Blog
Podbudowa
W artykule znajdziesz:
Podbudowa
Przy wykorzystaniu starej nawierzchni tłuczniowej lub żwirowej jako podbudowy grubość nawierzchni wyniesie: 12 cm dla betonu jednowarstwowego i 15 cm dla betonu dwuwarstwowego przy grubości warstwy górnej 3-H5 cm.
We wszystkich przypadkach obowiązują następujące marki betonu: w warstwie dolnej R„- = 250, a w warstwie górnej i betonie jednowarstwowym R,o = 300 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy rozmieszczaniu szczelin dylatacyjnych należy kierować się następującymi zasadami:
a) wszystkie szczeliny wykonuje się jako dylatacyjne,
b) szczeliny należy przewidywać wzdłuż wyraźnych załamań powierzchni placu (grzbiety i ścieki),
c) w punktach przecięcia się szczelin nie powinno schodzić się więcej niż cztery naroża płyt,
d) kąt między dwiema krzyżującymi się szczelinami powinien być prosty,
e) kąt załomu szczeliny w planie nie powinien być mniejszy od 90°,
f) odległość między dwiema nie przecinającymi się krawędziami w jakimkolwiek miejscu płyty nie powinna być mniejsza niż 1 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nawierzchnie z betonów kolorowych. W niektórych przypadkach ze względów dekoracyjnych urozmaica się powierzchnie placów w sposób sztuczny przez stosowanie betonów kolorowych.
Betony kolorowe otrzymuje się przez użycie odpowiedniego rodzaju kruszywa o naturalnej barwie odpowiadającej żądanemu kolorowi oraz przez domieszkę do spoiwa odpowiedniego rodzaju farby. Stosowane farby powinny odznaczać się dużą miałkością, dużą intensywnością koloru, trwałością barwy i nie powinny mieć szkodliwego działania na spoiwo cementowe (uprawnienia budowlane).
Stosuje się naturalne lub sztuczne tlenki metali, sadzę i inne barwniki.
Wykonawstwo robót. Z powodu specyficznych warunków budowy, do których zaliczamy stosunkowo małą długość odcinków ulic poprzecinanych gęsto włączeniami ulic bocznych, obustronną zabudowę, drzewa w chodnikach, różne obce przedmioty w jezdni itp. przeszkody, stosowanie w mieście metod wykonawczych takich jak na drogach zamiejskich, zwłaszcza przy użyciu pełnej mechanizacji, jest utrudnione lub nieopłacalne.
Kostka kamienna
Z reguły nawierzchnie betonowe ulic i placów wykonywane są albo ręcznie albo z zastosowaniem tzw. małej mechanizacji. W zasadzie nie stosuje się maszyn do profilowania podłoża gruntowego (betoniarek torowych i wykańczarek) na całej szerokości nawierzchni (program egzamin ustny). Używa się natomiast betoniarek na podwoziu gąsienicowym oraz zwykłych betoniarek budowlanych, które w bocznych ulicach mogą przygotowywać masę betonową, przewożoną na miejsce wbudowania taczkami lub wózkami. Najwłaściwsza organizacja robót polegać będzie na zastosowaniu betoniarek na podwoziu samochodowym, dostarczających masę betonową na miejsce wbudowania z centralnej ogólnomiejskiej wytwórni betonu (opinie o programie).
Z maszyn do zagęszczania betonu stosuje się przenośne ręczne wibratory deskowe. Lepsze wyniki dają lekkie samobieżne wykańczarki wibracyjne pół- profilowe o szerokości od 2,50 do 3,50 m, przy czym tak dla dolnej, jak i górnej warstwy stosuje się jedną i tę samą wykańczarkę.
Trudność wynikającą ze stosowania wykańczarek do betonowania jezdni o szerokości nie dostosowanej do ich wymiarów można przy niedużych różnicach usunąć przez wykonanie obustronnych ścieków z kostki kamiennej lub klinkieru. Na rysunku 1-189 pokazano przekrój ulicy komunikacyjnej dwujezdniowej z jezdniami betonowymi po 7 m. Budowę nawierzchni rozpoczyna się od wykonania wykopu koryta, w którym po obu stronach ustawia się krawężniki na fundamencie betonowym (segregator aktów prawnych).
Krawężniki ustawione ściśle według kierunków i położenia niwelety dają niezmienne linie, według których za pomocą odpowiednich szablonów roboczych sprawdza się profile plantu ziemnego i poszczególnych warstw. Po wyprofilowaniu spodu koryta oraz po rozścieleniu, zagęszczeniu i wyprofilowaniu warstwy odsączającej ustawia się i umocowuje szablony w miejscach szczelin dylatacyjnych. Usytuowanie i konstrukcje szczelin dylatacyjnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32