Blog
Pochylenie bocznych krawędzi bramy
W artykule znajdziesz:
Pochylenie bocznych krawędzi bramy
Pochylenie bocznych krawędzi bramy, a tym samym i bocznych ścian części głowicznej doku na progu przyjmuje się w granicach od 4 : 1 do 2,7 :1 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Działanie bramy pływającej nie wyposażonej w pompy jest następujące:
Bramę stanowi ponton) o przekroju klinowym i o szczelnym pokładzie.
Nad pokładem pontonu, który, gdy brama jest wynurzona, unosi się nad . Po osuszeniu doku wodę ze zbiornika balastowego wypuszcza się do komory doku, a boczne parcie wody zewnętrznej przyciska bramę do bocznych ścianek wnęk w murach głowy.
Brama podnosi się sama, gdy dok wypełni się ponownie wodą, ponieważ ciężar jej jest dzięki próżnemu zbiornikowi balastowemu mniejszy niż wypór (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W miarę podnoszenia się bramy woda zawarta w górnej komorze 2 wylewa się z niej przez odpowiednie otwory w ścianach.
Brama pływająca wyposażona w pompy. Zbiornik na wodę balastową mieści się w dolnej części pontonu między betonowym wypełnieniem jego dna, które stanowi stały balast zapewniający pionowe położenie bramy. Nad zbiornikiem balastowym w komorze powietrznej mieści się zespól pomp do opróżniania zbiornika. Nad komorą powietrzną znajduje się zbiornik izw. “pływowy”, który spełnia rolę komory 2 i ma zastosowanie głównie przy wyższych stanach wody. Kola zaworów regulujących dopływy wody do poszczególnych zbiorników mieszczą się nad pokładem górnym (uprawnienia budowlane).
Niekiedy projektuje się bramy pływające o przekroju prostokątnym i wykonuje je nie w stoczniach, lecz w lądowych zakładach mechanicznych według zasad lądowego budownictwa stalowego. Nadaje się im kształt możliwie najprostszej prostopadłościennej skrzyni, szczelnie ze wszystkich stron opierzonej blachą. W komorze bramowej bramę taką stawia się wprost na płaskiej powierzchni dna głowy, nie wykształcając w nim wnęki ani wystającego progu (program egzamin ustny).
Grubość stropu pokładu
W ostatnich latach czyniono próby zastosowania betonu sprężonego do bram pływających. Między innymi wykonano bramę pływającą z betonu sprężonego dla jednego z największych w Europie suchego doku „Elbę 17″ w Hamburgu (opinie o programie). Bramę pływającą stanowi tu ponton o długości 62,60 m, maksymalnej szerokości 13,00 m i wysokości 15,01 m, licząc od dolnej krawędzi drewnianej stępki do górnej krawędzi pokładu komunikacyjnego. Podstawa pontonu ma w rzucie poziomym kształt prostokątny o szerokości 8,92 m, natomiast sam kadłub pontonu ma w rzucie przekrój zbliżony do osełki (ze względu na rozkład momentów zginających oraz ułożenie sprężonych wkładek zbrojeniowych).
Zanurzenie pontonu zaprojektowano równe 8,5 m. Płyta dna pontonu ma grubość 0,55 m, grubość ścianek bocznych zmniejsza się od 0,50 m u dołu do 0,27 m u góry. Grubość stropu pokładu wynosi 27 cm. W odstępach 4,0 m kadłub pontonu wzmocniony jest żebrami poprzecznymi grubości od 15 do 20 cm. Ponadto zaprojektowano dwie grodzie podłużne (segregator aktów prawnych).
Bramę betonowano w kilku fazach. W pierwszej fazie wykonano górną (na wysokość 4 m) część pokładową pontonu, betonując ją w położeniu odwróconym, w małym budowlanym suchym doku. W drugiej fazie betonowano bramę do wysokości ścian 10,20 m na wodzie (umocowując do niej 5 pontonów stalowych). Ostatnią fazę stanowiło betonowanie podstawy pontonu oraz urządzeń uszczelniających. Wykonano to w napełnionym wodą suchym doku „Elbę 17”, dla którego brama była przeznaczona. Wykonany dotychczas kadłub bramy zatopiono, ustawiając go na poprzednio przygotowanym podłożu piaszczystym, wykonanym na dnie suchego doku (promocja 3 w 1).
Stosowano kruszywo złożone z trzech zasadniczych frakcji, o maksymalnej średnicy żwiru 15 mm, a także materiał uszczelniający w postaci pyłów. Dzięki zastosowaniu wibratorów uzyskano beton o wytrzymałości R28 500 kG/cm2. Sprężenie betonu uzyskano za pomocą 270 wkładek o średnicy 26 mm, ze stali St 80/105. Łączna siła sprężająca wyniosła 8 000 000 kG.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32