Blog

Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 2
16.07.2021

Podniebienie konstrukcji tunelu

W artykule znajdziesz:

Podniebienie konstrukcji tunelu

Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 3
Podniebienie konstrukcji tunelu

Niekiedy, szczególnie jeżeli górotwór wywiera znaczne parcie, stosuje się w nowobudowanych tunelach izolację wewnętrzną ciężką z wkładkami. Wchodzą tu również w rachubę, podobnie jak przy izolacji grzbietu sklepienia, wkładki z cienkich blach metalowych lub z folii z mas plastycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konieczne jest w tym przypadku wykonanie konstrukcji żelbetowej (koszulki) dociskowej o grubości 25-H50 cm.
Podniebienie konstrukcji tunelu naprawia się w celu uszczelnienia oraz przywrócenia wytrzymałości konstrukcji i spoin.

W zależności od warunków miejscowych stosuje się spoinowanie podniebienia sklepienia lub wtłaczanie zaprawy pod ciśnieniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Spoiny muru należy wyciąć przynajmniej na szerokość 2 cm i głębokość 5 cm; przy mniejszych robotach wycina się za pomocą odpowiednich dłut ręcznie, przy większych zaś sprężonym powietrzem. Następnie czyści się je strumieniem piasku pod ciśnieniem. Pozostałości starej zaprawy, śmieci i brudu należy gruntownie usunąć strumieniem piasku pod ciśnieniem oraz strumieniem wody pod ciśnieniem. Następnie do spoiny wciska się ręcznie możliwie jak najsilniej zaprawę. Mogą tu znaleźć zastosowanie również cementy ekspansywne (uprawnienia budowlane).

Przy większym dopływie wody, aby wypływ wody jak najszybciej zahamować, stosuje się spoiwa szybkowiążące.
Tego rodzaju uszczelnienie spoin może znaleźć zastosowanie wówczas, gdy kamienie, z których jest wymurowane sklepienie, jak również zaprawa wewnątrz muru są jeszcze dostatecznie wytrzymałe (program egzamin ustny).

Jeżeli spoiny sklepienia są bardzo zwietrzałe i wypłukane, a struktura muru jest naruszona, to zwykłe spoinowanie jest niewystarczające dla naprawy konstrukcji. W tych przypadkach w celu wzmocnienia muru wtłacza się do niego pod ciśnieniem zaprawę cementową lub zaczyn cementowy (mleko cementowe).
Po gruntownym oczyszczeniu i przepłukaniu spoin wierci się w sklepieniu (odcinkami) na głębokość do połowy lub najwyżej dwóch trzecich grubości sklepienia otwory o średnicy 30 do 40 mm. Ilość otworów (od 3 do 6) na 1 m2 sklepienia ustala się w zależności od stanu i rodzaju muru.

Głębokość wywierconych otworów

Głębokość wywierconych otworów należy tak dobrać, aby wstrzykiwany (wtłaczany) materiał nie wydostawał się poza grzbiet sklepienia lub nie uszkodził istniejącej izolacji grzbietu sklepienia. Przed zastrzykami należy mur gruntownie przemyć wodą wtłoczoną przez wywiercone otwory. Następnie należy zamknąć spoiny na odcinku, na którym będzie się dokonywać zastrzyków przez wywiercone otwory zaopatrzone w rurki (opinie o programie).

Zaprawę cementową lub zaczyn cementowy należy tak długo wtłaczać,, aż zacznie wydostawać się na zewnątrz przez spoiny lub otwory poza odcinkiem roboczym.
W zależności od stanu muru i wielkości spoin należy dobrać piasek odpowiedniej miałkości oraz ustalić taką zawartość wody w zaprawie aby mogło nastąpić wypełnienie wszystkich pustych przestrzeni. Nieszczelny mur można również wzmocnić i uszczelnić zastrzykami z chemikaliów. Należy przy tym wziąć pod uwagę warunki miejscowe i wpływy chemiczne.

Od zastrzyków do muru konstrukcji należy odróżnić zastrzyki do górotworu ponad sklepienie. W tym przypadku przez wywiercone na całą grubość sklepienia otwory wtłacza się zaprawę cementową poza sklepienie, uzyskując w ten sposób nadbetonowanie grzbietu sklepienia. Tego rodzaju zastrzyki wykonuje się w celu wypełnienia próżni ponad sklepieniem; nie mogą one jednak zastąpić izolacji (segregator aktów prawnych).
Jeżeli warstwa wewnętrzna obudowy tunelu jest zniszczona, a obudowa jest nieszczelna, to oprócz spoinowania i wtłaczania zaprawy pod ciśnieniem należy wykonać wodoszczelną wyprawę wewnętrzną.
Ściany (przyczółki) nowobudowanych tuneli powinny być szczelne i odporne na działanie chemiczne. Nadaje się do tego szczelny mur z kamieni odpornych na działanie wpływów atmosferycznych i kwasów na szczelnej zaprawie lub szczelny beton (promocja 3 w 1).

Gdy w górotworze poza ścianami (przyczółkami) znajduje się woda, to należy zastosować zastrzyki pod ciśnieniem. Przy dopływie silnie agresywnej wody należy na tylnej powierzchni ścian (przyczółków) wykonać izolację, a wodę odprowadzić.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 8 Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 9 Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 10
Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 11
Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 12 Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 13 Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 14
Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dodatek chlorku wapnia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami