Blog

06.11.2021

Ściany pomocnicze

W artykule znajdziesz:

Ściany pomocnicze

Ściany pomocnicze

Ściany pomocnicze z muru ceglanego należy wykonywać według niżej podanych wskazówek. Wysokość ścian ustala się w zależności od poziomu wody gruntowej zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi wyprowadzenia izolacji ponad poziom wody gruntowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wysokie ściany powinny być w zasadzie wzmocnione pilastrami, których odstępy uzależnione są od wysokości ściany. Pilastrów nie należy przy murowaniu wiązać ze ścianami, od których powinny być oddzielone suchą spoiną, a to w tym celu, aby dociskanie izolacji przez ścianę ochronną na skutek parcia ziemi, po zasypaniu obiektu, nie było przez pilastry hamowane.
Wyjątek jedynie stanowić mogą niezbyt wystające pilastry na 1/2 cegły.

Przy izolacji płyty fundamentowej i ściany należy wziąć pod uwagę przejście od izolacji płyty do izolacji ściany. W izolacji ściany zaleca się wykonanie styków poszczególnych warstw wkładek w ten sposób, aby pierwsza warstwa w stosunku do drugiej i druga w stosunku do trzeciej kończyła się 10-15 cm wyżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy dalszym wykonywaniu izolacji pierwsza warstwa wkładek przykryje 10-15 cm pierwszą warstwę wkładek uprzednio wykonaną, druga 10-15 cm drugą itd.
Wykonanie dodatkowego styku poziomego jest celowe wówczas, gdy roboty budowlane w obrębie izolacji mają być wykonywane stopniowo odcinkami poziomymi z zastosowaniem przerw roboczych oraz jeśli nie stosuje się wewnętrznej ścianki ochronnej. Należy jednak zwrócić uwagę na możliwość obsuwania się izolacji, która w tym przypadku jest zwykle tylko przylepiona (uprawnienia budowlane).

Jeśli izolacja wykonana jest od razu na całą wysokość ściany, to przy górnej krawędzi ściany pomocniczej można ją przymocować prowizorycznie, np. do deski lub w inny sposób, co zabezpiecza papę przed obsuwaniem się, które może być niebezpieczne, zwłaszcza w okresie upałów. Pomocnicza wewnętrzna ścianka ochronna w dużym stopniu zabezpiecza przed taką ewentualnością.
Wskutek obsunięcia się wkładek następuje pofałdowanie się izolacji, tworzą się bowiem liczne miejsca, gdzie izolacja nie jest równa i należycie dociśnięta nie wytrzymuje parcia wody, powłoki zaś, jakie tworzy lepik, są również uszkodzone, przez co papa szybciej namaka, traci wytrzymałość i przerywa się (program egzamin ustny).

Naprawa izolacji

Naprawa izolacji, która uległa obsunięciu się, jest bardzo trudna; najczęściej trzeba ją zdejmować i układać na nowo, przy czym zdjęty materiał przeważnie nie nadaje się do powtórnego użycia (opinie o programie).
Również budowle, których wykop jest otoczony ścianami rozpierającymi lub ścianami szczelnymi, należy izolować, stosując do tego celu ściany pomocnicze. Uzyskanie przestrzeni pomiędzy ścianą szczelną a budowlą potrzebnej do wykonania izolacji od zewnątrz budowli, nie mówiąc już o trudnościach miejscowych, zasadniczo nie opłaca się ze względu na znaczny koszt. W tym przypadku izolacje wykonuje się w sposób wyżej opisany.

Izolacje budowli otoczonych szczelną ścianą stalową (segregator aktów prawnych).
Należy jeszcze zaznaczyć, że zaletą wykonywania izolacji na ścianach pomocniczych jest ciągłość pracy przy nalepianiu izolacji (przy przejściu z płaszczyzny poziomej w pionową). Przy wykonywaniu izolacji bez ściany pomocniczej przerwy robocze bywają powodem uszkodzenia lub zniszczenia końców.
Jeśli ściany nośne wykonuje się z cegły, a izolację układa się na ściankach ochronnych, to między izolacją naklejoną na ściankę i ścianę nośną należy przewidzieć szczelinę o szerokości nie mniejszej niż 8 cm, którą w czasie murowania należy wypełnić betonem, starannie go zagęszczając (promocja 3 w 1).

Izolacje z cienkich blach metalowych szczególnie nadają się wówczas, gdy od izolacji wymagana jest sztywność. Podczas gdy aluminium może być zastosowane jako wkładka przy bardzo dobrym otoczeniu materiałem izolacyjnym bitumicznym, to izolacje z taśm miedzianych nadają się nawet wówczas, gdy należy się liczyć ze szkodliwym działaniem chemicznym czynników korodujących, z wyjątkiem wody zawierającej amoniak, chlorki itp. oraz wody morskiej.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami