Blog
Podnoszenie się powierzchni wody
W artykule znajdziesz:
Podnoszenie się powierzchni wody
Podnoszenie się powierzchni wody nazywa się przypływem, opadanie zaś odpływem, czemu odpowiadają kolejno wysoki i niski poziom wody. Różnica rzędnych poziomu (stanu) wysokiego i niskiego nazywa się wzniesieniem, wysokością albo amplitudą pływu. Okres pływu między dwiema kulminacjami wynosi 12 h 25 min 14 s, ekstremalne poziomy w tym samym miejscu nie wypadają więc w różnych dniach w tych samych godzinach, lecz są przesunięte o około 50 min na dobę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obrazem pływów są krzywe pływów odwzorowujące zmiany poziomu wody w czasie na konkretnym wodowskazie, najlepiej samopiszącym, przy czym krzywe te w pewien (skażony) sposób są obrazem fali pływowej. Czas pomiędzy sąsiednimi najwyższymi punktami krzywej nosi nazwę okresu pływu. Niekiedy krzywa pływów ma kształt nieregularny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na przykład w morzach zamkniętych zdarza się, że poziom wysoki trwa przez parę godzin, po czym dopiero następuje jego powolne stosunkowo obniżenie się, a po przejściu minimum raptowny wznios.
Na łagodnie pochylonych brzegach morskich przypływom towarzyszy przesuwanie się wody w postaci fali pływowej ku brzegowi, przy czym ulegają stopniowo zatopieniu nisko położone powierzchnie przybrzeżne; podczas odpływu zjawisko jest odwrotne. W ujściach rzek powstaje w czasie przypływu zmiana kierunku prądu, a woda morska wdziera się w górę rzeki, piętrząc wodę rzeczną. Niekiedy fala pływowa ma tam wygląd ściany wodnej parametrowej wysokości, załamującej się gdy fala znajdzie się nad płytszym miejscem jak to bywa np. w ujściu rzeki Czien-tan-ciang (uprawnienia budowlane).
Zjawiska takie Francuzi nazywają mascaret, Anglosasi bore.
Wpływ pływów sięga na kilkadziesiąt kilometrów w górę rzeki, na szerokich rzekach na kilkaset kilometrów (np. Jangcy 300 km, Rzeka Św. Wawrzyńca 700 km, Amazonka 850 km).
Poziomy ekstremalne nie mają takiej samej rzędnej w każdym dniu roku, lecz co około 14 dni w okresie pełni lub nowiu (syzygia), gdy Księżyc, Słońce i Ziemia znajdują się na jednej prostej, amplitudy ich osiągają wartości największe (pływy wielkie). W 8 dni po pełni lub nowiu, gdy Księżyc znajduje się w I lub III kwadrze i jest na prostopadłej do linii łączącej Ziemię ze Słońcem, amplitudy pływu są najmniejsze (pływy małe) (program egzamin ustny).
Poziomy ekstremalne
Wysokie teoretyczne poziomy ekstremalne powinny występować ściśle w momencie kwadry Księżyca, faktycznie często są opóźnione, zależnie od konfiguracji akwenu, w którym dany punkt się znajduje. Dlatego też dla poszczególnych portów ustala się godziny ich występowania jako tzw. czas portowy. Na Morzu Północnym czasy portowe trzech niedaleko położonych od siebie portów niemieckich wykazują różnice do 30 min (Wilhelmshaven 0h52′, Bremerhaven lh18′, Cuxhavcn 0h49′) (opinie o programie).
Mimo że masa Księżyca jest znikomo mała w porównaniu z masą Słońca, to jednak Księżyc wywiera znacznie większe wpływy na wody morskie niż Słońce, a to ze względu na różnice w odległości. Wpływ Słońca zaznacza się tylko jako dodatkowy, powodujący różnice amplitud w granicach pływów wielkich i małych.
Dalsze różnice w wysokościach pływów pochodzą od różnic w deklinacji Słońca i Księżyca (segregator aktów prawnych).
Zależnie od położenia ich nad (lub pod) horyzontem wyższy będzie poziom wody przy pływie przedpołudniowym niż przy pływie popołudniowym, lub na odwrót. Na równiku najwyższe poziomy wysokie w roku występują, gdy Słońce i Księżyc znajdują się równocześnie w tej samej płaszczyźnie, tzn. w okresie zrównania dnia z nocą, natomiast w okolicy biegunów najwyższe wielkie pływy występują w okresie przesileń letnich lub zimowych. Pewne nieznaczne różnice w pływach wywołuje również eliptyczny kształt ekliptyki ziemskiej i księżycowej (promocja 3 w 1).
Wysokości pływu zależą od miejsca występowania. Na pełnym oceanie Słońce wzbudza falę pływową o wysokości 25 cm, Księżyc o wysokości 55 cm, razem mogą wzbudzić falę o wysokości 80 cm. Pomiary pozwoliły stwierdzić przy Azorach wysokość do 1,2 m, przy wyspie Wniebowstąpienia i koło Hawajów 60 cm, ale koło wysp Fidżi 2 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32