Blog

15.09.2020

Podgrzewanie od zewnątrz

W artykule znajdziesz:

Podgrzewanie od zewnątrz

Podgrzewanie od zewnątrz

Podgrzewanie od zewnątrz z zamkniętych komór. Komory zamknięte uzyskuje się przez wprowadzenie odpowiednich zasłon i wykorzystanie betonowych ścian i stropów (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasłony można wykonywać z dowolnych materiałów używanych do ochrony izolacyjnej betonu. Dobór ich zależy od wymaganej nieprzepuszczalności ciepła. Do tak uzyskanych komór doprowadza się ciepło, które podgrzewa beton.

Przykładem komory i wykorzystania jej do podgrzewania betonu jest deskowanie systemu Stolica.
Deskowanie systemu Stolica opracowane przez zespół polskich inżynierów Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego w Warszawie polega na tym, że pozwala ono na monolityczne wykonywanie betonowych ścian i stropów w miejscu przeznaczenia.
Deskowanie - w całości stalowe - po ustawieniu i zasłonięciu wolnych ścian ekranem tworzy zamkniętą komorę.

Do utworzonych w ten sposób komór wprowadza się ciepłe powietrze lub parę wodną. Temperaturę komory i czas nagrzewania ustala się w ten sposób, aby deskowanie można było usuwać po 24 godzinach od zabetonowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Praktyka wykazała, że możliwe jest podgrzewanie tym systemem w poszczególnych partiach, mimo że beton nie uzyskuje jednakowych wytrzymałości w momencie zakończenia naparzania. Beton w stropie jest zwykle o większej wytrzymałości niż w ścianach, gdyż ciepło gromadzi się u góry. Różnice wytrzymałości nie mają istotnego znaczenia, gdyż po rozdeskowaniu naprężenia w ścianach są niewielkie w porównaniu do naprężeń w stropach.

Parę wodną lub ciepłe powietrze doprowadza się zwykle rurami perforowanymi. W okresie zimowym ogrzewa się również deskowanie przed ułożeniem betonu.
Przy obliczaniu zapotrzebowania ciepła należy uwzględnić przenikanie ciepła przez dolny gotowy już strop betonowy, przez świeżo zabetonowaną płytę stropową oraz przez osłony. W praktycznych realizacjach zużywano przy osłonach z brezentu ok. 400 kg pary na ogrzanie 1 m» betonu przy temperaturze zewnętrznego powietrza tz = - 20°C dla uzyskania 0,5 R2S po 24 godzinach. Ostatnio wprowadzono jako zasłony watę szklaną obszytą brezentem, w postaci pikowanych kołder (uprawnienia budowlane).

Elektrody płytowe

Wykorzystanie oporności elektrycznej mieszanki betonowej. Metoda ta jest najczęściej stosowana w Polsce, z tym że jako elektrody stosowane są struny lub rzadziej pręty względnie taśmy, a bardzo rzadko płyty (program egzamin ustny).
Stosuje się je w prefabrykacji, przy czym rolę elektrod mogą spełniać ścianki działowe w formach bateryjnych, a w formach poziomych dno formy i przyłożona od góry specjalna płyta metalowa.

Płyta górna powinna przykrywać całą powierzchnię betonu, chroniąc go tym samym przed parowaniem wody w czasie procesu nagrzewania. Płyta powinna dobrze przylegać do betonu, co uzyskuje się przez specjalne dociskanie lub wstrząsanie formy po przyłożeniu płyty. Często płyta metalowa (ze względu na ciężar) zamieniana jest na drewnianą z dużą ilością przymocowanych elektrod taśmowych (opinie o programie). Złącza form muszą być izolowane. Robi się to najczęściej przez założenie podkładek z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym. Elektrody płytowe są bardzo korzystne, ponieważ gwarantują równomierny rozkład pola elektrycznego, a zatem i równomierny rozkład temperatur, co oczywiście pozwala na równoczesny i równomierny przebieg wiązania w całym elemencie (segregator aktów prawnych). Ten typ elektrod może być stosowany przy elementach o grubości 15-30 cm z niezbyt dużą ilością zbrojenia. Najlepiej nadaje się przy produkcji płyt.

Elektrody taśmowe. Składają się one z równolegle układanych taśm metalowych. Przykładane są one również od zewnątrz do betonu (podobnie jak elektrody płytowe). Wykonuje się je z blachy o szerokości 20 do 1 mm. Im mniejsza jest odległość pomiędzy taśmami, tym przepływ prądu jest bardziej równomierny. Zwykle układa się je co 15 cm.

Elektrody taśmowe mogą być układane jednostronnie, jeśli forma jest metalowa i wykorzysta się ją jako drugą elektrodę, lub dwustronnie, jeśli beton wykonywany jest w formie nie metalowej. Taśmy przymocowuje się do tarczy drewnianej, co ułatwia manipulację (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami