Blog

25.03.2020

Płyty zbrojone krzyżowo

W artykule znajdziesz:

Płyty zbrojone krzyżowo

Płyty zbrojone krzyżowo

Płyty te opierają się całym obwodem na czterech ścianach. Zbrojenie główne biegnie w obydwu kierunkach i powiązane jest ze sobą drutem wiązałkowym lub zgrzewane. Zbrojenie w kierunku mniejszej rozpiętości umieszcza się w dolnej warstwie, gdyż przejmuje ono większy moment niż zbrojenie w kierunku większej rozpiętości płyty (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zbrojenia w tego rodzaju płytach wynikające z obliczeń statycznych i z wymiarowana układa się w następujący sposób:
- w pasmach środkowych o obu kierunkach, na szerokości 3/5 całej płyty daje się zbrojenie dolne, wynikające z obliczenia na maksymalny moment dla obu kierunków
- w pasmach skrajnych (przyściennych) obu krzyżujących się kierunków, na szerokości 15 płyty, zbrojenie to może być zmniejszone do połowy.
W płytach swobodnie podpartych na całym obwodzie, we wszystkich czterech narożnikach umieszcza się zbrojenie dwukierunkowe w górnej części płyty na długość: i szerokości 15 rozpiętości płyty. Średnica i rozstaw prętów w tych narożnikach powinny być takie same jak dla dolnego zbrojenia w pasmach przyściennych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ponadto we wszystkich narożnikach płyty, w dolnej jej części na długości i szerokości (kwadracie) w 13 mniejszej rozpiętości daje się zbrojenie dodatkowe prostopadłe do dwusiecznej wielkości, jak na jednostkę szerokości w przęśle.
Zarówno w płytach swobodnie podpartych, jak i utwierdzonych co drugi pręt zbrojenia dolnego (głównego) odgina się do górnej warstwy płyty (w płytach swobodnie podpartych technicznie stworzone są warunki częściowego zamocowania).
Płyty krzyżowo zbrojone stosuje się głównie nad pomieszczeniami o czterech ścianach, na których można oprzeć płytę (np. w piwnicach). Tego rodzaju płyty stosuje się również w przypadku płyt wieloprzęsłowych. opartych na czterech podciągach lub żebrach w budynkach o konstrukcji słupowej. W tego rodzaju płytach zbrojonych krzyżowo umieszcza się w górnych częściach naroży dodatkowe pręty w obu kierunkach, jak w narożach płyt swobodnie podpartych (uprawnienia budowlane).

Żelbetowe stropy płytowo-żebrowe

Tego rodzaju stropy stosuje się głównie w magazynach i nad piwnicami przy większych rozpiętościach niż 3.5 m. kiedy stropy płytowe gładkie od strony sufitu byłyby nieekonomiczne. Stropy płytowo-żebrowe składają się z żeber żelbetowych opartych na ścianach poprzez wieńce żelbetowe oraz płyty opartej na żebrach, którą betonuje się równocześnie z żebrami.
Płyty główne zbrojenia dolnego daje się prostopadle do żeber, odginając co drugi pręt w górną strefę płyty zgodnie z rysunkiem konstrukcji stropu, przeprowadzając je nad żebrami lub ścianami w górnej części płyty (program egzamin ustny).
Przy większych rozpiętościach płyt i większym obciążeniu nad żebrami w górnej warstwie płyty daje się dodatkowo pręty średnicy 6-r 10 mm sięgające na 1/4 rozpiętości płyty poza krawędzie żeber. W tego rodzaju stropach, gdy żebra są oparte na podciągach żelbetowych, w górnej części płyty przy podciągu daje się dodatkowe pręty prostopadłe do zbrojenia głównego w płycie, wiążące płytę z podciągiem.
Pręty rozdzielcze układa się równolegle do żeber, podobnie jak w płytach jednoprzęsłowych (opinie o programie).
Żebra zbroi się podobnie jak belki stropowe żelbetowe; należy je wykonać zgodnie z rysunkiem konstrukcyjnym stropu.
Żebra w stropie żebrowo-płytowym pracują jak belki dw uteowe ze skosami ukrytymi.
Najmniejsza dopuszczalna średnica prętów podłużnych i rozciąganych powinna wynosić w belkach 8 mm (segregator aktów prawnych). Co najmniej 13 prętów dolnych i nie mniej niż dwa pręty powinny być doprowadzone do końca podpory, resztę prętów odgina się w górni strefę belki-żebra. Pręty rozciągane z hakami lub bez nich w belkach powinny byc przedłużone poza teoretyczny punkt podparcia o długości większej lub równej pięciu średnicom pręta.
Strzemiona wykonuje się z prętów o średnicy nie mniejszej niż 4,5 mm. Odstępy strzemion powinny być równe co najwyżej 3/4 wysokości belki i najwyżej 50 cm, daje się je w większych odstępach w środkowej części belki, a zagęszcza - przy podporach w belkach, w których w górnej warstwie znajdują się pręty pracujące na ściskanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami