Blog
Płytki cementowe
W artykule znajdziesz:
Wymiary ich bywają różne. Najbardziej rozpowszechnione są płytki kwadratowe 15X15 cm, grubości 2 cm (program uprawnienia budowlane na komputer). Płytki cementowe, których powierzchnia odrobiona jest „pod marmur" noszą nazwę sztucznego marmuru. Wykonuje się je na spoiwie z cementu portlandzkiego lub cementu białego z barwidłarni mineralnymi (farbami); jeżeli marmur przeznaczony jest na posadzkę, dodaje się również sztuczny karborund (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zaletą sztucznego marmuru jest bogactwo efektów barwnych. Już dawno produkuje się płytki cementowe z barwioną warstwą, lecz stosowano je tylko do układania posadzek. Obecnie organizuje się produkcję płytek i płyt tego typu do okładzin ściennych. Płytki wyrabia się z szarego, kolorowego lub barwionego cementu, pirzy czym są orne jednokolorowe lub w deseniach tworzeń za pomocą dwu lub więcej kolorów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na grubość płytki składają się dwie warstwy: dolna o grubości 15-17 mm utworzona ze zwykłej kaprawy cementowej (1:3) oraz górna o grubości 3-4 mm, do której używa się cementów kolorowych, białych i barwionych. W ostatnich czasach fabryki wytwarzają płyty cementowe o wymiarach 0,25-1,0 m2 z warstwą licową naśladującą piaskowiec, granit lub wapień, o powierzchni gładkiej lub obrobionej na wzór płyt okładzinowych z kamienia naturalnego, ciosanej, dłutowanej, groszkowanej i in. Płytki cementowe jakościowo dzielą się na trzy gatunki (uprawnienia budowlane).
Powinny one odpowiadać następującym warunkom:
- nie mogą mieć pęknięć i rozwarstwień; powierzchnia licowa płytek nie powinna być wichrowata, nie może mieć odprysków ani zawierać obcych ciał (program egzamin ustny);
- dopuszczalna graniczna falistość płytek (wklęsłość lub wypukłość mierzona wzdłuż przekątni powierzchni licowej podana jest w tablicy 4 (w mm);
- nasiąkliwość nie powinna przekraczać 10% ciężaru płytki suszonej w temperaturze 55-60″C w ciągu 4 godzin;
- zestawienie wad warstwy licowej dopuszczalnych w płytkach różnych gatunków (opinie o programie).
Płyty i płytki z kamienia naturalnego
Granit - skała krystaliczna składa się ze szpatu polnego, kwarcu i niekiedy błyszczu rogowego. Spotykany jest w różnych kolorach: szarym, czerwonym, żółtawym, różowa- wym. W praktyce nazwę granitu nadaje się często innym kamieniom skalnym różniącym się pod względom składu od granitu (patrz poniżej). Sjenit - strukturą i kolorem jest bardzo zbliżony do granitu. Różnica polega na tym, że w skład sjenitu wchodzi zawsze błyszcz rogowy (segregator aktów prawnych).
Dioryt - składa się z białego szpatu polnego i błyszczu rogowego. Na skutek zawartości dużej ilości minerałów O’ ciemnym zabarwieniu dioryt jest znacznie ciemniejszy od granitu i sjenitu. Gabro - składa się ze szpatu polnego i piroksenu. Koloni jest przeważnie ciemnego. Porfir - bywa różnych kolorów: żółtawy, czerwony i czarny. Odznacza się tym, że w drobnoziarnistej masie tkwią duże kryształy jasnego szpatu polnego i kwarcu. Porfiryt i diabaz - jest skałą najczęściej szarego, czasem zielonawego koloru, z kryształami ciemnych minerałów, błyszczu rogowego lub augitu.
Bazalt - to drobnoziarnista skala koloru czarnego z ziarnami szpatu polnego, augitu i oliwinu (promocja 3 w 1). Marmur - (po grecku - błyszczący) - wapień o budowie ziarnisto-krystalicznej - wyróżnia się wyjątkowo dużą rozmaitością kolorów i deseni. Właściwie marmurem możemy nazwać każdy wapień dający się polerować. Marmur jest najlepszym kamieniem do ozdobnego licowania wnętrz. Jako okładzina zewnętrzna marmur polerowany jest mało stosowany, gdyż szybko traci blask i mętnieje oraz nie zawsze jest odporny na mróz. Nadaje się do obróbki narzędziami i daje się doskonale polerować. Zawarte w marmurze związki żelaza z biegiem czasu tworzą pod wpływem wilgoci powietrza plamy żółtawe tub rdzawe. Plamy te szpecą wygląd marmuru, zwłaszcza jasnych jego gatunków.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32