Blog

24.03.2021

Proces zniszczenia

W artykule znajdziesz:

Proces zniszczenia

Proces zniszczenia

Proces zniszczenia przebiegał w ścisłej zależności od przekroju zbrojenia w danej belce. Próbki serii „b”, a w nieco mniejszym stopniu serii „c” i ,.d~ doznawały bezpośrednio po zarysowaniu znacznych odkształceń, w wyniku których następował duży spadek siły na manometrze (program uprawnienia budowlane na komputer). Powstała rysa (zwykle jedna) o szerokości kilku milimetrów rozciągała się na całą wysokość belki Jako zniszczenie należy tu uznać moment zarysowania tym bardziej, że jednocześnie zdarzały się przypadki zerwania poszczególnych wkładek zbrojenia.

W belkach o większym zbrojeniu serie „e” i rysy w chwili ich powstania były odpowiednio mniejsze. Zniszczenie następowało tu w trudnym do uchwycenia punkcie Ms i Mn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przebieg zmienności momentów Mf, Ms i Mn w zależności od wartości. Łamana Mr wykazuje przyrosty proporcjonalne do wartości fi z tym, że wartość w belce serii „e” jest nieco wyższa. Przebieg odpowiada zależności Mn = Fz Rz z. Ogólne zakrzywienie łamanej wskazuj-e na nieznaczne zmniejszenie się ramienia wewnętrznego momentu z przy większych zbrojeniach.Naprężenie panujące w stali przy M = M i M - M .

Zwiększony przyrost momentu Mf w zakresie zbrojeń /.i - 0-0,08% wskazuje na wzajemne oddziaływanie betonu i stali. Wpływa ona na beton ujednorodniająco i przez to podnosi jego wytrzymałość. Zjawisko to występuje tylko do pewnego nasycenia przekroju zbrojeniem (/j, = 0,08%) (uprawnienia budowlane). Rysoodporność elementów słabo zbrojonych uwarunkowana jest dobrą przyczepnością stali do betonu. Belki, w których w sposób sztuczny zlikwidowano przyczepność betonu do stali, wykazywały nośność zbliżoną do nośności belek betonowych niezbrojonych.

Charakter zjawisk zaobserwowanych w chwili osiągnięcia M$ w danej belce, a zwłaszcza przyrost odkształceń bez przyrostu naprężeń, wskazuje na zależność tego stanu od przekroczenia granicy plastyczności stali (program egzamin ustny). Różnice - Mg są miernikiem ugięć, jakie następują po zarysowaniu belki i maleją wraz ze wzrostem M. Całość momentu Mg przenoszona jest przez wkładki stalowe, gdyż beton pracuje już w fazie II. Rysa przebiega w tym momencie na prawne całej wysokości belki. Wyznaczone obliczeniowa naprężenia w stali przekraczają granicę plastyczności, a nawet jej doraźną wytrzymałość na rozciąganie (opinie o programie).

Działanie siły osiowej

Zjawisko przenoszenia tak wysokich naprężeń przez stal można wytłumaczyć efektem tzw. „samoutwardzenia”. Zjawisko przekraczania przez naprężenia w stali na długości rysy granicy plastyczności występuje dzięki temu, że beton pracujący na rozciąganie tuż przy rysie obciąża stal. Ponadto w miejscu rozwarcia się rysy beton jest najsłabszy. Poznany wzrost obciążenia po przekroczeniu wartości momentu Mg tłumaczy się tylko tym, że po osiągnięciu granicy plastyczności naprężenia w stali wkraczają w obszar ponownego wzrostu, jaki następuje przed zerwaniem.

Moment końcowy Mn łączy się z wyczerpaniem wytrzymałości stali (segregator aktów prawnych).
Ściskaniem (lub rozciąganiem) mimośrodowym nazywamy - jak wiadomo - takie działanie obciążenia, przy którym występuje jednocześnie ściskanie (lub rozciąganie) i zginanie.
Działanie siły osiowej N i momentu M możemy zastąpić działaniem siły o tej samej wielkości w odległości e od środka ciężkości przekroju.

Mimośród e wyznacza położenie siły względem środka ciężkości przekroju. W praktyce rzadko możemy operować tak określonym mimośrodem, gdyż wykonując obliczenia statyczne nie znamy jeszcze wymiarów elementu. Dlatego mimośród jest z reguły wyznaczany względem geometrycznej osi przekroju, albo względem środka pełnego przekroju betonu bez uwzględnienia zbrojenia.
Jeżeli w równaniu (6-1) siła N = 0 to e = oo, czyli mamy do czynienia z czystym zginaniem (promocja 3 w 1).

Natomiast gdy M = 0 a tym samym e = 0 mamy do czynienia z przypadkiem osiowego ściskania. Między tymi skrajnymi przypadkami dla 0 < e < oo leży nieskończenie wielka ilość przypadków pośrednich mimośrodowego ściskania lub rozciągania w zależności od kierunku działania siły podłużnej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami