Blog

07.05.2020

Podpory rusztowań

W artykule znajdziesz:

Podpory rusztowań

Podpory rusztowań

Podpory rusztowań należy zabezpieczać przed lodem budując izbice lub wbijając krzaki pali oraz wyrąbując lód wokół pali.
Przy projektowaniu rusztowań wskazane jest wykorzystanie fundamentów podpór budowanego mostu. Należy przy tym zwracać uwagę, aby różnice osiadania podpór skrajnych i pośrednich nie wywołały uszkodzenia betonowanej lub montowanej konstrukcji.

Umocowanie cięgien przeciwwiatrowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Poprzednio wspomniano już o znaczeniu sztywności stężeń przeciwwiatrowych. Kleszcze i miecze stężeń słupów i zastrzałów w rusztowaniach drewnianych powinny być łączone na śruby przez wytworzenie dostatecznych sił tarcia. Współczynnik pewności
tych śrub należy obierać równy współczynnikowi przyjętemu względem sił wzdłużnych występujących w prętach stężeń.
Należy też zwracać uwagę na to, aby siły występujące w stężeniach leżały w płaszczyznach przechodzących przez osie stężanych elementów rusztowań. Jeżeli bowiem płaszczyzny sił występujących w stężeniach i w elementach głównych rusztowań nie pokrywają się, to siły w stężeniach powodują momenty skręcające zmniejszające stateczność rusztowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wpływ tych momentów jest tym większy, im słupy lub jarzma rusztowań są bardziej wiotkie.

Znane są katastrofy spowodowane utratą stateczności ściskanych jarzm rusztowań wskutek wystąpienia momentów skręcających spowodowanych oddziaływaniami stężeń.
Stężenia wzdłużne rusztowań. Rusztowania drewniane mogą być stężane za pomocą poziomych mieczy opartych o ściany podpór stałych. Miecze te obejmują słupy i zastrzały rusztowań obustronnie i są do nich dociśnięte śrubami. Docisk mieczy do ścian podpór stałych powinien być regulowany za pomocą klinów z twardego drewna dociskanych w miarę zsychania drewna mieczy. Wzdłuż rusztowania styki mieczy powinny być wypełnione ubitą zaprawą cementową.
Kleszcze nie wywołują dodatkowych sił w słupach i zastrzałach rusztowań. Mogą być one ułożone tuż nad poziomem piasecznic aż do poziomu najniższych punktów pomostu rusztowań (uprawnienia budowlane).

Górne końce słupów i zastrzałów rusztowań

Górne końce słupów i zastrzałów rusztowań są stężane wzdłuż mostu poprzez dyle utrzymujące poprzeczny podkład po mostu, oparte również poprzez kliny o ściany podpór stałych. Jeżeli dyle te biegną wzdłuż przęsła po prostej, to nie wywierają one wpływu na siły w słupach i zastrzałach rusztowań. Jeżeli zaś są wyraźnie zakrzywione, to sprzeciwiają się pionowym przesunięciom górnych końców tych ogniw; zmieniają więc układ statyczny rusztowań. Dodatkowe siły wywołane przez dyle wzdłużne są tym mniejsze, im powierzchnia pomostu jest bardziej płaska (program egzamin ustny). Wpływ ich na siły w słupach i zastrzałach rusztowania ma istotne znaczenie tylko przy wyraźnym wygięciu pomostu rusztowań, a więc w rusztowaniach sklepień i łuków.
Stężenia wzdłużne rusztowań mają za zadanie zmniejszenie długości wyboczeniowej elementów ściskanych w płaszczyznach pionowych równoległych do osi mostu.
Stężenia poprzeczne rusztowań. Ponieważ w pionowych płaszczyznach poprzecznych osi mostu brak jest punktów oparcia dla przeniesienia sił z elementów stężających, przeto siły te należy przenosić za pomocą zastrzałów lub lin ukośnych (opinie o programie).

Stężenia takie należy umieszczać w płaszczyźnie każdego rzędu słupów i obliczać je na parcie wiatru przypadające na odpowiedni przedział rusztowań dając im dostateczną sztywność dla zapewnienia stateczności słupów w tym przedziale (segregator aktów prawnych).
W rusztowaniach drewnianych stężenia poprzeczne słupów składają się z par kleszczy i z dwóch mieczów odwrotnie pochylonych. Osie tych elementów nie zbiegają się na osiach słupów, a osie mieczów nie leżą w płaszczyźnie osi słupów. Mimośrody sił stąd powstające nie wywołują w zwykłych przypadkach większych momentów skręcających i zginających. Jeżeli jednak wysokość jarzma jest znaczna, to momenty te mogą wpływać na jego stateczność skręcając słupy i wyprowadzając je z płaszczyzny ich osi.

W każdej parze krzyżujących się mieczy jeden jest ściskany a drugi rozciągany; oba wywołują momenty skręcające jarzmo w tym samym kierunku, a skrajne słupy - w kierunkach przeciwnych. Momentom tym przeciwdziała sztywność kleszczy. Dla usunięcia tych dodatkowych momentów należałoby usunąć mimośrody występujące w oddziaływaniach stężeń na słupy. Można to uzyskać wprowadzając zamiast mieczy o odwrotnych pochyleniach - pary mieczy jednakowo pochylonych obejmujących obustronnie słupy i zdolnych do przenoszenia zarówno sił ściskających, jak i rozciągających (promocja 3 w 1). Jest to trudne do uzyskania w konstrukcji drewnianej, może być natomiast z łatwością wykonane w rusztowaniach stalowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami