Blog
Podłogi z płytek
W artykule znajdziesz:
Podłogi z płytek i wykładzin z izolacyjną warstwą przeciwdźwiękową wyróżniają się szczególną właściwością, gdyż można je układać na warstwie wyrównawczej wykonanej bezpośrednio na stropach międzypiętrowych o dostatecznej izolacyjności na dźwięki powietrzne, bez zastosowania kłopotliwych w wykonaniu podkładów pływających (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zdolność tłumienia dźwięków wykazują również podłogi dywanowe, różnią się one jednak od podłóg ze spodnią warstwą izolacyjną trudniejszą konserwacją, co ogranicza ich zakres stosowania. Niektóre odmiany podłóg dywanowych wykazują szczególnie duży współczynnik pochłaniania dźwięków powietrznych i z tego względu są stosowane w takich pomieszczeniach, jak sale teatralne, koncertowe, studia radiowe itp.
Podłogi z warstwą izolacyjną i dywanowe mają niską przewodność cieplną oraz małą ciepłochłonność, co oznacza, że podłoga odprowadza ze stopy ludzkiej małą ilość ciepła (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zarówno podłogi z warstwą izolacyjną, jak i wykładziny dywanowe są mocowane do podłóg na ogół za pomocą kleju. Odrębność podłóg z mas szpachlowych polega przede wszystkim na bezklejowym układaniu ich na podkładzie i braku spoin między płytkami lub arkuszami; podłogi te są szczelne i higieniczne, lecz kłopotliwe przy wykonywaniu napraw i wymagają szczególnie starannie wykonanego podkładu i kilkakrotnie powtarzanego procesu ,,mokrego” na budowie (uprawnienia budowlane).
Właściwością podłóg chemoodpornych jest możliwość stosowania ich w warunkach agresji chemicznej, dzięki czemu stosowane są one wyłącznie w specjalnych pomieszczeniach obiektów przemysłowych. Specyficzną odmianę nawierzchni stanowią podłogi z folii wstępnie naprężonej (napiętej). Układane są z całkowitym wyeliminowaniem procesów „mokrych” (program egzamin ustny). Należyta jakość podłóg z tworzyw sztucznych jest uzależniona od zachowania następujących podstawowych warunków:
- wykonania podkładu o dostatecznej wytrzymałości i gładkości powierzchni,
- przystąpienia do robót podłogowych po dostatecznym wyschnięciu podkładu,
- zastosowania odpowiedniej technologii układania nawierzchni.
Nawierzchnie podłogowe
Nawierzchnie podłogowe z tworzyw sztucznych powinny być wykonane na podkładach wytrzymałych, o możliwie niewielkim skurczu, bez pęknięć i rys, nie pylących i dostatecznie sztywnych. Wytrzymałość podkładu na ściskanie nie powinna być mniejsza niż 80 kG/cm2, a w szczególnych przypadkach (np. dla podłóg bezspoinowych o dużych niezdylatowanych powierzchniach i stosunkowo dużym nasileniu ruchu) należy wykonywać podkłady o odpowiednio większej wytrzymałości. Przy zbyt małej wytrzymałości podkładu następuje szybkie niszczenie podłogi pod wpływem nacisków skupionych. Aby zapobiec pękaniu podkładów, należy je dylatować (opinie o programie).
Szczególnie istotnym czynnikiem uzyskania należytej jakości podłogi z płytek lub wykładzin rulonowych oraz podłóg wykonywanych „na mokro” jest gładkość podłoża. Niedostatecznie gładkie podłoże powoduje różną grubość spoiny klejowej (lub warstewki nakładanej „na mokro”), co staje się przyczyną nierównomiernego odparowania rozpuszczalników zawartych w kleju lub wilgoci (w przypadku klejów stanowiących dyspersję wodną) i może wywołać loktlne oddzielanie się nawierzchni od podkładu; rozpuszczalniki wsiąkają w podłoże i odparowują dopiero po ułożeniu nawierzchni.
Nierówność i niedostateczna szczelność podkładu powoduje nadmierne zużycie kleju. Ponadto przy stosowaniu cienkich płytek i wykładzin rulonowych brak odpowiedniej gładkości podkładu wpływa ujemnie na wygląd podłogi i zwiększa jej ścieralność (segregator aktów prawnych). Z wymienionych względów na podkładach wykonuje się w wielu przypadkach warstwy wygładzające.
Pod nawierzchnie podłogowe z tworzyw sztucznych stosuje się na ogół następujące podkłady:
- monolityczne jastrychy betonowe,
- gładź cementową,
- monolityczne jastrychy gipsowe lub gipsobetonowe,
- monolityczne podkłady estrichgipsowe,
- podkłady prefabrykowane gipsowe lub estrichgipsowe,
- podkłady skalodrzewne,
- podkłady trocinobetonowe,
- podkłady z asfaltu lanego.
Ponadto sporadycznie wykonuje się nawierzchnie z tworzyw sztucznych na podłożu z płyt pilśniowych twardych oraz na posadzkach lastrykowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32