Blog
Płyty z betonów komórkowych
W artykule znajdziesz:
W płytach z betonów klas niższych niż B10 grubość otulenia należy przyjmować:
- w płytach grubości do 10 cm 2 cm,
- w płytach grubości ponad 10 cm:
- dla zbrojenia głównego co najmniej 2,5 cm,
- dla strzemion i prętów rozdzielczych montażowych co najmniej 1,5 cm.
Betony o strukturze jamistej i półzwartej nie są w zasadzie stosowane do konstrukcji zbrojonych, z wyjątkiem elementów warstwowych, w których zbrojenie rozciągane znajduje się w warstwie betonu o strukturze zwartej (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku konieczności zakotwienia zbrojenia w betonie jamistym (np. uchwyty transportowe) należy na końcach prętów zbrojenia dospawać poprzeczne pręty kotwiące o średnicy nie mniejszej od średnicy prętów głównych. Pręty zbrojenia w betonach o strukturze jamistej powinny być należycie zabezpieczone powłoką antykorozyjną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zbrojenie płyt z betonów komórkowych należy wykonywać w postaci zgrzewanych siatek lub przestrzennych szkieletów. Poza zbrojeniem głównym, którego przekrój obliczony jest z warunku wyczerpania nośności przekroju, płyty z betonu komórkowego mają również zbrojenie sytuowane w strefie ściskanej ze względu na występujące w elementach naprężenia wewnętrzne wywołane nierównomiernymi odkształceniami termicznymi betonu i stali. Przy projektowaniu przyjmuje się, że zbrojenie ściskane stanowi 40% zbrojenia rozciąganego (uprawnienia budowlane).
Pręty zbrojenia należy chronić przed korozją przez powlekanie ich odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi. Grubość otulenia zbrojenia głównego betonu powinna wynosić minimum 2 cm.
Przy wykonywaniu konstrukcji stropodachowych z płyt z betonu komórkowego zaleca się, aby przewodność cieplna stropodachu nie była większa niż k = 0,60 kcal/m2 h°C. Grubość dodatkowej warstwy ocieplającej należy każdorazowo określać w zależności od użytego materiału. Należy również sprawdzić, czy nie jest konieczne zabezpieczenie konstrukcji przeciwko zawilgoceniu na skutek kondensacji pary wodnej (program egzamin ustny). Stropodachy wentylowane nie wymagają stosowania izolacji paroszczelnych. Izolacja taka jest natomiast konieczna w przypadku stropodachów pełnych i w przypadku płyt wykonywanych z betonu BLB (beton lekki belkowy) nad pomieszczeniami o wilgotności większej od 60% oraz płyt PGS (piano-gazo-sylikat) nad pomieszczeniami o wilgotności powyżej 55% (opinie o programie).
Płyty stropowe
Płyty stropowe i innych przegród poziomych mogą być oparte wzdłuż całej krawędzi lub miejscowo na łapach. Czoło płyty może być proste lub sfazowane. W tym drugim przypadku uzyskuje się na podporze więcej miejsca do wykonywania wieńca żelbetowego (segregator aktów prawnych).
Głębokość oparcia płyt zależy od tego, czy są one oparte na dwóch czy więcej krawędziach oraz czy zbrojenie łączące płyty na podporze zakotwione jest w płycie, czy układane dodatkowo w spoinach między płytami. Istotna jest również długość zakotwienia na podporze prętów zbrojenia dolnego.
W przypadku płyt opartych na trzech bądź czterech krawędziach projektować można stosunkowo małą głębokość oparcia. Oparcie wzdłuż trzeciej lub czwartej krawędzi stanowi dodatkowe zabezpieczenie przeciw zsunięciu się płyty z podpory. Płyty oparte na dwóch krawędziach ze zbrojeniem łączącym zakotwionym w płycie uzyskują po wykonaniu połączenia (przez zakotwienie w wieńcu bądź wykonuje się z betonu klasy co najmniej B10, zagęszczonego przy użyciu wibratorów wgłębnych. Niekiedy w płytach, w górnej ściance kanału przy końcu trzpienia, wybijane są otwory w celu kontroli należytego wypełnienia kanału betonem. W czasie montażu płyty oparte są na pomocniczych podporach (promocja 3 w 1).
W celu zabezpieczenia płyty przed wyłamaniem się z niej trzpieni konieczne jest poprzeczne zbrojenie górne nad podporą. Jak wykazały badania, płyty oparte na trzpieniach mogą być traktowane jako ciągłe. W czasie badań następowały przypadki wyłamywania się krótkich trzpieni zbrojonych 2 prętami 0 12 i 2 prętami 0 8 z płyt bez zbrojenia górnego. Po wyprowadzeniu zbrojenia poprzecznego wyczerpanie nośności następowało przez zniszczenie trzpieni na podporze, nawet przy zbrojeniu 2 prętami 0 16 i 2 prętami 0 8.
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32