Blog

05.03.2020

Płyty pilśniowe

W artykule znajdziesz:

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe można umocować do muru następującymi sposobami:
a) Przez przyklejenie lepikiem bitumicznym na dokładnie i gładko wyrównanej wyprawie cementowej; im wyprawa jest bardziej równa i gładka, tym mniej potrzeba kosztownego lepiku (program uprawnienia budowlane na komputer);
b) Przez przybicie do impregnowanych łat przykręconych do kołków osadzonych w murze. W tym przypadku podkłada się pod płyty pilśniowe warstwę papy w celu odgrodzenia ich od wilgoci murowej;
c) Warstwa powietrzna stanowi dodatkową izolację cieplną. Można ją również wykorzystać do umieszczenia rurek z przewodami elektrycznymi, a nawet przewodów do grzejników centralnego ogrzewania (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
d) Bezpośrednie przyklejenie płyt pilśniowych do muru na zaprawie cementowej, aczkolwiek jest możliwe, nie jest zalecane z powodu niezabezpieczenia płyt od wilgoci murowej;
e) Tynkowanie płyt pilśniowych jest zdaniem autora niecelowe. Unikając tynku zmniejsza się obciążenie ściany, nie wprowadza się do niej wody zawartej w tynku, a nade wszystko bardzo znacznie przyspiesza się wykonawstwo i umożliwia wcześniejsze oddanie pomieszczeń do użytkowania;

Nie jest konieczne tynkowanie płyt pilśniowych w celu pomalowania powierzchni. Płyty można malować bezpośrednio. Aby nie było śladów spoin w pomalowanej powierzchni, można miejsca styków płyt zaszpachlować, przyznać jednak należy, że jest to środek mało skuteczny (uprawnienia budowlane).

Najbardziej właściwym wykończeniem powierzchni płyt pilśniowych w pomieszczeniach mieszkalnych jest pokrycie ich tapetami. Aby nie prowadzić z wierzchu przewodów elektrycznych, zaleca się umocowanie płyt według .sposobu b (na łatach), przy którym można ukryć przewody pod płytami.

Współczynniki przenikania ciepła k dla jednostronnie tynkowanych ścian o grubości 1 i IV2 cegły, izolowanych płytami pilśniowymi.
Dla porównania przytoczymy, że współczynniki przenikania ciepła ścian pełnych ze zwykłej cegły dwustronnie tynkowanych wynoszą: dla ściany 38 cm k = 1,23, dla ściany 51 cm k = 0,985.

Strony ujemne okładania ścian ceglanych płytami pilśniowymi są następujące niemożność wbijania haków i gwoździ (należałoby przybijać je w miejscu łat) oraz nie ognioodporność (program egzamin ustny).

Zalety ekonomiczne

Mimo tych stron ujemnych zalety ekonomiczne izolowania ścian płytami pilśniowymi są tak duże, że powinny one znaleźć szersze niż dotychczas zastosowanie w budownictwie, zwłaszcza, że produkowane są w znacznych ilościach.
Mury tego rodzaju wykonywane są z dużych bloków o znacznym ciężarze (np. 1 t) przy użyciu żurawi zarówno do transportu, jak i układania na miejscu. Roboty murarskie zamienione są tu przez montaż.
Wymiary bloków wynikają z podziału ściany na odpowiednie rytmicznie powtarzające się elementy. W ścianie 3 widzimy rodzaje bloków: Nr 1 - nadokienne, Nr 2 - międzyokienne,
Nr 3 - podokienne. Gdyby ciężary tych bloków okazały się większe niż udźwig żurawi, można by podzielić ścianę na drobniejsze bloki (opinie o programie).

Pożądane są bloki z porowatych betonów o możliwie małym ciężarze objętościowym, lecz o wytrzymałości pozwalającej obciążyć ścianę przewidzianą w projekcie ilością kondygnacji. Minimalna grubość bloków z betonów porowatych ze względu na potrzebną izolację i akumulację cieplną, jak również ze względu na wytrzymałość wynosi ok. 25 cm. Bloki mają zwykle wykończone powierzchnie elewacyjne - zgodnie z wymaganiami architektonicznymi i potrzebą ochrony od czynników atmosferycznych, natomiast powierzchnie wewnętrzne mogą być tynkowane lub okładane płytami (segregator aktów prawnych).
Charakterystyczne typy bloków, a mianowicie: zwykły, narożnikowy, z węgarkami i z gniazdami na belki. Bloki układane są na zaprawie, o ile możności odpowiednio ciepłochronnej, z zapełnieniem pionowych żłobków rzadką zaprawą.

Zaletą murów wielkoblokowych jest szybkość wykonania i usunięcie procesów mokrych przy wznoszeniu ścian.
Budownictwo wielkoblokowe jest przejściowym stadium od budownictwa ceglanego do wielkopłytowego (promocja 3 w 1).

Miejsca w ścianie, gdzie znajdują się słupy, wymagają specjalnego opracowania. Należy mieć na uwadze: zabezpieczenie stali słupów od rdzewienia i pożaru, ochronę ściany przed przenikaniem zimna przez stal oraz zabezpieczenie tynków przed pękaniem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami