Blog

21.09.2020

Początek konsolidacji

W artykule znajdziesz:

Początek konsolidacji

Początek konsolidacji

Również początek konsolidacji wymaga dodatkowego wyznaczenia, gdyż początkowa wysokość próbki w edometrze jest mierzona z dużym błędem, wynikającym z niedokładnego przylegania powierzchni próbki do metalowych części edometru (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tym celu wybiera się na krzywej, w jej lewej części, dowolny punkt odpowiadający chwili t, oraz drugi punkt
odpowiadający chwili ~ tY. Przy pomocy konstrukcji wyznacza się początek konsolidacji (tzn. 2he0 i Sk = 0).
Badanie konsolidacji gruntu w edometrze pozwala wyznaczyć eksperymentalnie wykres zależności stopnia konsolidacji Sk od czasu t. W tym celu nanosi się na regularną skalę Sk pomiędzy punktami Sk = 0 i Sk = 1,0 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na podstawie tego wykresu konstruuje się wykres wartości Sk dla warstwy gruntu o grubości 2H przez zmianę logarytmicznej skali t na regularną skalę T. Znając osiadanie ostateczne warstwy s, obliczone wg zasad podanych w punktach 2.6.5.2 lub 2.6.5.3, można obliczyć osiadanie warstwy sj w dowolnej chwili T.
W praktyce obciążenie podłoża wzrasta stopniowo w miarę postępu budowy w ciągu pewnego czasu i następnie pozostaje stałe (uprawnienia budowlane). Przebieg osiadań budowli,
wywołanych konsolidacją ściśliwej warstwy podłoża, można wyznaczyć w sposób następujący. Sporządza się wykres naprężeń azs (w środku grubości warstwy) w zależności od czasu i jego część krzywoliniową zastępuje się wykresem prostokątnym tak, aby pole A’ B’ BC było równe polu ABC. Punkt A stanowi zastępczy początek konsolidacji. Przy pomocy wykresu konsolidacji, otrzymanego na podstawie badania próbki w edometrze, wykreśla się zastępczą krzywą osiadań
pokazaną na rysunku linią ciągłą.

Rzeczywistą krzywą osiadań (linia przerywana) wpisuje się odręcznie, przy czym większy błąd powstanie ewentualnie tylko w otoczeniu punktu A, a więc w przedziale czasu odpowiadającym wznoszeniu budowli, co zwykle nie ma znaczenia, gdyż osiadania są wtedy niewielkie i konstrukcja jest mniej wrażliwa na nierównomierne osiadanie. Wykres konsolidacji warstwy sporządza się dla zakresu obciążeń próbki w edometrze od gzS do pzs + ozs. Niewielkie różnice obciążeń nie mają znaczenia, gdyż teoretyczny przebieg konsolidacji wg wzoru nie zależy od obciążenia. Jeżeli jednak pomiędzy naprężeniami gzs i gzS + o/s mieści się kilka zakresów obciążeń próbki w edometrze, to należy sporządzić wykresy konsolidacji warstwy dla każdego z tych zakresów, a następnie wykres średni (program egzamin ustny).

Zbocza naturalne

Jeżeli warstwa ściśliwa przylega z jednej strony do gruntu nieprzepuszczalnego i możliwa jest tylko jednostronna filtracja wody z tej warstwy, to wtedy do obliczenia czasu konsolidacji stosuje się wzór.

Obszary terenu nachylone do poziomu nazywają się zboczami i mogą być naturalne lub sztuczne (opinie o programie). Zbocza naturalne charakteryzują się nieregularnym ukształtowaniem ich powierzchni i przeważnie nieregularnym układem gruntów. Natomiast zboczom sztucznym nadaje się kształt płaski
lub łamany, przy czym układ gruntów, przy zboczach pochodzenia nasypowego, może być regularny.
Zbocza mogą wykazywać niewystarczającą stateczność, gdy istnieje możliwość powstania osuwiska mas ziemnych, po pewnej powierzchni poślizgu, na skutek niewielkich zmian istniejących warunków. W zboczach naturalnych mogą występować zsuwy, jeżeli naturalny
układ gruntów sprzyja powstaniu płaskich powierzchni poślizgu, wzdłuż których wytrzymałość gruntu na ścinanie jest mniejsza (segregator aktów prawnych).

W zboczach nie zabezpieczonych przed działaniem czynników atmosferycznych (mróz, opady), mogą wystąpić spływy gruntów przypowierzchniowych, nadmiernie zawilgoconych.
O stateczności zbocza decyduje w dużym stopniu jego nachylenie oraz wytrzymałość na ścinanie i ciężar objętościowy gruntu.

Jeżeli nie ma możliwości zastosowania dostatecznie małego nachylenia zbocza (np. w głębokich wykopach i przekopach), wtedy wykonuje się odpowiednie podparcia. O ostateczności mas ziemnych decyduje wówczas stateczność budowli podpierających, która zależy od sił parcia gruntu na budowlę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami