Blog
Płytki terrazzowo-mozaikowe
W artykule znajdziesz:
Płytki terrazzowo-mozaikowe
Płytki terrazzowo-mozaikowe (lastricowe) z powierzchnią szlifowaną i polerowaną wyrabia się formatu 15×15 do 50×50 cm, o grubości od 2 do 5 cm) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Płytki terrazzowo-mozaikowe (lastricowe) stosuje się do licowania ścian, układania posadzek w hallach, na podestach schodowych, w łazienkach i innych pomieszczeniach. Do licowania ścian używa się płytek niewielkich rozmiarów, do układania zaś posadzek można stosować płytki większe.
Płytki terrazzowo-mozaikowe powinny odpowiadać takim samym wymaganiom jak cementowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Płytki gumowe stosowane są do układania posadzek, rzadziej do licotwania ścian. Posadzki z tych płytek są szczególnie rozpowszechnione w szkołach, szpitalach, teatrach, korytarzach, salach sypialnych, łazienkach itp.
Posadzki te nie są pyłochłonne, są trudno ścieralne i mało akustyczne. Na ścianach używa się ich jako izolacji dźwiękowej. Płytki gumowe jednobarwne, mozaikowe i marmurkowe wyrabiane .są o wymiarach od 10 x 10 do 45×45 cm, grubości mm dla licowania ścian i od 3 do 8 mm dla układania podłóg (w zależności od intensywności ruchu) (uprawnienia budowlane).
Zaprawa cementowa jest to mieszanina cementu z piaskiem zarobiona wodą. Zaprawa cementowa twardniejąc i upodobniając się do kamienia łączy mocno w jedną całość cegły, płytki, poszczególne ziarna rozkruszonej skały (kamiennego grysiku) i poszczególne ziarna piasku (program egzamin ustny).
Cement portlandzki używany do zaprawy cementowej otrzymuje się przez wypalanie glin marglowych mielonych następnie na bardzo miałki proszek. W zależności od użytego surowca, temperatury i stopnia wypału oraz stopnią przemiału, cementy dzielą się na znaczną ilość gatunków i marek różniących się nazwą, kolorem i wytrzymałością.
Ciężar właściwy
Wytrzymałość (marka) cementu określa się wysokością obciążenia w kilogramach na centymetr kwadratowy poprzecznego przekroju badanej próbki z zaprawy cementowej, które powoduje zgniecenie próbki. Marka cementu jest tym wyższa, im większa jest wytrzymałość cementu. Produkuje się cementy następujących marek: „200“, „250“ 300“ „400“, „500“ i „600“.
Do robót okładzinowych i terrazzowo-mozaikowych używa się cementu marek „200“ i „250“, który odpowiada wymaganiom GOST1). Oprócz cementu portlandzkiego stosuje się do zapraw cement puzzolanowy i żużlowy (opinie o programie).
Cement portlandzki jest to proszek szary lub jasnoszary tak zmielony, że sito o 900 oczkach na 1 cm2 przepuszcza go nie mniej niż 98%, a sito o 490t) oczlcach na 1 cm2 — nie mniej niż 75%. Ciężar właściwy po wypaleni u wynosi od 3,1 do 3,3, ciężar objętościowy w stanie luźnym przyjmuje się w obliczeniach równy 1,4 t/m3, chociaż w rzeczywistości może być większy. Początek wiązania następuje nie wcześniej niż 30 minut i nie później niż 12 godzin od chwili zarobu. Cement portlandzki powinien równomiernie zmieniać objętość zarówno w wodzie, jak i przy próbie na gorąco. Jeżeli wyniki po 3 dniach są niezadowalające, za decydującą uważa się próbę dniową lub 28-dniową. Jeżeli 3-dniowte’ próba daje wyniki zadowalające i cement odpowiada wszelkim innym warunkom technicznym, to może być przyjęty bez dalszych prób (segregator aktów prawnych).
Opakowanie cementu stanowi drewniana beczka wyłożona wewnątrz papierem, worek albo worek papierowy. Ciężar cementu w beczce wynosi 155 lub 170 kg netto bądź 165 lub 180 kg brutto. Cement w worku waży 80 kg, a w worku papierowym 50 kg netto. Na każdym opakowaniu powinny być wypisane następujące dane: 1. nazwa cementowni, 2. nazwa cementu, 3. numer serii, 4. rok wyprodukowania.
Zaprawy cementowej używa się^ w robotach okładzinowych i posadzkarskich do mocowania płytek na ścianie lub na podkładzie betonowym.
Jednocześnie służy ona do łączenia płytek między sobą. Przy układaniu posadzki warstwa zaprawy nazywa się wyrównawczą lub miękkim podłożem (promocja 3 w 1).
W wypadkach kiedy powierzchnie licowane mają nierówności w postaci wyrw bądź przy licowaniu konstrukcji drewnianej, zaprawy używa się do robót pomocniczych (wstępnych), które wykonują sami robotnicy zajmujący się licowaniem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32