Blog

25.03.2020

Płyty stropowe

W artykule znajdziesz:

Płyty stropowe

Płyty stropowe

Płyty stropowe, stropy płytowo-żebrowe i belki wykonuje się w szczelnym deskowaniu, aby powierzchnia była równa i gładka (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do betonowania można przystąpić dopiero po odbiorze deskowania i stemplowane oraz zgodności zbrojenia z rysunkami roboczymi. Powinna tego dokonywać osoba mająca odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia zawodowe, aby nie nastąpiła awaria stropu podczas betonowania i przy pełnym obciążeniu wykonanego stropu.
Do wykonania stropów płytowych, płytowo-żebrowych oraz belek i podciągów stosuje się beton plastyczny marki ustalonej w projekcie budynku. Zagęszczanie betonu może się odbywać ręcznie i mechanicznie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Górną powierzchnię płyty wyrównuje się łatą drewnianą ruchem zygzakowatym przesuwnym po deskach ułożonych tymczasowo ściśle w poziomie wierzchu płyty stropowej.

Ułożony i zagęszczony beton należy utrzymywać w stałej wilgotności przez okres co najmniej 7 dni. Polewanie betonu należy rozpoczynać po 24 godzinach od chwili jego ułożenia, częściej podczas słonecznej i upalnej pogody (uprawnienia budowlane).

Rozbiórkę stemplowan i deskowań można wykonywać po stwierdzeniu dostatecznej wytrzymałości betonu i zezwoleniu upoważnionej do tego osoby. Stropy Akermana wykonuje się z pustaków ceramicznych wysokości 15. 18. 20 i 22 cm. szerokości 30 cm i długości 25 cm.

Wysokość pustaka dostosowuje się do rozpiętości stropu: im większa rozpiętość i obciążenie stropu, tym pustaki powinny być wyższe. Konstrukcję nośną w tym typie stropu stanowią żebra żelbetowe o rozstawie osiowym 31 cm. powiązane z wieńcami żelbetowymi na ścianach podporowych (program egzamin ustny).

Strop ten odznacza się tym. że ma nieduży ciężar własny, dobrą cieplochronność oraz stanowi dobre podłoże pod tynk sufitu: cała dolna powierzchnia ma jednolitą strukturę co zabezpiecza przed powstawaniem smug.

Żebra nośne tego stropu zbrojone są jednym lub dwoma prętami stalowymi (stal okrągła zwykła lub przednia żebrowana) o średnicy zależnej od rozpiętości stropu i jego obciążenia użytkowego. Pręty zbrojeniowe w co drugim żebrze powinny być odgięte w strefie górnej pod kątem 45 w odległości od ściany równej 1/4 rozpiętości pomieszczenia (opinie o programie).

Strzemiona w żebrze wykonuje się z prętów stalowych o średnicy nie większej niż 6 mm. dając trzy strzemiona na 1 m żebra, zagęszczając je przy podporach. Przy niewielkich obciążeniach i rozpiętości stropu do 4.5 m strzemiona daje się tylko przy podporach na długości 1/5 /.

Zagęszczenia betonu

Żebra zapełnia się plastycznym betonem żwirowym o marce co najmniej 110, które betonuje się łącznie z górną płytą grubości 3 cm. Frakcje kruszywa użyte do betonu nie powinny być większe niż 20 mm. W stropach o rozpiętości do 5.0 m można nie dawać górnej płyty betonowej, lecz tylko wyrównać nierówności i zabezpieczyć górne części pustaków przed uszkodzeniem warstwą zaprawy lub betonu grubości 2 cm (segregator aktów prawnych).
Wieńce żelbetowe zbroi się czterema prętami 010 lub 12 mm oraz strzemionami 3 mm. rozstawionymi co 33 cm. Deskowanie pod strop może być pełne lub składać się z pojedynczych desek ułożonych tylko pod żebrami, podpartych rusztowaniem.

Pustaki w stropie układa się mijankowo z dotykiem dolnych pólek, przy czym pustaki skrajne od strony wieńca powinny mieć denka z betonu lub zaprawy, zabezpieczające przed przedostawaniem się betonu do środka pustaków w czasie betonowania wieńca. Z tych samych względów należy wyreperować zaprawą uszkodzone pustaki przed przystąpieniem do betonowania żeber i płyty. Żebra betonuje się równocześnie z górną płytą (promocja 3 w 1).

Zagęszczenia betonu dokonuje się: w żebrach - ręcznie za pomocą drążków stalowych, a w płytach - przez użycie wibratorów powierzchniowych lub przez zagęszczanie ręczne.

Konstrukcja tego stropu (pomysłu mgr inż. W. Sienkiewicza) podobna jest do konstrukcji stropu Akermana. Składa się z pustaków betonowych i żeber żelbetowych rozstawionych w odstępach osiowych 60 cm.

Stropy Kontra mogą być stosowane w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym, zostały zaprojektowane dla obciążeń zewnętrznych 325. 375 i 450 kG/m2 i dla rozpiętości w osiach modularnych 240. 300, 420. 480. 540 i 600 cm. Wysokość konstrukcji stropu wynosi 23 cm. czyli równa się wysokości pustaka. Ciężar własny stropu wynosi 230 kG/m2.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami