Blog
Personel techniczny budowy
W artykule znajdziesz:
Personel techniczny budowy
Personel techniczny budowy, członkowie brygad montażowych oraz operatorzy muszą być przeszkoleni w zakresie technologii, montażu konstrukcji budowlanych. Ponadto muszą być okresowo przeszkalani w zakresie bhp przy robotach montażowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W skazane wyżej osoby powinny być przed rozpoczęciem montażu dokładnie z technologią danego obiektu i specyficznymi dla konkretnej realizacji wymaganiami bhp.
Odpowiednie materiały do tego przeszkolenia zawarte są w pro technologii i organizacji montażu (instrukcjach montażowych). Musi być ściśle ustalona sygnalizacja. Stwierdzenie przeprowadzonego przeszkolenia w zakresie konkretnej technologii, z wymienieniem osób przeszkolonych, powinno ujęte specjalnym protokołem do zachowania w aktach budowy lub wpisanym do unika budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaprojektowana technologia nie była dotychczas stosowana przez brygadę stażową, szkolenie teoretyczne powinno być uzupełnione próbnym montażem opanowaniem nieznanej metody. W obrębie terenu montażu i w zasięgu pracy maszyn montażowych. Należy stosować wyłącznie kable wyprowadzeniami wykonanymi na słupach w miejscach niezbędnych podłączeń sieci.
Przed rozpoczęciem montażu należy wyznaczyć strefy niebezpieczne dobrze tablicami ostrzegawczymi (uprawnienia budowlane).
Rozmieścić też tablice zabraniające wstępu osobom postronnym na plac budowy.
Żurawie montażowe muszą być zaopatrzone w automatyczne wyłączniki mechanizmu udźwigu, powodujące zatrzymanie pracy maszyny, gdy na jej haku zostanie zawieszony ciężar przekraczający udźwig nominalny.
W brygadach montażowych me można zatrudniać kobiet i pracowników młodocianych.Wiek montażystów powinien wynosić 18 do 55 lat, a ich stan fizyczny powinien być dobry. Powinni oni przechodzić badania kontrolne w okresach półrocznych. Montażystami nie mogą być ludzie chorzy na padaczkę, odczuwający „lęk przestrzeni”, krótkowzroczni, o złym słuchu, odczuwający dolegliwości serca i dolegliwości-reumatyczne (program egzamin ustny).
Do pracy na wysokości nie można dopuszczać ludzi nawet z drobnymi obrażeniami ciała. Kategorycznie zabroniona jest praca po spożyciu alkoholu.
Odzież robocza montażystów
Odzież robocza montażystów powinna składać się z jednoczęściowego kombinezonu z zapinanymi ciasno mankietami rękawów i spodni, dobrze dopasowanego i nie krępującego ruchów, lekkiego hełmu z tworzyw sztucznych, lekkiego obuwia z cholewkami sznurowanymi powyżej kostek i nie ślizgającą się podeszwą elastyczną, zapewniającą wyczuwalność terenu, oraz trwałych rękawic pięciopalcowych (opinie o programie).
Spawacze powinni mieć kombinezony jednoczęściowe, zaopatrzone w przedniej części (co najmniej od kolan do pasa) we wstawki gumowe lub z innego tworzywa, nie przepuszczającego promieni ultrafioletowych i podczerwonych. Ponadto wyposażeni powinni być w lekkie hełmy ochronne bez daszków, okulary spawalnicze, rękawice i gumowe obuwie spełniające warunki pełnej izolacji elektrycznej.
Utrzymanie odzieży roboczej we właściwym stanie należy do obowiązków użytkownika.
Przy procesach montażowych na wysokościach należy posługiwać się pasami bezpieczeństwa, zaczepiając ich linki do trwale zamocowanych elementów konstrukcji lub pomocniczych rusztowań. Jeżeli konkretne warunki pracy nie pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie się pasami, konieczne jest stosowanie pomostów roboczych lub siatek ochronnych, mocowanych nie niżej niż 2.5 m poniżej poziomu pracy montażystów (segregator aktów prawnych).
Bezpośrednie kierownictwo montażu powinno być prowadzone przez kierownika obiektu bądź wyznaczonego przez niego inżyniera, starszego technika lub majstra. Muszą być oni przeszkoleni w zakresie technologii, montażu i przepisów bhp.
Przy składowaniu elementów na placu budowy należy uwzględniać kolejność ich wbudowania (wskazaną w projekcie technologii i organizacji montażu lub instrukcji montażowej), eliminując w ten sposób potrzebę niebezpiecznego wybierania ze stosów niezbędnego w danej chwili prefabrykatu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32