Blog

26.08.2022

Początki rozwoju gospodarczego

W artykule znajdziesz:

Początki rozwoju gospodarczego

Kanada jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Należy do grona dziesięciu krajów o najwyższym na świecie PKB (577 800 min USD w 1996) i najwyższej stopie życiowej obywateli (PNB na I mieszkańca wynosi 19 600 USD). W strukturze zatrudnienia zaznacza się bezwzględna dominacja sektora III (usługowo-handlowego), skupiającego 74% czynnej zawodowo ludności, przy bardzo niewielkim odsetku osób pracujących w sektorze I (rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo). Ten tradycyjny sektor zaznacza silnie swą obecność jedynie w strukturze zatrudnienia ludności Saskatchewan (18,7%), Alberty (12,8%) oraz Wyspy Księcia Edwarda (11,9%) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Początki rozwoju gospodarczego Kanady, przypadające na panowanie kolonialne Francji i Wielkiej Brytanii, były związane z pozyskiwaniem na szeroką skalę futer żyjących tu zwierząt leśnych, stanowiących gł. towar eksportowany do Europy. Z chwilą uzyskania niepodległości, coraz większego znaczenia zaczęło nabierać rolnictwo i leśnictwo (eksport zboża i drewna), a także eksploatacja i przetwórstwo rud metali. Przełomowymi okresami w gospodarce państwa były obie wojny światowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wzrost zapotrzebowania na wyroby przemysłowe (zwł. podczas II wojny światowej, kiedy to Kanada była gł. źródłem zaopatrzenia Wielkiej Brytanii nie tylko w uzbrojenie, ale i w żywność) nadał priorytetowe znaczenie górnictwu i przemysłowi (wówczas zbrojeniowemu), które w coraz większym stopniu stawały się zależne od kapitału Stanów Zjednoczonych. Pojawiło się wówczas określenie branch economy - wyraża ono fakt, że niemal cała gospodarka kanadyjska jest właściwie gałęzi.) gospodarki amerykańskiej. Od lat 50. obok dominującej dotąd gospodarki surowcowej coraz istotniejszą rolę zaczął odgrywać intensywnie rozwijany nowoczesny przemysł przetwórczy (uprawnienia budowlane).

Rolnictwo Kanady

Rolnictwo Kanady - mimo że w niewielkim stopniu uczestniczy w tworzeniu PKB jest bardzo silnie zmechanizowane, a dzięki swojej wysokiej towarowości (sprzyja jej m.in. duży areał gospodarstw - średnia pow. farmy przekracza 240 ha) zaspokaja potrzeby wewnętrzne i wytwarza nadwyżki kierowane na eksport. Użytki rolne, zajmujące zaledwie 12% ogólnej pow. kraju, koncentrują się głównie w prowincjach preriowych (Saskatchewan, Alberta, Manitoba) oraz w dolinie Rzeki Św. Wawrzyńca i dorzeczu Saguenay (program egzamin ustny). Zróżnicowanie warunków klimatycznych i glebowych powoduje specjalizację regionalną produkcji rolnej: w prowincjach centralnych uprawia się gł. zboża (zwł. pszenicę) i hoduje bydło, natomiast w prowinc jach wschodnich (Ontario, Quebec) dominuje warzywnictwo, sadownictwo, uprawa roślin przemysłowych (lnu, tytoniu, buraków cukrowych), pastewnych oraz intensywna hodowla bydła mlecznego, drobiu i zwierząt futerkowych.

Bardzo ważną rolę w gospodarce odgrywa leśnictwo. Podstawę jego rozwoju stanowią rozległe tereny leśne (45% pow. kraju), stawiające Kanadę w czołówce państw. Zabudowania farmerskie w rolniczych regionach prowincji Ontario, stanowiące najbardziej charakerystyczny element silnie rozproszonego osadnictwa większych zasobach lasów (wyprzedza ją Rosja i Brazylia). Gł. rejonami ich eksploatacji są prowincje: Kolumbia Brytyjska, Quebec i Ontario. Lasy kanadyjskie dostarczają ponad 5,5% drewna pozyskiwanego na święcie, co plasuje ten kraj w gronie największych jego producentów (po Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach i Brazylii) (opinie o programie).

Warunki naturalne Kanady sprzyjają rozwojowi rybołówstwa - najstarszej dziedziny gospodarki kanadyjskiej (było ono jednym z pierwszych zajęć francuskich i angielskich osadników). Dominują połowy morskie, prowadzone m.in. na wodach Oceanu Atlantyckiego, na tzw. Ławicy Nowofundlandzkiej, a także na łowiskach Oceanu Spokojnego. Najważniejszym rejonem rybołówstwa słodkowodnego są Wielkie jeziora oraz ciąg jezior w zach. Kanadzie - od jeziora Winnipeg po Wielkie jezioro Niewolnicze (segregator aktów prawnych).

Produkcja energii elektrycznej (5. miejsce w świecie po Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i Rosji) oparta jest gł. na hydro- energetyce (60,5%). W mniejszym zakresie wytwarzają ją również elektrownie cieplne (21,2%) i nuklearne (18,5%) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami