Blog

16.01.2021

Płyty wielozadaniowe

W artykule znajdziesz:

Płyty wielozadaniowe

Płyty wielozadaniowe

Przy użyciu płyt wielozadaniowych formuje się deskowania słupów prostokątnych i kwadratowych stosuje się je przy uskokach ścian, do kształtowania naroży zewnętrznych, deskowań czołowych itp. Mogą one być także stosowane jako zwykłe elementy deskowania o tej samej szerokości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do zestawu elementów podstawowych deskowania wchodzą również narożniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Wyróżniamy narożniki o stałym kącie 90° oraz tzw. narożniki kątowe przegubowe. Za pomocą narożników zewnętrznych o stałych kątach 90° można formować naroża zewnętrzne ścian, słupy o przekroju prostokątnym i kwadratowym, a także podciągi. Wewnętrzne narożniki o stałym kącie 90° służą przede wszystkim do formowania naroży wewnętrznych ścian. Stosując narożniki przegubowe, możemy formować wszystkie rodzaje kątów w zakresie od 45° do 225°, tzn. kształtować naroża ostro- i rozwartokątne. Schematy naroży ścian formowanych za pomocą narożników o stałym kącie 90° oraz narożników kątowych przegubowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Akcesoria deskowań drobnowymiarowych obejmują:
- elementy kompensacyjne - pozwalające bezstopniowo wyrównywać całkowitą długość ściany do żądanej wartości,
- zamki montażowe - służące do wszystkich głównych połączeń elementów płytowych,
- rygle wyrównawcze,
- zawiesia transportowe do rozładunku i transportu elementów scalonych w duże jednostki,
- podpory (zastrzały) - służące do zabezpieczenia i stabilizacji położenia deskowania,
- pomosty robocze,
- ściągi do dołączenia płyt deskowania, taśmy perforowane wraz z napinaczami do ściągania deskowania w poziomie podłoża,
- drobne elementy, takie jak: haki napinające, nakrętki, rurki i stożki z PCW, służące do przeprowadzenia ściągów przez ścianę betonową, klucze itp.

Stabilne połączenia elementów deskowania

W przypadku trudności z dopasowaniem płyt do wymiarów formowanego elementu poszczególne systemy deskowań mają w swoich zestawach elementy kompensacyjne nazywane także wstawkami uzupełniającymi, które umożliwiają dokładne zaformowanie (z dokładnością do 1 cm) danego odcinka ściany. Wstawki uzupełniające wykonywane są z blach zimnogiętych, a także z belek drewnianych (uprawnienia budowlane). Zamki uniwersalne umożliwiają wbudowanie krawędziaków o szerokości do 15 cm (program egzamin ustny). Przy zastosowaniu elementów kompensacyjnych z blach zimnogiętych wyrównanie deskowania i przeniesienie sił na ściągi odbywa się za pomocą rygla wyrównawczego. Obydwa rozwiązania, z wstawką uzupełniającą w postaci krawędziaka drewnianego i elementu z blach zimnogiętych.

Stabilne połączenia elementów deskowania uzyskuje się za pomocą specjalnych zamków (opinie o programie). Oprócz funkcji połączenia pełnią one również funkcję elementu wyrównującego i usztywniającego całe deskowanie. Zamki łączą poszczególne płyty ze sobą, płyty z elementami kompensacyjnymi, płyty z narożnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Każdy z producentów deskowań systemowych opracowuje zamki własnej konstrukcji. Wspólną ich cechą jest prostota obsługi; łatwy montaż i demontaż - najczęściej za pomocą młotka ciesielskiego. Zamki łączące formy, których ramy wykonane są z profili zimnogiętych zamkniętych mają bardziej rozbudowaną konstrukcję niż zamki łączące ramy wykonane z płaskowników. Zamki łączące dwie płyty z ram o profilach zimnogiętych zamkniętych (segregator aktów prawnych).

Do łączenia form, których ramy wykonane są z płaskowników, stosuje się tzw. szybkie zamki nazywane również kluczami lub Clipami. Zamki te służą do połączeń wszystkich elementów podstawowych, a także do połączenia akcesoriów takich jak zastrzały.

Działają one na zasadzie dźwigni i w jednej operacji łączą, licują i uszczelniają połączenie płyt deskowania. Nie luzują się podczas wibrowania mieszanki betonowej, są trwałe w użyciu. W celu zapewnienia odpowiedniej grubości ściany (utrzymania odstępu obu powierzchni deskowania) i zachowania nieodkształcalności deskowania w deskowaniach ściennych stosuje się ściągi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami