Blog

Podparcia płyt zdjęcie nr 2
22.02.2023

Taśmy dylatacyjne z blach

W artykule znajdziesz:

Podparcia płyt zdjęcie nr 3
Taśmy dylatacyjne z blach

Do zabezpieczania dylatacji obiektów izolowanych papą, laminatami asfaltowymi, foliami z tworzyw sztucznych itp. stosuje się taśmy z blach: miedzianych (wyżarzonych i schłodzonych w wodzie) grubości 0,5-1,0 mm, ołowianych grubości 1-2 mm, a najczęściej stalowych (wyżarzonych) grubości 1-2 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należy przy tym zaznaczyć, że blach miedzianych i ołowianych używa się tylko w obiektach takich, jak: budowle zabytkowe, zbiorniki na ciecze agresywne, dylatacje narażone na działanie wysokich temperatur itp. Ponieważ ołów jest wrażliwy na alkalia, należy taśmy dylatacyjne z tego materiału zabezpieczyć przed bezpośrednim zetknięciem z betonem, np. za pomocą powłok asfaltowych. Taśmy dylatacyjne z blach stalowych powinno się również zabezpieczać powłokami antykorozyjnymi, a jej brzegi zakotwić w podłożu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeśli przewiduje się znaczne odkształcenia dylatacji, to - niezależnie od rodzaju blachy - taśma stanowiąca wkładkę dylatacyjną nad szczeliną dylatacyjną powinna być uformowana w kształcie litery U, a brzegi taśmy muszą być wklejone między warstwy izolacji ciągłej przeciwwodnej (uprawnienia budowlane). Bardzo ważne przy tym jest trwałe i szczelne połączenie odcinków wkładki dylatacyjnej. Wkładki z blachy miedzianej można zgrzewać lub lutować (lutem miękkim cynowo-ołowianym). Wkładki ołowiane można łączyć przez spawanie lub lutowanie, a wkładki z blachy stalowej, w zależności od jej grubości - przez spawanie lub lutowanie (program egzamin ustny).

Wkładki metalowe

Wszystkie wkładki metalowe można również łączyć na zakładkę, sklejoną odpowiednio dobranym klejem, np. epoksydowym. W przypadku niewielkich odkształceń zabezpieczenie dylatacji może stanowić płaska taśma metalowa, wklejona między warstwy izolacji ciągłej, stanowiąca jej wzmocnienie w obrębie dylatacji. dylatacyjnej. Zabezpieczenie to w każdym przypadku powinno chronić środkową, profilowaną część taśmy przed zabetonowaniem „na sztywno”. W przypadku stosowania taśm nr 3 i 4 należy w „karb” części środkowej założyć odpowiedniej grubości pas miękkiej gumy. Jeśli guma ta wysuwałaby się  z „karbu", należy ją punktowo lekko przykleić, np. klejem poliuretanowym, i przytrzymać deskowaniem (opinie o programie).

Następnie nie zabetonowany brzeg taśmy trzeba umocować uchwytami z drutu do prętów montażowych lub zbrojenia drugiej części konstrukcji i nałożyć beton z drugiej strony szczeliny dylatacyjnej identycznie jak poprzednio (drugi etap betonowania). W pewnych przypadkach taśma (szczególnie nr 3 i 4) może stanowić jedyne zabezpieczenie dylatacji. Jeśli przewidziane jest dodatkowe uszczelnienie. W przypadku jednowarstwowej izolacji z folii (np. z folii PCW) dodatkowy pas folii przykleja się do obrzeży szczeliny dylatacyjnej tworząc w niej fałdę. Jeśli izolację stanowi folia układana luzem, to fałdę tę wypełnia się paskiem miękkiej porowatej gumy, a folię stanowiącą izolację ciągłą układa się równo nad dylatacją (segregator aktów prawnych).

Gdy izolację przeciwwodną stanowią powłoki z żywic syntetycznych (poliestrowych lub epoksydowych),należy powłokę w miejscu dylatacji wzmocnić dodatkową warstwą powłoki zbrojonej tkaniną lub matą szklaną. Uformowanie w szczelinie dylatacyjnej fałdy w kształcie litery U jest w tym przypadku dość trudne, zaleca się więc uformowanie z laminatu prefabrykowanych elementów o tym kształcie i następnie połączenie ich z izolacją ciągłą z laminatu w sposób (promocja 3 w 1).

Elementy prefabrykowane z laminatu żywicznego należy wykonywać na szablonie z blachy pokrytej środkami anty- adhezyjnymi, np. folią Estrofol. Wskazane jest przy tym stosowanie żywic uelastycznionych. Sposób przygotowania mieszanek i wykonania laminatów. Odcinki prefabrykowanej wkładki dylatacyjnej należy łączyć sklejając je na zakład odpowiednią mieszanką żywiczną. Przykładowe sposoby zabezpieczania szczelin dylatacyjnych pośrednich w warstwie zaprawy cementowej, stanowiącej podłoże pod izolację.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podparcia płyt zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podparcia płyt zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podparcia płyt zdjęcie nr 8 Podparcia płyt zdjęcie nr 9 Podparcia płyt zdjęcie nr 10
Podparcia płyt zdjęcie nr 11
Podparcia płyt zdjęcie nr 12 Podparcia płyt zdjęcie nr 13 Podparcia płyt zdjęcie nr 14
Podparcia płyt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podparcia płyt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podparcia płyt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami