Blog
Płyty wielozadaniowe
W artykule znajdziesz:
Płyty wielozadaniowe
Przy użyciu płyt wielozadaniowych formuje się deskowania słupów prostokątnych i kwadratowych stosuje się je przy uskokach ścian, do kształtowania naroży zewnętrznych, deskowań czołowych itp. Mogą one być także stosowane jako zwykłe elementy deskowania o tej samej szerokości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do zestawu elementów podstawowych deskowania wchodzą również narożniki wewnętrzne i zewnętrzne.
Wyróżniamy narożniki o stałym kącie 90° oraz tzw. narożniki kątowe przegubowe. Za pomocą narożników zewnętrznych o stałych kątach 90° można formować naroża zewnętrzne ścian, słupy o przekroju prostokątnym i kwadratowym, a także podciągi. Wewnętrzne narożniki o stałym kącie 90° służą przede wszystkim do formowania naroży wewnętrznych ścian. Stosując narożniki przegubowe, możemy formować wszystkie rodzaje kątów w zakresie od 45° do 225°, tzn. kształtować naroża ostro- i rozwartokątne. Schematy naroży ścian formowanych za pomocą narożników o stałym kącie 90° oraz narożników kątowych przegubowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Akcesoria deskowań drobnowymiarowych obejmują:
- elementy kompensacyjne - pozwalające bezstopniowo wyrównywać całkowitą długość ściany do żądanej wartości,
- zamki montażowe - służące do wszystkich głównych połączeń elementów płytowych,
- rygle wyrównawcze,
- zawiesia transportowe do rozładunku i transportu elementów scalonych w duże jednostki,
- podpory (zastrzały) - służące do zabezpieczenia i stabilizacji położenia deskowania,
- pomosty robocze,
- ściągi do dołączenia płyt deskowania, taśmy perforowane wraz z napinaczami do ściągania deskowania w poziomie podłoża,
- drobne elementy, takie jak: haki napinające, nakrętki, rurki i stożki z PCW, służące do przeprowadzenia ściągów przez ścianę betonową, klucze itp.
Stabilne połączenia elementów deskowania
W przypadku trudności z dopasowaniem płyt do wymiarów formowanego elementu poszczególne systemy deskowań mają w swoich zestawach elementy kompensacyjne nazywane także wstawkami uzupełniającymi, które umożliwiają dokładne zaformowanie (z dokładnością do 1 cm) danego odcinka ściany. Wstawki uzupełniające wykonywane są z blach zimnogiętych, a także z belek drewnianych (uprawnienia budowlane). Zamki uniwersalne umożliwiają wbudowanie krawędziaków o szerokości do 15 cm (program egzamin ustny). Przy zastosowaniu elementów kompensacyjnych z blach zimnogiętych wyrównanie deskowania i przeniesienie sił na ściągi odbywa się za pomocą rygla wyrównawczego. Obydwa rozwiązania, z wstawką uzupełniającą w postaci krawędziaka drewnianego i elementu z blach zimnogiętych.
Stabilne połączenia elementów deskowania uzyskuje się za pomocą specjalnych zamków (opinie o programie). Oprócz funkcji połączenia pełnią one również funkcję elementu wyrównującego i usztywniającego całe deskowanie. Zamki łączą poszczególne płyty ze sobą, płyty z elementami kompensacyjnymi, płyty z narożnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Każdy z producentów deskowań systemowych opracowuje zamki własnej konstrukcji. Wspólną ich cechą jest prostota obsługi; łatwy montaż i demontaż - najczęściej za pomocą młotka ciesielskiego. Zamki łączące formy, których ramy wykonane są z profili zimnogiętych zamkniętych mają bardziej rozbudowaną konstrukcję niż zamki łączące ramy wykonane z płaskowników. Zamki łączące dwie płyty z ram o profilach zimnogiętych zamkniętych (segregator aktów prawnych).
Do łączenia form, których ramy wykonane są z płaskowników, stosuje się tzw. szybkie zamki nazywane również kluczami lub Clipami. Zamki te służą do połączeń wszystkich elementów podstawowych, a także do połączenia akcesoriów takich jak zastrzały.
Działają one na zasadzie dźwigni i w jednej operacji łączą, licują i uszczelniają połączenie płyt deskowania. Nie luzują się podczas wibrowania mieszanki betonowej, są trwałe w użyciu. W celu zapewnienia odpowiedniej grubości ściany (utrzymania odstępu obu powierzchni deskowania) i zachowania nieodkształcalności deskowania w deskowaniach ściennych stosuje się ściągi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32