Blog

Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 2
20.02.2023

Podłoże pod izolacje bitumiczne

W artykule znajdziesz:

Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 3
Podłoże pod izolacje bitumiczne

Jeżeli roboty izolacyjne prowadzone są w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie z zastosowaniem materiałów łatwo palnych i toksycznych, konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczeń i warunków bezpiecznego prowadzenia prac, a więc zgromadzenie odpowiedniego sprzętu przeciwpożarowego, wyznaczenie stref zagrożenia pożarowego itp. Robotników należy zaopatrzyć w odzież i obuwie ochronne. Dobre zorganizowanie i przygotowanie miejsca pracy usprawnia wykonywanie robót izolacyjnych, dodatnio wpływa na ich jakość i zapobiega wypadkom przy pracy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolacje bitumiczne uważane są za izolacje tradycyjne, dobrze znane, w których wykonawstwie od lat nic się nie zmienia. Jest to opinia tylko pozornie słuszna. Zmieniło się bowiem przede wszystkim tempo budownictwa. Dążenie do uzyskania jak największej wydajności, do zlikwidowania sezonowości w budownictwie, choć słuszne z punktu widzenia interesów gospodarki narodowej, odbija się niekorzystnie na jakości robót izolacyjnych bitumicznych, powodując niedostateczne przestrzeganie prawidłowości ich wykonywania. Sytuacja taka tym bardziej zobowiązuje do prawidłowej organizacji robót izolacyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Warunki wykonywania izolacji bitumicznych. Roboty izolacyjne bitumiczne należy 80 prowadzić w temperaturze nie niższej  niż 5°C, w okresach bezdeszczowych lub pod odpowiednim zabezpieczeniem w postaci prowizorycznego zadaszenia (uprawnienia budowlane).

Podłoże pod izolacje bitumiczne, zarówno asfaltowe jak i smołowe, stanowi najczęściej beton lub gładź wyrównawcza z zaprawy cementowej. Podłoże powinno być trwałe i nieodkształcalne, o wytrzymałości na ściskanie nie mniejszej niż 90 kG/cm2 (program egzamin ustny).

Grubość gładzi na żelbetowych konstrukcjach

Grubość gładzi na żelbetowych konstrukcjach nieocieplanych powinna wynosić 10-20 mm; grubość gładzi układanej na izolacji termicznej (taras na stropie ocieplonym) - co najmniej 3 cm. Jeżeli dokumentacja techniczna przewiduje spadki, powinny one być zawsze wyrobione w podłożu pod izolację. Wszystkie załamania podłoża, naroża, krawędzie itp. należy zaokrąglić promieniem nie mniejszym niż 3 cm (opinie o programie).

W miejscach dylatacji konstrukcyjnych budowli gładź wyrównawcza, stanowiąca podłoże pod izolację bitumiczną, powinna być również zdylatowana. Przy dużych powierzchniach jest wskazane wykonanie dylatacji pośrednich gładzi wyrównawczej. Ma to duże znaczenie dla trwałości izolacji, zwłaszcza gdy powierzchnie izolowane w czasie eksploatacji będą narażone na znaczne wahania temperatury, np. tarasy.

Sposób uszczelniania dylatacji konstrukcyjnych oraz dylatacji pośrednich w warstwie wyrównawczej z zaprawy cementowej, stanowiącej podłoże pod izolację. Powierzchnia podłoża pod izolacje bitumiczne nie powinna być nadmiernie gładka (zaleca się zacieranie gładzi wyrównawczej packą drewnianą), ale równa, bez ostrych wypukłości, wgłębień (raków) i pęknięć (segregator aktów prawnych). Powinna też być czysta, odpylona, a w razie potrzeby - odtłuszczona. Dobre przygotowanie podłoża jest podstawowym warunkiem dobrego wykonania izolacji bitumicznej. Przygotowując podłoże betonowe pod izolacje asfaltowe należy usunąć z niego za pomocą skrobaków i szczotek drucianych ostre wypukłości oraz słabo związane cząstki zaprawy.

Większe zagłębienia, raki i rysy trzeba wypełnić zaprawą cementową, ubytki zaś w zaprawie, rozległe powierzchniowo, lecz niewielkiej głębokości, wyrównać asfaltową pastą emulsyjną. Ubytki podłoża można również wypełnić kitem asfaltowym, np. Bitizolem SB. Kit ten należy stosować lekko ogrzany (do temperatury ok. 40°C), nie wolno jednak podgrzewać go bezpośrednio na ogniu. Dobrym sposobem podgrzania kitu jest zastosowanie gorącej kąpieli wodnej, przy czym kit w zamkniętym naczyniu powinno się wstawić do większego naczynia z gorącą wodą. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby woda nie dostała się do naczynia z kitem (promocja 3 w 1). Wyreperowane podłoże należy oczyścić, starannie odkurzyć, a następnie zagruntować.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 8 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 9 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 10
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 11
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 12 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 13 Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 14
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rampa przechyłkowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami