionkowe, płytki terakotowe (posadzkowe) - płytki wykonane z doborowych glin kamionkowych z dodatkiem substancji barwiących, o dużej odporności na ścieranie i małej nasiąkliwości; produkuje się p.k. różnych wielkości i kształtów (kwadratowe, prostokątne, sześciokątne, gorseciki); stosuje się je głównie na posadzki (program egzamin ustny).
Płytki kątowe - wzorce (miary) końcowe kątów w postaci płytek, w których kąt zawarty między powierzchniami pomiarowymi jest kątem wzorcowym (porównywanym z kątem mierzonym) (promocja 3 w 1). Płytki pilśniowe porowate - płytki ze spilśnionych włókien drzewnych, ew. pokryte warstwą bielonego lub barwionego ścieru drzewnego o wymiarach 300×300 mm, o obrobionych krawędziach, z otworkami lub nacięciami na powierzchni; p.p.p. stosuje się jako akustyczne lub dekoracyjne wykładziny ścian i sufitów płytki terakotowe - płytki kamionkowe płytki wzorcowe, płytki Johanssona - wzorce miary końcowe (długości) najczęściej w postaci prostopadłościanu, którego dwie przeciwległe bardzo dobrze dotarte powierzchnie są powierzchniami pomiarowymi; odległość między środkiem geometrycznym jednej powierzchni pomiarowej a środkiem geometrycznym drugiej powierzchni pomiarowej jest wymiarem środkowym, dla którego na każdej płytce jest podany wymiar nominalny (opinie o programie).
Płytkowodzie - ocean, część strefy przybrzeżnej, gdzie fale ulegają zniekształceniu wskutek tarcia o dno, ale nie zachodzi jeszcze załamanie fali płytnik - wrężnik płytoteka - uporządkowany zbiór płyt gramofonowych płytowanie - bud. rozbijanie brył kamieni (korzystając przy tym z płaszczyzn najmniejszej spoistości) na takie części, aby co najmniej jedna z powierzchni każdej części była zbliżona do płaszczyzny płytowanie - wykonywanie płyt z mieszanek gumowych na kalandrach płytownik - ciężki młot kamieniarski o dwóch ostrzach równoległych do osi trzonka, służący do płytowania (segregator aktów prawnych).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32