Blog

Bielenie
W artykule znajdziesz:
Bielenie

Bielenie, odbarwianie - proces uszlachetniania różnych produktów przez podniesienie ich stopnia białości lub bezbarwności; procesowi poddaje się tłuszcze stale i ciekłe, cukier, parafinę, woski, wyroby włókiennicze, drewno, papier, włosie itp.
Bielenie - białkowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bielenie - wada powłoki malarskiej spowodowana działaniem wilgoci, polegająca na utracie przezroczystości, matowieniu i mięknięciu.
Bielica - odbarwiona, jasnoszara gleba, z której wody wyługowały związki żelaza i manganu, gromadzące się niżej jako orsztyn.
Bielicowanie - proces powstawania bielic.
Bielidło - zawiesina krzemionki i innych materiałów ogniotrwałych w wodzie, stosowana do wykonywania powłok ochronnych.
Bielidło - soda bezwodna, techniczny węglan sodowy.
Bielnik - zestaw maszyn i urządzeń wykończalniczych do bielenia tkanin i dzianin (głównie bawełnianych i lnianych).
Bielnik , holender bielarski - papieru, holender do bielenia masy długowłóknistej otrzymanej przez rozwłóknienie szmat i wstępne mielenie w holendrze półmasowym bielenie przeprowadza się zwykle przy użyciu chloru z wapna chlorowanego.
Bierka - klocek sieciarski.
Bierność chemiczna - charakterystyczny dla niektórych pierwiastków oraz związków chemicznych brak wyraźniejszych zdolności do wchodzenia w reakcje chemiczne, spowodowany występowaniem szczególnie trwałych konfiguracji elektronowych składających się z 8, 18 lub 32 elektronów.
Bieżnia - pas na boisku sportowym przystosowany do biegów.
Bieżnia - specjalnie przygotowany, ogrodzony teren (czasem z dodatkowymi urządzeniami, np. z kieratem) służący do przymusowego spaceru zwierząt.
Bieżnia filmowa - element mechaniczny sprzętu filmowego, po którym przesuwa się taśma filmowa.
Bieżnia łożyska - powierzchnia łożyska, po której toczą się elementy toczne (kulki, wałeczki) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bieżnik - część zewnętrzna opony, współpracująca bezpośrednio z nawierzchnią drogi wykonana z gumy o dużej odporności na ścieranie.
Bieżnik - urządzenie do podnoszenia ciężarów, składające się z liny przeciągniętej przez nieruchomy blok jednokrążkowy; w przeciwieństwie do talii bieżnik nic zmniejsza siły potrzebnej do podniesienia ciężaru, lecz jedynie ułatwia jego podniesienie.
Bieżnikowanie - nakładanie nowego bieżnika na oponę za pomocą wulkanizacji.
Bifilarny - składający się z dwóch nitek lub drutów.
Biforium - arkadowe, dwudzielne okno lub przezrocze, charakterystyczne dla architektury średniowiecznej, zwłaszcza romańskiej.
Bifurkacja - geol. rozwidlenie, rozdzielenie się na dwie części (rzek, pasm górskich) big - przegniecenie ługowanie - przegniatanie
Bigówka
Bigówka - przegniatarka.
Biheterozłącze - elektron, struktura zawierająca dwa heterozłącza.
Bijak - część robocza uderzająca (młota, młyna itp.).
Bijnik - część mechanizmu uderzeniowego broni palnej powodująca uderzenie w iglicę i zbicie spłonki pod wpływem energii sprężyny uderzeniowej, poruszająca się ruchem prostoliniowym.
Bikarbonat - wodorowęglan sodowy.
Bikryształy - kryształy składające się z dwóch ziarn krystalicznych rozdzielonych wyraźnie widoczną granicą (uprawnienia budowlane).
Bikwarc Soleila - płytka złożona z dwóch sklejonych brzegami płytek kwarcowych, stosowana do pomiarów małych kątów skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła.
Bilans azotowy - zestawienie ilości azotu wprowadzonego z pokarmem i azotu wydalonego w moczu i w kale odzwierciedla przyrost lub utratę białek w żywym ustroju.
Bilans chłodniczy - zestawienie porównawcze obciążeń cieplnych określonego układu chłodniczego w określonym czasie z wydajnością urządzeń chłodniczych obsługujących ten układ stanowi podstawowe obliczenie przy projektowaniu instalacji chłodniczych (program egzamin ustny).
Bilans cieplny - zestawienie energii cieplnej dostarczonej danemu urządzeniu i energii wykorzystanej, z uwzględnieniem strat.
Bilans energetyczny - zestawienie porównawcze ilości energii (cieplnej, mechanicznej lub elektrycznej) wprowadzonej podczas procesu i uzyskanej w toku jego przebiegu z ilością energii zużytą na przeprowadzenie jednostkowych procesów i operacji oraz przekształconą w inne postacie i odprowadzoną na zewnątrz (opinie o programie).
Bilans materiałowy - zestawienie ilości materiałów (w jednostkach masy) wprowadzonych do urządzenia i wytworzonych przez to urządzenie produktów.
Bilans neutronów -. zestawienie ilości neutronów wytworzonych i traconych w reaktorze.
Bilans reaktywności (reaktora jądrowego) - zestawienie przejściowych oraz trwałych strat reaktywności, zachodzących wskutek zmian temperatury i gęstości moderatora oraz czynnika chłodzącego, zatrucia paliwa produktami rozszczepienia i wypalenia (segregator aktów prawnych).
Bilans transportowy - zestawienie potrzeb przewozowych określonego obszaru lub jednostki organizacyjnej oraz niezbędnych na to środków w przyjętej jednostce czasu.
Bilans wodny gospodarczy - porównanie dla określonej zlewni i dla określonego czasu sumy odpływu z sumą zapotrzebowania na wodę wszystkich użytkowników i konsumentów.
Bilans wodny hydrologiczny - porównanie dla określonej zlewni i określonego czasu sumy opadów z sumą odpływu i strat na parowanie oraz na retencję gruntową (promocja 3 w 1).
Bilans zasobów - ewidencja zasobów kopalin użytecznych w skali państwowej, odzwierciedlająca osiągnięcia w zakresie poszukiwań i rozpoznania geologicznego, stan geologicznego rozpoznania kraju, zabezpieczenie zasobami podjętych inwestycji, ilość wyeksploatowanych kopalin i wielkość strat eksploatacyjnych
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32