Blog

Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 2
29.01.2020

Podciąg o kształcie korytkowym

W artykule znajdziesz:

Podciąg o kształcie korytkowym

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 3
Podciąg o kształcie korytkowym

Podciąg o kształcie korytkowym przystosowany jest do zwiększenia jego wysokości przez nadbetonowanie na budowie. Po zmontowaniu tego półprefabrykatu układa się na nim belki prefabrykowana oraz wykonuje zabetonowanie korytka i nadbetonowanie aż do wierzchobelek (program uprawnienia budowlane na komputer).
W tablicy 5-10 podano zestaw średniowymiarowych elementów żelbetowych stosowanych do budowy zunifikowanych magazynów CRS oraz budowy stropodachów i dachów budynków magazynowo-składowych dla potrzeb CRS. Zestaw ten obejmuje wszystkie typy elementów prętowych zunifikowanego magazynu, tj. płatwie nadproża, rygle oraz elementy słupowe.

Słupy prefabrykowane wykazują znacznie większą różnorodność przekrojów niż słupy żelbetowe wykonywane na miejscu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). 

Wymienione słupy mogą być różnorodnie ukształtowane w przekroju po dłużnym. Słupy o takich przekrojach podłużnych używane są głównie w budownictwie przemysłowym i stosuje się w małych halach fabrycznych z dźwigami, a słup w halach, gdzie są używani ciężkie dźwigi. Słupy dwuwspornikowe i jednowspornikowe są stosowane w budynkach fabrycznych ze świetlikami.

przykłady słupów średniowymiarowych.

Elementy średniowymiarowe w budownictwie wodnym W budownictwie wodnym stosowane są w bardzo dużym zakresie przy różnego rodzaju pracach średniowymiarowe prefabrykaty prętowe. Do najbardziej charakterystycznych należą brusy ścianek szczelnych, pale o małych długościach (do około 7 m) oraz elementy okładzinowe (uprawnienia budowlane).

Elementy płytowe

Elementy płytowe stosowane są w budownictwie kubaturowym, tj. we wszelkiego rodzaju budynkach, przede wszystkim jako prefabrykaty stropowe, dachowe, ścienne i klatek schodowych. Prefabrykaty płytowe są używane nie tylko w budynkach wznoszonych z elementów średniowymiarowych, ale również i do wykonywania niektórych części w budynkach wielkoblokowych i wielkopłytowych. W budynkach z prefabrykatów wielkowymiarowych stropy w większości są montowane z płyt średniej wielkości (stropy w budynkach wielkoblokowych są wykonywane niemal wyłącznie z płyt średniowymiarowych) (program egzamin ustny). Elementy stropowe płytowe są również stosowane w dużym zakresie do stropów w budynkach szkieletowych z żelbetu i stali, w obiektach wznoszonych metodą ślizgową itp. Ponieważ elementy płytowe mają przekroje poprzeczne analogiczne jak elementy wielkopłytowe, które omówiono szerzej w rozdziale 7, podano tu jedynie kilka przykładów elementów płytowych w zastosowaniu do dachów, stropów i ścian.

Elementy dachowe, stropowe i ścienne (opinie o programie). Do najczęściej stosowanych elementów dachowych średniowymiarowych należą płyty panwiowe szeroko rozpowszechnione u nas i za granicą. Płyty panwiowre produkowane u nas mają dwie wysokości żeber: 18 i 25 cm, szerokość od 90 do 150 cm oraz grubość 2,5 cm. Elementy te wykonywane są z betonu marki 200 i zbrojone są stałą StSOB. Zostały one zaprojektowane na obciążenie montażowe 150 kG/m2 i na ciężar warstwy izolacyjnej 50 kG/m!. o mniejszej wysokości żeber mają długość od 269 do 449 cm (stopnia co 30 cm) oraz szerokość 89, 119 i 149 cm. Ciężar tych płyt o wysokości 1/3 mieści się w granicach od 325 do 765 kG (segregator aktów prawnych).
Poza płytami panwiowymi do elementów płytowych średniowymiarowych u nas stosowanych należą ponadto płyty fałdowe typu ą o długości 776 i 806 cm (ciężar 522 i 545 kG).

Do wykonywania stropów stosowane są prefabrykaty o różnych przekrojach poprzecznych. Elementy stropowe należą w zasadzie do elementów wielkowymiarowych, jednak niektóre ich typy, ze względu na małe ćłu gości (do 3,5 m) i małe szerokości (60 do 120 cm) oraz stosunkowo niewielki ciężar - do 1000 kG, można zaliczyć do prefabrykatów śrec dniowymiarowych. Do elementów ściennych średniowymiarowych należą elementy dylów (płyty o małej szerokości), wykonywane z betonu lekkiego i układane w ścianach pionowo lub poziomo między słupami szkieletu. Przekroje dyli żużlobetonowych projektu Z. Droueta. Dyle dla ścian poprzecznych w tym rozwiązaniu (o przekroju pełnym) wykonywane z betonu żużlowego bądź z betonu o lekkim kruszywie o wytrzymałości 70-f-90 kG/cm2 mają przekrój 16X60 cm i wysokość równą wysokości ściany (promocja 3 w 1). Elementy dylowe ścian poprzecznych o rozstawie 5,4 m występują w trzech typorozmiarach (budynek mieszkalny na osiedlu Służewiec w Warszawie).

W rozwiązaniu Droueta liczba wszystkich typów prefabrykatów ściennych, stropowych, dachowych, klatek schodowych i przewodów wentylacyjnych oraz kominowych jest bardzo mała, nie przekracza bowiem 18 typów. Ponieważ ciężar poszczególnych prefabrykatów nie przekracza 600 kG, zastosowano do ich montażu w podanym wyżej przykładzie budynku żuraw typu EK-401.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 8 Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 9 Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 10
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 11
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 12 Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 13 Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 14
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bezpieczeństwo i higiena pracy w oczyszczalniach ścieków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami