Blog
Podłoże gruntowe budynków
W artykule znajdziesz:
Podłoże gruntowe budynków i urządzeń, wymagających utrzymania przez znaczny okres temperatury niższej od 0°C, powinno być zabezpieczone od skutków przemarzania (wysadzin), jeżeli wymaga tego rodzaj gruntu. Fundamenty budynków powinny być wykonywane z materiałów trwałych i odpornych na niszczące działanie agresywnego środowiska wodno-gruntowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ściany i słupy konstrukcyjne powinny spełniać wymagania wynikające z ich funkcji nośnej usztywniającej w budynku, a ściany osłonowe i działowe wymagania konstrukcyjne wynikające ze względów bezpieczeństwa oraz użytkowych. Ściany otaczające pomieszczenie powinny spełniać określone przepisami. wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej i akustycznej, dostosowane do warunków otoczenia i użytkowania budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Złącza ścian zewnętrznych z elementów prefabrykowanych powinny zapewniać szczelność na przenikanie powietrza i opadów deszczowych oraz izolacyjność cieplną uniemożliwiającą przemarzanie. Połączenia ścian osłonowych ze stropami w budynkach wielokondygnacyjnych powinny być wykonywane w poziomie każdego stropu w sposób zapewniający szczelność, izolacyjność akustyczną oraz uniemożliwiający rozprzestrzenianie ognia i dymu z kondygnacji na kondygnację (uprawnienia budowlane).
Stropy i pomosty. Stropy należy konstruować w sposób spełniający wymagania dotyczące funkcji nośnej, przeciwpożarowe oraz inne wymagania, zapewniające użytkownikowi właściwe warunki bezpiecznego użytkowania. Izolacyjność cieplną stropów należy dostosować do warunków otoczenia i użytkowania budynku, zgodnie z normami. Stropy powinny charakteryzować się izolacyjnością akustyczną i zdolnością tłumienia dźwięków uderzeniowych, wymaganą przez normy lub przepisy (program egzamin ustny).
Ukształtowanie dachu
W pomieszczeniach, w których występują obciążenia zmienne stropów lub pomostów (np. w magazynach), należy umieścić trwały napis, określający dopuszczalną wartość obciążenia oraz sposób i wysokość składowania. Stropy nad i pod pomieszczeniami, w których możliwe jest wydzielanie się par, gazów itp. (np. nad kotłowniami, składami opału, pralniami), powinny być szczelne i zabezpieczać przed przenikaniem gazów lub zapachów do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (opinie o programie).
Ukształtowanie dachu powinno zapewniać łatwy spływ wód opadowych z uwzględnieniem sposobu odprowadzenia (wewnętrzne lub zewnętrzne) i ograniczać możliwość tworzenia się worków śnieżnych i oblodzeń. Wielkość i kształt świetlików dachowych oraz ich rozmieszczenie powinno odpowiadać potrzebom właściwego oświetlenia światłem dziennym wnętrza budynku, wynikającym z charakteru budynku, funkcji pomieszczenia lub rodzaju produkcji, jak również zapewniać możliwość mycia świetlików od wnętrza budynku i na zewnątrz (segregator aktów prawnych).
Przy stosowaniu oświetlenia światłem dziennym w poziomej i pochyłej połaci dachu, stropodachu albo stropu należy używać takich zabezpieczeń lub materiałów, które chronią człowieka przed spadnięciem oraz przed rozpryskami szkła przy stłuczeniu szyb. Ustalenia te nie dotyczą szklarni. Połacie dachów, stropodachów i tarasów położonych powyżej 6 m ponad poziomem terenu należy odwadniać za pomocą przewodów spustowych. Rynny i rury spustowe przeznaczone do zewnętrznego odwodnienia dachów należy umieszczać w sposób ograniczający do minimum możliwość zamarzania w nich wody, nie szpecący elewacji, przy czym rury spustowe powinny znajdować się co najmniej 0,50 m od okien.
Przewody spustowe do wewnętrznego odprowadzania wody opadowej powinny spełniać wymagania określone dla pionów kanalizacji deszczowej i być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami i zamarzaniem. Schody, pochylnie, balkony, loggie, portfenetry, balustrady i podokienniki wewnętrzne (promocja 3 w 1). Drzwi wejściowe do budynku oraz układ komunikacji poziomej i pionowej powinny być dostosowane do potrzeb użytkowych, umożliwiać dogodny transport mebli i noszy w pozycji poziomej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32